V Albaniji medversko srečanje za mir
Svet | 05.09.2015, 08:20 Marjana Debevec
V Tirani v Albaniji se bo jutri začelo mednarodno srečanje verstev za mir, ki ga vsako leto pripravi skupnost sv. Egidija. Tokrat bo potekalo v znamenju begunske krize, čeprav omenjena skupnost poudarja, da resničnega problema ne predstavljajo begunci, ampak vojne.
Katoliško duhovno gibanje sv. Egidija je pred začetkom mednarodnega srečanja v Tirani pozvalo k miru in večji solidarnosti z begunci. Ne begunci, pač pa vojne danes predstavljajo resnično stisko, je zapisano v sporočilu skupnosti. "Že leta po svetu pustošijo vojne, za končanje katerih očitno nihče ne zbere potrebne moči ali potrebne volje«. Mir pa je še vedno mogoč, so prepričani predstavniki gibanja, ki sodeluje tudi v medverskem dialogu.
Vojne vsak dan zahtevajo številne nove žrtve in civilno prebivalstvo spravljajo v obup. Povzročajo »razkole med narodnostnimi in verskimi skupnostmi, ki so še pred kratkim živele v medsebojnem miru in slogi«, opazarjajo pri sv. Egidiju. Če mednarodni skupnosti ne bo uspelo doseči premirja, bi se morda le z mobilizacijo prebivalstva uspeli izogniti izredno tveganemu izseljevanju v Evropo, kar mnogi trenutno vidijo kot edino rešitev.
Temu razmišljanju bo posvečeno že 29. srečanje Skupnosti sv. Egidija za mir, ki ga skupnost v sodelovanju z albansko katoliško in pravoslavno Cerkvijo med 6. in 8. septembrom pripravlja v Tirani, in sicer pod geslom »Mir je vedno mogoč – verstva in kulture v dialogu«. Ob začetku srečanja prireditelji pričakujejo tudi sporočilo papeža Frančiška, ki je državo z največjim odstotkom muslimanskega prebivalstva v Evropi obiskal med svojim prvim evropskim potovanjem.
Srečanja Skupnosti sv. Egidija za mir so se začela v Frančiškovem rojstnem kraju Assisiju leta 1986, kjer so na željo tedanjega papeža Janeza Pavla II. priredili medversko molitev za mir. V letošnjem letu se bodo posebej posvetili vprašanju, kako se lahko veroizpovedi kot mirovne sile konkretno uprejo nasilju in terorizmu v sporih, kakršni divjajo v Siriji in Iraku. Teme razprav med drugim vključujejo še vprašanja preseljevanja in azila, okoljevarstvo ter družbeno nepravičnost v Afriki in Latinski Ameriki. Na srečanju pričakujejo več sto izvedencev iz življenja Cerkve, politike in družbe.