Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Stavba Evropske komisije v Bruslju (foto: ARO)
Stavba Evropske komisije v Bruslju

Lahko računamo na pomoč Evropske komisije, Avstrije in Nemčije?

Slovenija | 20.09.2015, 00:40

Ljubljani je pri reševanju migrantske problematike podporo obljubil Bruselj - tudi iz sredstev evropskega sklada za azil, migracije in vključevanje. Notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar je namreč z razmerami v naši državi in prizadevanji pristojnih za okrbo migrantov seznanila pristojnega evropskega komisarja Dimitrisa Avramopoulosa. Slovenija je tudi v stalnem stiku z Avstrijo in Nemčijo, tako zunanji minister Karl Erjavec. Če bo treba, bosta državi priskočili na pomoč.

Györkös Žnidarjeva je Avramopoulosu pojasnila, da so bili praktično vsi migranti, ki so prispeli v Slovenijo, identificirani in registrirani, samo sedem jih je zaprosilo za mednarodno zaščito. Prav tako ga je seznanila s sprejemnimi in nastanitvenimi centri, vzpostavljenimi na obmejnem območju in v notranjosti države. Obenem je poudarila, da je eden od teh centrov namenjen samo ranljivim skupinam, kot so družine z majhnimi otroki in nosečnice. Državne in lokalne oblasti ter civilna družba so na terenu, v največji možni meri sodelujejo pri zagotavljanju sprejema in nastanitve ter pri zagotavljanju zdravstvenega varstva in osnovne oskrbe za migrante.

Györkös Žnidarjeva upa, da bodo vse države Evropske unije, predvsem tiste, ki varujejo njene zunanje meje, vzpostavile ustrezen nadzor skladno s schengenskimi standardi in vodile ustrezne postopke z migranti. Kot je poudarila, je Slovenija pripravljena dejavno sodelovati pri skupnih ukrepih skladno z načeli solidarnosti in svojimi zmogljivostmi ter tudi pri ukrepih, ki jih izvajajo pristojne evropske agencije.

V sprejemnih in namestitvenih centrih prostora za 9.000 migrantov

Glavni cilj migrantov sta najprej Avstrija in nato Nemčija. Če se bo val migrantov še okrepil, bo Slovenija potrebovala njuno pomoč, tako Erjavec, zato je v stiku s tamkajšnjimi oblastmi. "Nemčija je že ponudila pomoč," je zatrdil za nacionalno televizijo. Pojasnil je tudi, da bo v Slovenijo prišlo šest avstrijskih policistov, ki se bodo seznanili z razmerami. Za zdaj ima po njegovih zagotovilih naša policija še zmogljivosti in obvladuje položaj. Erjavec je preprčan, da je vse pod nadzorom zaradi pravočasnih priprav in dobrega sodelovanja vlade, policije, občin in človekoljubnih organizacij. Posebna vladna komisija, ki jo vodi, je tudi ugotovila, da je trenutno v sprejemnih in namestitvenih centrih prostora za 9.000 migrantov.

Erjavec je za Televizijo Slovenija spomnil, da je naša država zaradi ravnanj svoje južne sosede, ki naj ne bi spoštovala shengenskih pravil, na pogovor povabila hrvaško veleposlanico v Ljubljani in ji sporočila da mora Hrvaška kot članica Evropske unije spoštovati njeno zakonodajo. Znova je tudi opozoril, da Evropa potrebuje enotno politiko o migrantih. Prepričan je, da migrantski val ne bo kar tako ponehal, zato so nujni trajni ukrepi.

Slovenija, Politika, Evropska Unija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...