Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Helena KrižnikHelena Križnik

Nadškofa Stres in Turnšek za Radio Ognjišče o delu v prihodnje

Slovenija | 13.08.2015, 16:37

Upokojena ljubljanski in mariborski nadškof Anton Stres in Marjan Turnšek sta danes v pogovoru za Radio Ognjišče spregovorila o načrtih v prihodnje ter kako bosta lahko v pomoč krajevni Cerkvi. Iz Kongregacije za škofe so prejšnji mesec namreč sporočili, da se oba upokojena nadškofa lahko brez omejitev vključita v pastoralno in drugo življenje Cerkve, kot to predvidevajo splošna in posebna določila.

Pogovor je vodil glavni in odgovorni urednik radia msgr. Franci Trstenjak, ki ga je uvodoma zanimalo, ali sta se morala pred dvema letoma iz oči javnosti umakniti zato, ker je bila to zahteva ali priporočilo. "Kolikor se jaz spominjam tistega pisma, ki je bilo poslano gospodu apostolskemu nunciju je bilo rečeno naj "blagovoli priporočiti". To priporočilo verjetno ni bilo čisto tako mišljeno kot rahel nasvet. Vsekakor pa, kar zadeva mene, kot sem že povedal, mi ni bilo treba reči dvakrat, da naj kam grem. To tame ni bilo kakšno posebno težko naročilo," je dejal nadškof Stres.

"Na srečanju s prefektom kongregacije za škofe, je gospod prefekt izrazil mnenje oziroma željo svetega očeta, da dam oziroma ponudiva odstop. To je dovolj jasno in zgovorno, tudi na nek način vabilo, ki ga skoraj ne moreš odkloniti," je povedal nadškof Turnšek.

Na vprašanje o javnem molku v minulih dveh letih, ko se o njunem delu ni govorilo, o njem nismo poročali niti katoliški mediji, je nadškof Stres poudaril, da je po precej turbulentnem času bil "ta dopust kar dobrodošel". Nadškof Stres se je pošalil, da mu kljub daljšemu dopustu ni uspelo napisati filozofskega leksikona. "To je trši oreh, kot sem si mislil. To je sicer kot nalašč delo za upokojenca, ker se človeku ne sme nikamor muditi, saj je veliko zamudnega dela, iskanja, preverjanja ..."

Nadškof Turnšek je v nadaljevanju opozoril, da ni bil nikoli človek, ki bi užival kot medijska zvezda in je dogodke vedno jemal kot del službe. V njih je užival le, če je bila to priložnost za uresničevanje duhovniškega in škofovskega poklica. "V tem duhu sem potem tudi lažje sprejel kot olajšanje s tega čisto človeškega vidika, da mi ni bilo treba več tako in toliko javno nastopati. Hkrati pa so se odprle tudi meni nove možnosti, da se spet začnem ukvarjati z zadevami s katerimi sem se že prej," je dejal nadškof Turnšek in dodal, da je bilo to področje teologije. Uspelo mu je napisati eno knjigo, druga je prek koncem. Veseli ga tudi da je v tem času lahko delal z ljudmi, predvsem na duhovnih vajah.

Kaj pomeni julijska odločitev Kongregacije za škofe, da se lahko brez omejitev vključita v pastoralno in drugo življenje Cerkve, kot to predvidevajo splošna in posebna določila sta odgovorila precej podobno. "Zame to pomeni, da bom verjetno lahko odgovoril na vabila za kakšno pastoralno dejavnost, kajti doslej sem nekatera vabila moral odkloniti, ker nisem točno vedel ali je to v duhu tistih navodil, ki so nama jih ob prvi obletnici. Takrat je bilo rečeno, da naj bi duhovniško delo opravljala na diskreten način. Kaj to pomeni? Kako lahko človek mašuje na diskreten način, je bilo za mene vedno malo uganka," je povedal nadškof Stres in dodal, da bo lahko pomagal tam, kjer bo lahko. Nadškof Turnšek je prav tako spomnil na lansko pismo Kongregacije za škofe, kje je pisalo, da ne smeta "uporabljati škofovskih insignij, torej škofovske palice in mitre. To dovoljenje sedaj pomeni, da bova na večjih slovesnostih lahko uporabljala tudi to in na simbolni ravni predstavljala večjo polnost Cerkve."

Prva slovesnost, na kateri bo nadškof Turnšek znova nosil škofovska znamenja, bo že v soboto, na praznik Marijinega vnebovzetja, ko bo maševal na Homcu pri Slovenj Gradcu. Nadškof Stres pa bo prvo večjo slovesnost vodil v začetku septembra v župniji Dobova, kjer bodo praznovali 250 let župnije in 150 let cerkve.

Nadškof Turnšek je glede prihodnjega dela znotraj škofovske konference povedal, da je njuna vloga odvisna od predsednika in ostalih članov. Ti jima namreč lahko zaupajo določene naloge, s tem pa postaneta polnopravna člana, kajti upokojeni škofje brez zadolžitev niso več člani škofovske konference. Ker je čas dopustov se tudi še nista sestala s sobrati v škofovski službi.

Nadškof Stres, ki ga je nadškof Stanislav Zore imenoval za rektorja Katoliškega inštituta je povedal, da je dela na področju visokega šolstva še veliko. Preko študentov in diplomantov na Fakulteti za poslovne vede želijo "v našem prostoru uveljaviti družbeni nauk Cerkve". Na fakulteti bo poučeval filozofijo. Na Teološko fakulteto pa se kot profesor dogmatike vrača nadškof Turnšek.

Nadškofa Stres in Turnšek sta spregovorila tudi o zapletih z arbitražo, kritična sta bila do izjave Komisije pravičnost in mir pri Hrvaški škofovski konferenci na to temo, se ustavila ob svetem letu usmiljenja, ki ga je napovedal papež Frančišek in spregovorila o pomenu skorajšnjeega praznika Marijinega vnebovzetja.

Vabljeni k poslušanju pogovora.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Navodila za župnije ob smrti svetega očeta

Z veliko žalostjo se Cerkev na Slovenskem pridružuje žalovanju vesoljne Cerkve ob slovesu svetega očeta Frančiška. Da bomo te žalostne, a svete trenutke doživljali kot ena družina Božjih otrok, v ...

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Umrl je sveti oče.

Zjutraj je umrl papež Frančišek z rojstnim imenom Jorge Mario Bergoglio, so sporočili iz Vatikana. Papež je še včeraj ob praznovanju velike noči pozdravil okoli 35.000 vernikov, ki so se zbrali na ...

Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media) Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media)

Papež: Blagoslovljeno veliko noč!

Današnjo mašo na Trgu sv. Petra v Vatikanu je daroval kardinal Angelo Comastri, ki je prebral tudi papeževo pridigo. Sveti oče je v njej poudaril, da Kristus ni ostal ujetnik smrti. Ne moremo iz ...

Miha Novak (photo: Rok Mihevc) Miha Novak (photo: Rok Mihevc)

Prostor za moške, kjer iskrenost ni sramotna

V Kolokoviju smo gostili pripadnika Katakomb. Ne tistih, v katerih so zbirali prvi kristjani ob grobovih mučencev in molili, ampak tistih, ki imajo svoje prostore pri sv. Petru v Ljubljani. Tam se ...