Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Pozivi oblastem ob navalu migrantov v našo državo

Slovenija | 18.09.2015, 18:23

Ob navalu migrantov v Slovenijo se že vrstijo različni pozivi vladi. V koordinaciji nevladnih in humanitarnih organizacij so prepričani, da bi morala začasno suspendirati izvajanje pravil evropske migracijske in azilne zakonodaje, vključno z Dublinsko uredbo in sporazumi o vračanju. Prav tako bi morala nemudoma vzpostaviti poseben koridor. V strankah SDS in N.Si medtem zahtevajo izredno sejo državnega zbora, na kateri bi zaupno razpravljali o poročilu parlamentarne komisije za nadzor obveščevalno-varnostnih služb o varnostnih vidikih migrantske krize. Poslanca Branko Grims in Matej Tonin opozarjata, da gre za velik varnostni izziv, zato je treba doreči ukrepanje.

V koordinaciji nevladnih in humanitarnih organizacij menijo, da zaradi razmer, kakršne vladajo, naša policija, če bo želela spoštovati vsa pravila, migrantov ne bo mogla vračati na Hrvaško, saj jih ta ne bo sprejemala. Prav tako ocenjujejo, da ne bo mogla evidentirati in obvladovati tolikšnega števila ljudi. Po njihovem se je treba učiti iz aktualnih izkušenj držav, ki se z migrantsko krizo že soočajo, saj evropski azilni oziroma migracijski sistem ni bil narejen za masovne prihode. V koordinaciji zato vladi predlagajo, naj najde način, da uporabo teh pravil začasno suspendira in uvede način po vzoru Srbije - begunce naj evidentira, jih začasno namesti, da si opomorejo, nato naj jim brez omejitve gibanja omogoči prehod naprej. Kot dodajajo, naj ne čaka na skupni evropski dogovor o tem vprašanju.

Predsednik in podpredsednik parlamentarne komisije za nadzor obveščevalno-varnostnih služb upata, da bodo o migrantski krizi čim prej razpravljali poslanci. Grims pojasnjuje, da je Slovenija zaradi tranzitne strateške lege in dejstva, da je po prihodu s Hrvaške prva država schengenskega območja, še toliko bolj izpostavljena. Kot dodaja, je trenuten razvoj dogodkov predvidel že pred dobrim tednom dni. "Napovedal sem, da bodo države hitro pojedle svoje obljube o prostem prehodu, da se bodo meje zaprle, da se bo Slovenija znašla na vrhu neke balkanske kape, balkanskega koridorja in bo soočena z neobvladljivo množico migrantov, ki bodo zelo slabe volje, saj ne bodo mogli naprej." Po Grimsovih besedah ne gre za neorganizirano množico. "Razdeljeni so v enote, imajo voditelje, povezani so, moderna komunikacijska sredstva jim omogočajo izredno hitre reakcije, zato je Slovenija danes na točki, ki se je deset dni nazaj mnogim zdela neverjetna." Množic migrantov, tako Grims, ne premikajo le vojne, ampak je v ozadju v veliki meri tudi denar. "To je šele začetek procesa, ki bo trajal najmanj štiri leta. Tako ocenjujejo ameriške službe. Koliko časa in kaj se bo dogajalo v Sloveniji, je tudi stvar ocene, tako kot je stvar ocene, kateri ukrepi so možni, nujni in potrebni."

Da se je Evropa odzvala izjemno slabo, medtem ugotavlja Tonin. Kot dodaja, so se države izkazale kot izjemno sebične. "Sebičnost so pokazale tiste, ki se jih ta begunski val ni dotaknil ter se s temi vprašanji ne želijo ukvarjati, potiskajo jih na rob in se ne želijo pogovarjati o tem, kako problem rešit. Prav tako se sebično odzivajo države, ki jih je begunski tok dosegel." Schengenski režim je praktično padel, tako Tonin, saj ga nobena država dosledno ne izvaja. Po njegovem bi lahko srednjeročno težavo rešili z vzpostavitvijo stične točke v Turčiji, kjer bi lahko migranti zaprosili za azil za katerokoli evropsko državo. Tako bi lahko ustavili nenadzorovan dotok migrantov ter jim ponudili boljšo in varnejšo možnost. Če se Evropa ne bo sposobna dogovoriti za skupno politiko, ji Tonin napoveduje kaos.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...