Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Aleš Primc na shodu Odbora 2014 (foto: Odbor 2014)
Aleš Primc na shodu Odbora 2014

Odbor 2014: Čas je za nove obraze v slovenskem pravosodju

Slovenija | 08.09.2015, 16:30

Sklep ljubljanskega okrajnega sodišča o zastaranju zadeve Patria za Janeza Janšo, Toneta Krkoviča in Ivana Črnkoviča še naprej odmeva. Med drugim se je odzval premier Miro Cerar. Na dejstvo, da je Janša spoznan za nedolžnega in da so mu bile kršene človekove pravice, je Evropski parlament obvestil evropski poslanec Milan Zver. V Odboru 2014, ki je bil ustanovljen z namenom varstva človekovih pravic in temeljnih svoboščin ob odhodu Janše v zapor, so napovedali nadaljevanje boja za vzpostavitev vladavine prava.

"To ni dobro za pravno državo, saj ne vemo, kakšen bi bil epilog. Prav tako to ni dobro za Janšo, saj bo neko vprašanje ostalo neodgovorjeno," je dejal Cerar. Obljubil je, da se bo z vlado in ministrom za pravosodje trudil za sprejetje takšnih ukrepov, ki bodo državo na tem področju naredili bolj učinkovito.

Na Evropsko komisijo se je medtem obrnil Zver. Na parlamentarni seji Evropskega parlamenta v Strasbourgu jo je pozval k čimprejšnji pripravi ukrepov na področju pravosodja, saj bodo po njegovem omogočali zunanji sistemski nadzor nad delovanjem sodstva v članicah povezave. Kot je dodal, je za tranzicijske države to edina pot do pravne države ter države spoštovanja človekovih pravic in svoboščin.

V Odboru 2014 medtem poudarjajo, da sklep ljubljanskega okrajnega sodišča o zastaranju zadeve Patria za vse obtožene potrjuje, da so nedolžni, saj jim krivda ni bila dokazana. Član Odbora 2014 Vasko Simoniti opozarja, da je s tem postala pomembna odločitev ustavnega sodišča, ki je lanskega aprila razveljavilo vse dozdajšnje sodbe v tem primeru. "Kakršnekoli drugačne interpretacije bi bile neumestne in zlonamerne - kot je bil zlonameren ves postopek." Kot dodaja, je šlo za poskus osebne diskreditacije in političnega uničenja predsednika SDS. "Sodstvo je na vsej vertikali pokazalo, kako sodniki zlorabljajo svoj položaj kot državni funkcionarji, ki imajo trajni mandat. Vse svoje skromno pravniško znanje so uporabili za to, da so zlorabili pravo. Ob tem so se skoraj pet let dobesedno izživljali in za svoje politične akcije zelo očitno uporabljali tudi koledarski tempo."

V Odboru 2014 zahtevajo odstop predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše, generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja, članov sodnega sveta in državnotožilskega sveta ter sodnikov, ki so glasovali proti izločitvi Masleše iz odločanja v zadevi Patria. "Ne želimo se maščevati komurkoli. Želimo pa si, da se praksa, ki se je, ne prvič pokazala v primeru Janeza Janše, ne bi več dogajala," pojasnjuje predsednik skupščine Odbora 2014 Aleš Primc. Simoniti omenja še odgovornost zdajšnjega pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča, ki je bil med letoma 2010 in 2014 predsednik protikorupcijske komisije. "Njemu je dokazano, da je kršil ne samo vrsto zakonov, ampak tudi ustavo." Da bi moralo priti do moralnih in materialnih posledic, je prepričan Simoniti. Primc medtem meni, da je čas za nove obraze v slovenskem pravosodju. "V slovenskem pravosodju je veliko sposobnih, poštenih, korektnih in strokovnih sodnic in sodnikov, tožilk in tožilcev, veliko sposobnih pravnikov, ki ne dobijo službe, so brezposelni. Vsi ti potrebujejo priložnost."

Včerajšnji dan je, tako Primc, po eni strani velik za Slovenijo in Janšo, po drugi je skrb zbujajoč. "V Sloveniji je namreč očitno mogoče, da si brez enega samega dokaza deset let preganjan, da je deset let kratena tvoja pravica do domneve nedolžnosti, da greš lahko celo v zapor brez slehernega dokaza." Prav zato bodo v Odboru 2014 nadaljevali z delom in zahtevali spremembe v pravosodju. "Če je bilo do zdaj delovanje Odbora 2014 v veliki meri usmerjeno v varovanje in zaščito temeljnih človekovih pravic Janeza Janše, od zdaj naprej postaja izključno delovanje za varovanje človekovih pravic vseh nas, državljank in državljanov." Med drugim bo Odbor 2014 še naprej pripravljal shode pred vrhovnem sodiščem. "Od zdaj naprej bo to vsak četrtek ob 17. uri," pravi Primc. A utegnilo bi se zaplesti. Klemenčičevo ministrstvo je namreč obvestilo policijo, da s shodi na zemljišču pred vhodom v sodno stavbo na Tavčarjevi 9 v prestolnici, ki je v lasti države in njegovi uporabi, ne soglaša. V Odboru 2014 so se odzvali prek družbenega omrežja Twitter. Zapisali so, da shod ta četrtek bo, saj to zagotavlja ustava.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...