Prihod Janše na sodišče
Zadeva Patria zastarala
Slovenija | 07.09.2015, 19:27
Okrajno sodišče v Ljubljani je odločilo, da je proces v zadevi Patria zastaral za vse tri obtožene, Janeza Janšo, Ivana Črnkoviča in Antona Krkoviča, je za STA potrdili Črnkovičev odvetnik Dejan Marković. Zadeva je torej zavržena.
Odločitev, kdaj zadeva Patria zastara, je bila v rokah ljubljanske okrajne sodnice Tanje Lombar Jenko, ki je primer po razveljavitvi na ustavnem sodišču dobila v ponovno odločanje. Sodnica je morala odločiti, ali glede zastaranja velja določba kazenskega zakonika iz časa, ko naj bi bila storjena kazniva dejanja (po kateri Patria zastara letos), ali novejša določba, po kateri je v primeru razveljavitve pravnomočne sodbe zastaralni rok dve leti od te razveljavitve.
Sodnica je v sklep po Markovićevih besedah zapisala, da je kazenski zakonik, ki je veljal v času, ko naj bi se zgodila kazniva dejanja, absolutno zastaranje predvideval po desetih letih, zato se novi zakonik ne more upoštevati. Sodnica je dodala, da pritožba na ustavno sodišče v tem primeru ni izredno pravno sredstvo. Svojo odločitev je sodnica podkrepila s sodno prakso, je dodal Marković.
Janša se je odzval kmalu zatem, ko je novica o zastaranju prišla v javnost, in na družbenem omrežju Twitter zapisal, da se je "veliki pok iz Murgel dokončno razblinil," a da Slovenci zaradi njega živijo bistveno slabše. Njegov zagovornik Franci Matoz pa je za Radio Slovenija dejal, da postopek zaenkrat še ni pravnomočno končan. "Tožilstvo še lahko vloži pritožbo, pritožbo lahko vložimo tudi mi in bova počakala, da ti roki minejo in da bova sprejela odločitev," je dodal.
Za zagovornika Toneta Krkoviča, odvetnika Jožeta Hribernika, je bila takšna odločitev pričakovana. Hribernik bi sicer raje videl, da bi sodišče o zadevi vsebinsko odločalo skladu z navodili iz odločbe ustavnega sodišča. Za to je bilo po njegovem še dovolj časa. "Je pa navsezadnje učinek isti," je dodal.
Tudi odvetnik Ivana Črnkoviča Dejan Marković je takšno odločitev pričakoval. Tudi on bi raje videl, da bi sodišče o zadevi odločilo vsebinsko in jo zavrglo, "saj v zadevi ni bilo elementov kaznivega dejanja". A hkrati tudi priznava, da si novega sojenja ne želi, saj da bi bilo za njegovega klienta, tako kot je bilo prvo, preveč stresno.
Odbor 2014, ki si je prizadeval za oprostitev trojice in njihovo izpustitev iz zapora, ko so prestajali kazen, se je prav tako odzval. Sklep o zastaranju zadeve Patria je velik dan za Slovenijo in za Janeza Janšo, je na novinarski konferenci dejal predstavnik Odbora 2014 Aleš Primc. Po njegovih besedah Primca se je danes izkazalo, da je Janša "po desetih letih preganjanja, sodnih, tožilskih in kriminalističnih postopkov dokončno spoznan za nedolžnega, saj državi po 10 letih intenzivnih postopkov, ni uspelo dokazati krivde". Je pa hkrati po besedah Primca današnji dan tudi skrb zbujajoč: "Pokazalo se je namreč, da si lahko v Sloveniji brez enega samega dokaza 10 let preganjan in da greš lahko celo v zapor." Zato bo Odbor 2014 po besedah Primca nadaljeval s svojim delom in zahteval spremembe v pravosodju. Med drugim nameravajo nadaljevati s svojimi shodi pred vrhovnem sodiščem, in sicer vsak četrtek ob 17. uri.
Za začetek po besedah Primca zahtevajo odstop predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše, generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja, članov Sodnega sveta in članov Državnotožilskega sveta. Zahtevajo tudi odstop sodnikov, ki so glasovali proti temu, da se Maslešo izloči iz odločanja v zadevi Patria na vrhovnem sodišču. Primc poudarja, da pri tem ne gre za maščevanje, ampak si želijo le doseči, da se praksa, "ki se je, ne prvič, pokazala v primeru Janše, ne bi več ponovila".
Član Odbora 2014 Vasko Simoniti je opozoril, da je z odločitvijo o zastaranju zadeve postala pomembna sodba ustavnega sodišča iz aprila lani, s katero so ustavni sodniki razveljavili vse dosedanje sodbe v primeru Patria. Celoten proces je označil tudi kot zlonameren in kot poskus osebne diskreditacije in političnega uničenja Janše.
V izjavi za javnost so se danes oglasili tudi v Zboru za republiko. Tudi oni opozarjajo, da edina veljavna sodba v zadevi Patria ostaja odločba ustavnega sodišča. Ta je, kot navajajo, "vsebinsko natančno predstavila nezakonitosti in kršitve ustavnih pravic" Janši ter ostalima dvema obtoženima, Tonetu Krkoviču in Ivanu Črnkoviču. Ob tem dodajajo, da so od vsega začetka opozarjali na "očitne kršitve ustave in druge pravne nepravilnosti v zadevi Patria, tako v obtožnem predlogu, kot v poznejših sodbah sodišč".