Marko ZupanMarko Zupan
Meta PotočnikMeta Potočnik
Radovedni otroci; Afrika (foto: Alen Salihović)
Radovedni otroci; Afrika

Muslimani in kristjani v Srednjeafriški republiki pričakujejo papeža

Svet | 22.08.2015, 00:35 Marjana Debevec

Srednjeafriška republika, ki jo pretresa hudo nasilje, se pripravlja na papežev obisk. Sveti oče naj bi namreč tja odpotoval konec novembra. Tamkajšnji škof je povedal, da ne le katoličani, ampak tudi muslimani ta dogodek doživljajo kot velik blagoslov.

Papež Frančišek je dvakrat zelo jasno povedal, da namerava obiskati Afriko. Prvič januarja, ko se je vračal s potovanja na Šrilanko in Filipine. Svojo željo, da bi obiskal Afriko, pa je ponovil na množičnem srečanju duhovnikov v Rimu. „Če Bog hoče, bom novembra obiskal Afriko: najprej Srednjeafriško republiko in potem Ugando. Mogoče bom obiskal tudi Kenijo, vendar to zaradi logističnih težav še ni zanesljivo.“

Papeža sprejel bo sprejel škof v Bangassouu monsinjor Juan José Aguirre: „Zelo smo veseli, da bo lahko Srednjeafriška republika sprejela papeža, ne le katoličani, tudi protestanti in muslimani vidijo ta obisk kot božji blagoslov.“ Španski škof, misijonar kombonijanec, živi v državi že več kakor 36 let, je bil v zadnjih dveh letih priča nasilju, ki ga povzročata džihadistična frakcija Sélèka in njihovi sovražniki anti-Balaka. Obe zatirata prebivalstvo, ki še že tako bori, da bi preživelo hudo lakoto. „Papež bo našel ogromno ljudi, ki živijo z manj kakor evrom na dan, vendar bo ugotovil, da so ti ljudje zelo verni“, je povedal škof.

Vendar ljudi v Srednjeafriški republiki ne moremo opredeliti zgolj po skrajni revščini. Tu bo papež našel ljudi, ki se borijo za preživetje in si močno želijo živeti, je še povedal in dodal: „Vse prebivalstvo Srednjeafriške republike močno upa, da bo papež že zgolj s svojo navzočnostjo blagoslovil naš proces in izid volitev“. Ena od glavnih posledic, ki si jih ljudje obetajo od papeževega obiska, so volitve novega predsednika, ki naj bi dal državi tako potrebno stabilnost. Druga posledica je razorožitev milic, od katerih jih veliko sestavljajo ugrabljeni otroci vojaki. Bilo naj bi jih kar 100 tisoč. Kljub težavam monsinjor Aguirre pravi, da upanje še vedno obstaja in da mu država daje nov pogled na življenje in vero. „Če bi se še enkrat rodil, bi vse naredil enako. Moje življenje je izpolnjeno z dragocenimi trenutki, od katerih moje srce prekipeva od hvaležnosti“, je še dodal škof v Srednjeafriški republiki.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...