Ferfila: EU z dogovorom o razporeditvi beguncev pošilja napačen signal
| 21.07.2015, 15:19 Andrej Šinko
Profesor na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila meni, da Evropska unija z dogovorom o prostovoljnem sprejemu beguncev pošilja napačen signal v izvorne države. Spodbudil bi jih namreč lahko, da bodo še pogosteje svoje priložnosti iskali v osemindvajseterici. Ferfila pojasnjuje, da so prve generacije beguncev popolnoma izgubljene, šele naslednji rodovi pa, da so nekoliko uspešnejši pri integraciji v družbo. Zato bi bilo, po njegovih besedah, rešitve smiselno iskati v regijah iz katerih prihajajo.
Ferfila poudarja, da bi z vidika socializacije in vključevanja v novo družbo, bil boljši »pristop Evropske unije, da bi se z eno izmed držav v regiji, od koder prihaja največ beguncev, dogovorila za razvoj nekih centrov ali manjših urbanih središč, kjer bi ti begunci lahko mnogo bolj normalno zaživeli in se pozneje tudi lažje vključili v regionalno okolje.«
Države bodo sicer tudi varnostno preverjale vse begunce in imele možnost tiste, ki bi predstavljali tveganje za notranjo varnost zavrniti. Ferfila ob tem pravi, »da varnostno preverjanja najverjetneje ne bo zadostno, saj so begunci zelo slabo opremljeni z dokumenti, izhajajo iz držav v večini katerih je varnostno preverjanje zelo šibko, prav tako je slaba izmenjava podatkov med vzhodnimi in zahodnimi varnostnimi agencijami slaba.«
Sogovornik opozarja tudi na visoke stroške sprejemanja beguncev. Ob tem pa dodaja, da mednarodne konvencije predvidevajo tudi pravico do združevanja družin, kar pa lahko poveča končni obseg števila ljudi, ki pridejo v državo.