Kardinal Filoni o Cerkvi v Iraku

Svet | 27.07.2015, 09:39 Marjana Debevec

Prefekt Kongregacije za evangelizacijo narodov kardinal Fernando Filoni je po petih letih opravljanja službe apostolskega nuncija v Iraku napisal knjigo z naslovom: v Cerkev v Iraku. Kardinal v svojem delu opisuje zgodovino, razvoj in poslanstvo Cerkve v Iraku, od njenih začetkov do današnjih dni. Spomnimo še, da je papež Frančišek je kardinala Filonija v zadnjem obdobju dvakrat kot svojega posebnega odposlanca poslal med iraške begunce.

Po besedah kardinala Filonija gre v Iraku za »junaško Cerkev«, kakor sta jo opredelila tako sedanji papež kot njegov predhodnik Benedikt XVI. Danes so tamkajšnji kristjani skupaj z drugimi manjšinami med najbolj ubogimi. Zaradi preganjanja so morali zapustiti vse, svoje domove in imetje.

Ko je prefekt prvič kot papežev odposlanec obiskal iraške begunce, je doživel predvsem šok. Srečal se je z družinami, ki so se v roku zgolj štiriindvajsetih ur znašle v nečloveških okoliščinah. Na tisoče pregnanih oseb je brez vseh sredstev prenočevalo na prostem, na tleh, pod drevesi – pri temperaturah, ki so se dvignile tudi do 48 stopinj. Temu je potrebno dodati še vse probleme, povezane z boleznimi, hrano in pitno vodo. Filonijev drugi obisk kasneje je imel namen kristjanom in ostalim manjšinam pokazati, da niso pozabljeni.

Kardinal Filoni v svoji knjigi o Cerkvi v Iraku govori tudi o temeljnem prispevku kristjanov k življenju, tradiciji in kulturi tiste dežele. Med drugim tudi sedanji predstavniki oblasti priznavajo, da imajo kristjani naravno pravico biti tam, saj so drugi narodi prišli kasneje.

Prihodnost kristjanov v Iraku pa je sedaj bistveno povezana s političnimi okoliščinami. Na državnem ozemlju je prisotnih več verstev, narodnosti in etnij, ki so bile v zgodovini prisiljene sobivati. Kardinal Filoni v sedanji situaciji zato opozarja, da ni dovolj samo strpnost. Le nova logika, po kateri so vsakomur priznane njegove državljanske, človekove, socialne in politične pravice, lahko omogoči sobivanje.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...