Cerar zagotavlja: Slovenija pripravljena na prihod migrantov
Slovenija | 16.09.2015, 16:17
Slovenija je pripravljena na prihod migrantov. To je zagotovil premier Miro Cerar. Z notranjega ministrstva so medtem sporočili, da naša država intenzivno spremlja razmere v soseščini. Če bo prišlo do navala migrantov, se bo treba odzvati z jasno politiko in navodili ter ravnati suvereno, je opozoril izredni profesor na fakulteti za varnostne vede Branko Lobnikar. Da bo Slovenska vojska odšla na teren, če položaju ne bodo kos ostali organi, pa je zatrdila obrambna ministrica Andreja Katič.
Vlada se je na delovnem posvetu v Pomurju med drugim seznanila z aktualnim dogajanjem, povezanim s problematiko migrantov. O trenutnih razmerah so poročali notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar ter predstavniki policije in civilne zaščite. "Vlada ima zadeve pod nadzorom," je poudaril Cerar. Zadovoljen je z medresorskim sodelovanjem na tem področju ter tudi vključenostjo nevladnih organizacij in občin v reševanje krize. "Pripravljeni smo na večje število migrantov, ukrepali bomo skladno s pristojnostmi ter zakonskimi in ostalimi dolžnostmi." Ob tem še naprej veljajo, kot je dodal Cerar, že večkrat omenjena načela. "Spoštovati je treba načelo humanitarnosti in solidarnosti ne eni strani ter na drugi strani zagotoviti varnost za državljane."
Z notranjega ministrstva so ob odločitvi Avstrije, ki je uvedla nadzor na vzhodni in južni meji, sporočili, da sproti ocenjujejo položaj. Če bo treba, bodo vladi predlagali ustrezne ukrepe. Kot so še zapisali, so naše oblasti v stiku s sosednjimi državami. Da uvedba mejnega nadzora v Avstriji lahko pomeni katastrofo za slovenski promet, se bojijo na obrtno-podjetniški zbornici.
Ali se bo val migrantov preusmeril k nam, je težko reči. Lobnikar je menil, da bodo zagotovo na vse načine iskali pot do tistega, kar zaznavajo kot pribežališče, to so Nemčija in skandinavske države. "To je kot tok vode. Če se jim bo zapiralo poti, bodo skušali poiskati drugo smer, po kateri bi lahko prišli do želenega cilja. Ena od možnosti, čeprav ni zelo verjetna, je tudi prek Slovenije." Če bo do tega prišlo, po Lobnikarjevih besedah ne smemo čakati na dogovor znotraj Evropske unije. Kot je dodal, se ta na krizo odziva preveč partikularno, kar ji onemogoča učinkovito reševanje težave. "Če bi Evropska unija znala pravilno reagirati kot neka skupnost, bi lažje reševala težave na izvoru in na poteh, ki so jih migranti neprostovoljno izbrali." Lobnikar je hkrati priznal, da je o teh vprašanjih lažje govoriti, kot jih reševati. Pojasnil je še, da je treba vedeti, da operativne službe, kot je na primer policija, ne morejo ravnati drugače, kot po pravilih, razen če dobijo drugačna navodila. Vendar mora biti politika jasna.
Od organov v sestavi obrambnega ministrstva se v priprave na prihod migrantov za zdaj vključuje le uprava za zaščito in reševanje, ki izdeluje operativne načrte. "Mislim, da smo ob vrsti izrednih dogodkov v preteklosti dokazali, da smo sposobni povezovanja in sodelovanja, da smo solidaren in humanitaren narod, mislim, da bomo lahko brez pomoči Slovenske vojske na takšen način kot v ostalih državah zagotovili pomoč beguncem," je prepričana Katičeva. Slovenska vojska bo po potrebi lahko pomagala zgolj z nudenjem logistične podpore.