Družina
Certifikat družini prijazno podjetje od leta 2011 pridobilo 168 podjetij
Slovenija | 05.09.2015, 11:30
V projektu, sofinanciranem iz evropskih sredstev, je od leta 2011 do danes certifikat družini prijazno podjetje pridobilo 168 podjetij in organizacij, ki skupaj zaposlujejo več kot 44 tisoč zaposlenih. Za projekt je bilo namenjenih približno milijon evrov. Na pristojnem ministrstvu napovedujejo, da bodo s takšnimi ukrepi nadaljevali tudi v prihodnje.
Nosilec certifikata družini prijazno podjetje je Ekvilib inštitut. Namen projekta je pomagati izbrati ukrepe delodajalcem, ki njihovim zaposlenim pomagajo usklajevati zasebno in poklicno življenje. "Projekt je potekal na ta način, da so se vsako leto na javni poziv lahko vključila podjetja, ki so zaposlovala vsaj deset zaposlenih in izpolnjevala še nekaj dodatnih pogojev ter so želeča pridobiti osnovni certifikat družini prijazno podjetje, in sicer na ta način, da je evropski socialni sklad pokril 80 odstotkov stroška osnovnega certifikata, ostalih 20 je bila lastna udeležba podjetij prijaviteljev," je povedala Petra Hartman z inštituta. Vsako leto med letoma 2011 in 2015 je bil odprt javni poziv za sofinanciranje. Na leto je bilo predvideno financiranje za 40 prijaviteljev. "Vsako leto smo dosegli razpisano kvoto, izjema je leto 2013, ko so nam zmanjkala 4 podjetja."
Kot je pokazala anketa, sta dve tretjini zaposlenih v podjetjih, ki so pridobila certifikat, poročali o izboljšanju svojih možnosti za usklajevanje zasebnega in poklicnega življenja. Da je v današnjem naraščajočem tempu to vedno više na lestvici posameznikovih prioritet, je opozoril državni sekretar z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Peter Pogačar. "Vsi vemo, da se v določenih življenjskih obdobjih znajdemo z različnimi težavami v službi, na primer, kako usklajevati službene obveznosti s skrbjo za mlajše otroke. Pojavlja se tudi skrb za starejše. Danes je generacija, ki je stara med 50 in 60 let, prva tako imenovana sendvič generacija, ki hkrati skrbi za svoje otroke in svoje starejše. Tukaj gre za širši izziv usklajevanja zasebnega in poklicnega življenja."
Ukrepi, ki so jih podjetja sprejela v postopku pridobivanja certifikata, niimajo finančnih posledic, ampak so lahko organizacijski. So z različnih področij. Med njimi so otroški časovni bonus, prosto razpolaganje z viški ur, novoletna obdarovanja otrok, tudi možnost delnega opravljanja dela na domu.
Ministrstvo, ki je sodelovalo pri projektu, bo po Pogačarjevih besedah tudi v novi finančni perspektivi iz sredstev evropske kohezijske politike v obdobju do leta 2020 še naprej finančno podpiralo takšne ukrepe in zanje namenilo približno dva milijona evrov. V postopek pridobitve certifikata nameravajo v tem času vključiti približno 300 podjetij. Slišati je tudi pozive po nekaterih zakonskih spremembah na tem področju.