Pri zdravniku
Na severovzhodu Slovenije se veselijo novih zdravstvenih pridobitev
Slovenija | 16.09.2015, 18:30
V murskosoboški bolnišnici so med vladnim obiskom Pomurja slovesno odprli nov urgentni center. Z evropskim denarjem podprta naložba je bila zgrajena in opremljena že spomladi, a se je zapletlo s sprejemanjem organizacijskih predpisov. V mariborskem kliničnem centru se medtem veselijo skorajšnjega odprtja novega oddelka za onkologijo. V tem tednu so dobili novi radioterapevtski napravi - financirala ju je Švica, ki bo pomagala tudi pri izobraževanju in usposabljanju kadra.
Nov urgentni center v murskosoboški bolnišnici je vreden dobrih 6 milijonov evrov. Tretjino je prispevala sama zdravstvena ustanova, ki je zato najela najela desetletno posojilo, država je dodala 600.000 evrov, ostalo so sredstva evropskega sklad za regionalni razvoj. Nove ambulante bodo nudile boljše pogoje za delo in zdravljenje bolnikov, poudarja direktor Bojan Korošec. "Mislim, da bo tudi čakalna doba, ki je večen in kroničen problem, zdaj manj izrazita, še posebej na urgenci, kjer čakalne dobe za urgentne bolnike pravzaprav ne sme biti."
Murskosoboška bolnišnica skrbi za približno 130.000 Pomurcev, to pomeni približno 40.000 urgentnih bolnikov. Zato so novi prostori po besedah ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc pomemben korak naprej, "ker bo omogočil prebivalcem te regije še boljšo, bolj kakovostno in hitrejšo zdravstveno oskrbo". Ob tem je spomnila, da sklepna dela potekajo tudi v večini ostalih urgentnih centrov po državi. "Vseh deset bomo zgradili do konca novembra. Hkrati je v fazi razpisov tudi nakup opreme za dispečerske centre, zato bomo spomladi, ko bodo aktivirani tudi ti, imeli novo celovito in najbolj moderno mrežo nujne medicinske pomoči znotraj evropskega prostora."
V mariborskem kliničnem centru pa bo z novim letom vrata uradno odprl nov onkološki oddelek, a poskusno delo bo steklo že decembra. "Moramo se zavedati, da je to zelo zahtevna dejavnost, ki potrebuje ne samo veliko priprav, ampak tudi varnostnih pregledov in vse ostalo," pojasnjuje direktor Gregor Pivec. Na oddelku nameravajo oskrbeti približno tisoč novih bolnikov na leto. Zdaj se morajo voziti v Ljubljano. Pomembno pridobitev za onkološke bolnike iz severovzhodne Slovenije - radioterapevtski napravi, ki ju je donirala Švica - si je med drugim ogledala predsednica te države Simonetta Sommaruga. "Zelo sem vesela, da sem tu in da vidim, da lahko s prispevkom Švice pomagamo k decentralizaciji medicinske oskrbe v Sloveniji na tako pomembnem področju, kot je onkologija. Ne gre le za naprave, ampak tudi izobraževanje in usposabljanje, saj bodo ljudje od tu šli v Švico po znanje. Z izmenjavo znanj se lahko državi veliko naučita druga od druge." Ostalo opremo naj bi v objekt, ki je bil zgrajen že pred dvema letoma, namestili v prihodnjih dveh mesecih.