Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

V Sloveniji vsaj 2.000 beguncev, varnostne in zdravstvene razmere stabilne

Slovenija | 19.09.2015, 20:46

Iz Hrvaške je v našo državo prispelo že več kot 2.000 migrantov - večina je iz Sirije, Afganistana in Iraka. Število se precej spreminja, saj še prihajajo v Slovenijo. Najbolj obremenjen je mejni prehod Obrežje. Pristojni migrante z avtobusi in kombiji razvažajo v sprejemne centre in nastanitvene enote po državi ter v Center za tujce v Postojni. Na Obrežju in v Rigoncah pri Dobovi na vstop v državo čaka še približno 750 migrantov, oblasti jih želijo čez mejo prepeljati čim prej, saj se bo vreme poslabšalo. Razmere so relativno mirne.

V sprejemnem centru v Brežicah, ki je trenutno pod največjim pritiskom, je za zdaj nastanjenih 300 tujcev. Tam se je popoldne mudil premier Miro Cerar. "Soočeni smo z velikim valom beguncev, ki prihajajo iz Hrvaške. Žal sosednja država ni opravila svoje naloge, zadeve so ušle izpod nadzora, prišlo je celo do nekih nekorektnih usmerjanj proti Sloveniji. Slovenija je varuh schengenske meje, to je naša evropska zaveza, zato znotraj Evrope ni treba imeti meja, ker se tu varuje ta meje. To odgovornost in nalogo bomo opravljali tudi naprej." Cerar je včeraj in danes govoril s hrvaškim premierjem Zoranom Milanovićem. "Že včeraj mi je rekel, da stvari niso pod nadzorom, da ne morejo nadzirati toka migrantov. Opomnil sem ga na naše zaveze o schengenski meji, opozoril sem ga, da ni korektno, da prihaja do usmerjanja migrantov na našo mejo, celo spodbujanja k prehodu. Milanović se dobro zaveda, da smo varuh schengenske meje, zato je treba koordinirano sodelovati, se obveščati, saj smo skupaj v Evropski uniji. Zdaj sva v stiku, a to ne pomaga, saj se mora Slovenija sama soočiti z velikim izzivom."

Avstrija napoveduje vračanje migrantov v Slovenijo in na Hrvaško

250 migrantov so ponoči sprejeli v Mariboru in Lenartu, a so se ti dopoldne že odpravili proti Šentilju. Skupina približno 100 od teh ljudi je že v Avstriji, tamkajšnje oblasti so jih nastanile v šotorišču v bližini prehoda. Počasi na Šentilj prihajajo ostali. Še približno 350 migrantov se je proti Avstriji odpravilo iz Gornje Radgone, kjer so bili nastanjeni v hali Pomurskega sejma. Center v prostorih Srednje ekonomske šole v Celju, kjer so bili tudi nastanjeni, pa je popoldne samovoljno zapustilo 260 migrantov, prav tako so se odpravili proti Avstriji, a so se odločili za redni vlak. Po nekaj urah postanka na avstrijski strani mejnega prehoda Šentilj je ta odpeljal proti Dunaju. Na vlaku so ostali migranti, redne potnike pa so avstrijske oblasti premestile na drug vlak. "Ljudje, ki imajo dovoljenje za zadrževanje v Sloveniji, se lahko po nastanitvi svobodno gibajo. Tega jim ne moremo preprečiti, tega tudi ne smemo. Sosednje države, tako kot Evropsko komisijo, sproti obveščamo o dogajanju, številkah, obveščamo jih tudi o morebitnem prihodu migrantov k njim. Njihova odločitev je, ali jih bodo zadržali. Lahko pa jih tudi vrnejo k nam," je pojasnil državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic. Severna soseda Slovenije je že napovedala, da bo migrante vračala k nam in na Hrvaško.

Šefic: Potrebe po vpoklicu vojske za varovanje meje ni

Po zadnjih podatkih je v vseh centrih v Sloveniji skupaj približno 1650 migrantov. V nekdanjem hotelu Črni Les v Lenartu jih je 190, v stari šoli v Mariboru 70, na sortirnem parkirišču v Lendavi 350, v Logatcu 40, v sprejemnem centru v Brežicah 300, v sprejemnem centru na Obrežju približno 350 in v sprejemnem centru v Rigoncih prav tako približno 350. Šefic je na novinarski konferenci zagotovil, da policisti povsod obvladujejo položaj in da so varnostne razmere dobre. "Zanikati moram vsakršne informacije, da policija ne obvladuje zelene meje, obvladuje jo v celoti. Tudi zato uspemo zbrati vse migrante, ki pridejo v bližino meje. Pospremijo jih v sprejemne centre, če gre za manjše skupine, postopke peljejo tudi na policijskih postajah." Po njegovem za zdaj ni nikakršne potrebe za vpoklic vojske. Javno se je zahvalil vsem, ki sodelujejo, še posebej, ker se s tem soočajo prvič. "Seveda v tako velikem sistemu in pri tako intenzivnem delu obstajajo odprta vprašanja, a jih uspešno, strpno in učinkovito rešujemo." Za zdaj ekscesov ni bilo, izjema je dogodek na območju maloobmejnega prehoda Rigonci, kjer je obstalo več sto migrantov. Ob podpori aktivistov so protestirali pred kordonom policistov, zahtevali so dovoljenje za nadaljnjo pot v zahodno Evropo, predvsem aktivisti so vanje metali plastenke, zato je eden od njih uporabil plinski razpršilec. Razmere so se umirile, čeprav tja po železnici stalno prihajajo novi migranti - v skupinah po 20 ali 30. Policisti jih pospešeno spuščajo v Slovenijo.

Poleg 14 tujcev, ki so že pred dnevi zaprosili za mednarodno zaščito, je po besedah Šefica to zdaj storila še ena oseba na območju Murske Sobote, nato so z notranjega ministrstva sporočili, da naj bi za azil zaprosili tudi trije domnevni državljani Sirije, ki so jih policisti prijeli na območju Ormoža.

Tudi zdravstvene ekipe razmere obvladujejo

Kar nekaj migrantov je imelo ob prihodu v našo državo zdravstvene težave. "Nekaj otrok in odraslih je bilo oskrbljenih, nekaj je bilo odpeljanih v zdravstvene ustanove," je povedal Šefic in zanikal navedbe nekaterih medijev, da je en otrok umrl. Ponoči so imeli kar 40 zdravstvenih intervencij v Brežicah. "Same ekipe v Brežicah so se prek noči organizirale tako, da je bila ena ekipa v sprejemnem centru v Brežicah, druga z reševalnim vozilom je bila na Obrežju. Obravnavali so prehladna obolenja, prebavne težave, ljudje so izčrpani, dehidrirani, poskrbeti so morali tudi za kakšno nosečnico," je pojasnila državna sekretarka na zdravstvenem ministrstvu Sandra b. Po njeni oceni tudi zdravstvene ekipe razmere obvladujejo. Kot je še dodala, je prostovoljno pripravljenih pomagati približno 60 zdravnikov in 40 medicinskih sester, na zdravstvenem ministrstvu zbirajo podatke, kdaj in kje bi bili pripravljeni sodelovati.

Kaj lahko pričakujemo jutri in v prihodnjih dneh?

"Po vseh razpoložljivih informacijah naj v zaledju za zdaj ne bi bilo večjih skupin. A položaj se lahko zelo hitro spremeni," je poudaril Šefic. Tako na notranjem ministrstvu še niso uspeli preveriti podatka, da naj bi srbsko-hrvaško mejo v jutri doseglo 80.000 migrantov.

Policisti opozarjajo na težke delovne pogoje

So pa preverili pritožbe policistov nad delovnimi pogoji, ki so jim izpostavljeni ob dejavnostih, povezanih z varovanjem meje. Opozorili so na presežen delovni čas in pomanjkljivo prehrano. "Pogoji so težki, o tem ni nobenega dvoma," je priznal Šefic. "Držati kordone, varovati mejo, se gibati ponoči, pomagati ljudem iz vode, iz rek, to gotovo ni enostavno. Preverili smo informacije o hrani - očitki ne držijo. Le v enem primeru je bila manjša enota posebne policijske enote na neki točki dalj časa brez hrane, a prišlo je do napake v komunikaciji."

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...