Kolar Celarčeva predstavila rezultate nadzora na nevrološki kliniki v Ljubljani
Slovenija | 02.09.2015, 13:56
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je predstavila rezultate izrednega upravnega nadzora na nevrološki kliniki naše največje bolnišnice po primeru Ivana Radana. Poročilo o dogajanju tam je zdaj, po preteku obdobja, v katerem so lahko vpleteni dali svoje pripombe, postalo uradno in javno, čeprav je vsebina že pred tem pricurljala na dan. Posebna komisija je ugotovila številne nepravilnosti oziroma pomanjkljivosti, skladno s tem je ljubljanski klinični center pozvala k ukrepanju. Kolar Celarčeva meni, da gre za zelo resno opozorilo vsem zdravstvenim delavcem.
Komisija, ki je izvedla izredni upravni nadzor, je med drugim ugotovila kršitve na področju spoštovanja delovnopravne zakonodaje, predpisovanja in aplikacije zdravil, spoštovanja bolnikovih pravic, spoštovanja zakonskih določil o organih in organizaciji zavoda ter internih aktov, pa tudi določil na področju izvajanja zdravstvene dejavnosti. Nekatere je ugotovila le na intenzivnem oddelku nevrološke klinike, kjer je deloval Radan, nekatere za vso kliniko, tudi za ves ljubljanski klinični center. "Iz poročila se jasno vidi, da moramo opozorilne nevarne dogodke obravnavati resno in jih hkrati jemati kot poduk oziroma napotitev, da vzpostavimo odnose, sistem, ki bo deloval oziroma se izvajal," je na novinarski konferenci poudarila Kolar Celarčeva.
Omenjena komisija je osrednji zdravstveni ustanovi pri nas naložila številne ukrepe oziroma priporočila s področja spoštovanja bolnikovih pravic, izvajanja notranjih strokovnih nadzorov, sklepanja podjemnih pogodb, organizacije neprekinjenega zdravstvenega varstva, predpisovanja zdravil, evidence in shranjevanja zdravil, ukrepov po smrti bolnika ter izvajanja obdukcij. Nekatere bo treba izvesti v dveh mesecih, nekatere v treh in šestih mesecih, nekatere v letu dni. Zdravstvena ministrica od naše največje bolnišnice pričakuje spoštovanje odločbe in odpravo nepravilnosti ter poročilo.
Nadzor je zajel tudi smrti Radanovih bolnikov. Razkritje prvega primera bolnika, ki naj bi konec preteklega leta umrl zaradi mešanice kalija in morfija, je bilo posledica spleta naključnih dogodkov. Odgovorni nato niso ustrezno ukrepali, nekaterih nujnih aktivnosti sploh niso izvedli, nekaterih niso izvedli pravočasno. Zatajili so nadzorni mehanizmi, saj se jih zaposleni niso držali. Kot ugotavlja poročilo, zato nevarnosti niso zaznali pravočasno, čeprav bi jo lahko. Zaposleni so po razkritju večinoma molčali, kaznivega dejanja, čeprav so ga zaznali, niso prijavili organom in tako med drugim delovali v nasprotju z zakonom o pacientovih pravicah.
Prav danes naj bi Radan, ki so ga januarja odpustili, odpoved delovnega razmerja izpodbijal na delovnem in socialnem sodišču v Ljubljani. A obravnava je preložena na začetek oktobra.
Kolar Celarčeva je danes že napovedala sistemske ukrepe za izboljšanje varnosti v javnih zdravstvenih ustanovah. Njeno ministrstvo bo oblikovalo posebno delovno skupino in telo, ki bo določilo kazalnike kakovosti, po katerih bodo ovrednotene.
Kolar Celarčeva je odgovarjala tudi na razkritje informacij o podjetjih novega vršilca dolžnosti ljubljanskega kliničnega centra Andreja Baričiča in domnevnih povezavah z našo največjo bolnišnico. "Ta trenutek ni razlogov, da ne bi užival mojega zaupanja," je poudarila zdravstvena ministrica. Kot je pojasnila, samo dejstvo, da ima nekdo podjetje, da je lastnik ali direktor, še ne more biti razlog za zaupanje ali nezaupanje, še posebej, če posluje zakonito.