Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Petra StoparPetra Stopar
Radovedni otroci; Afrika (foto: Alen Salihović)
Radovedni otroci; Afrika

Muslimani in kristjani v Srednjeafriški republiki pričakujejo papeža

Svet | 22.08.2015, 00:35 Marjana Debevec

Srednjeafriška republika, ki jo pretresa hudo nasilje, se pripravlja na papežev obisk. Sveti oče naj bi namreč tja odpotoval konec novembra. Tamkajšnji škof je povedal, da ne le katoličani, ampak tudi muslimani ta dogodek doživljajo kot velik blagoslov.

Papež Frančišek je dvakrat zelo jasno povedal, da namerava obiskati Afriko. Prvič januarja, ko se je vračal s potovanja na Šrilanko in Filipine. Svojo željo, da bi obiskal Afriko, pa je ponovil na množičnem srečanju duhovnikov v Rimu. „Če Bog hoče, bom novembra obiskal Afriko: najprej Srednjeafriško republiko in potem Ugando. Mogoče bom obiskal tudi Kenijo, vendar to zaradi logističnih težav še ni zanesljivo.“

Papeža sprejel bo sprejel škof v Bangassouu monsinjor Juan José Aguirre: „Zelo smo veseli, da bo lahko Srednjeafriška republika sprejela papeža, ne le katoličani, tudi protestanti in muslimani vidijo ta obisk kot božji blagoslov.“ Španski škof, misijonar kombonijanec, živi v državi že več kakor 36 let, je bil v zadnjih dveh letih priča nasilju, ki ga povzročata džihadistična frakcija Sélèka in njihovi sovražniki anti-Balaka. Obe zatirata prebivalstvo, ki še že tako bori, da bi preživelo hudo lakoto. „Papež bo našel ogromno ljudi, ki živijo z manj kakor evrom na dan, vendar bo ugotovil, da so ti ljudje zelo verni“, je povedal škof.

Vendar ljudi v Srednjeafriški republiki ne moremo opredeliti zgolj po skrajni revščini. Tu bo papež našel ljudi, ki se borijo za preživetje in si močno želijo živeti, je še povedal in dodal: „Vse prebivalstvo Srednjeafriške republike močno upa, da bo papež že zgolj s svojo navzočnostjo blagoslovil naš proces in izid volitev“. Ena od glavnih posledic, ki si jih ljudje obetajo od papeževega obiska, so volitve novega predsednika, ki naj bi dal državi tako potrebno stabilnost. Druga posledica je razorožitev milic, od katerih jih veliko sestavljajo ugrabljeni otroci vojaki. Bilo naj bi jih kar 100 tisoč. Kljub težavam monsinjor Aguirre pravi, da upanje še vedno obstaja in da mu država daje nov pogled na življenje in vero. „Če bi se še enkrat rodil, bi vse naredil enako. Moje življenje je izpolnjeno z dragocenimi trenutki, od katerih moje srce prekipeva od hvaležnosti“, je še dodal škof v Srednjeafriški republiki.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...