Obnova trgovinskih vezi med Zahodom in Iranom
Svet | 18.07.2015, 13:37 Marjana Debevec
Po zgodovinskem dogovoru o rešitvi jedrskega spora z Iranom se odpira pot za obnovo trgovinskih vezi med Zahodom in to državo, med drugim bogato z nafto in plinom. Skorajšnji obisk v Teheranu sta že napovedala francoski in nemški zunanji minister, nemški minister za gospodarstvo tja odhaja jutri.
Vodja francoske diplomacije je že dan po dogovoru v enem od intervjuju sporočil, da ga je iranski zunanji minister povabil na obisk in da je vabilo sprejel. Datum še ni določen, a naj bi v Teheran odpotoval v kratkem. Obenem je poudaril, da se po odpravi kazenskih ukrepov in reintegraciji Irana v mednarodno skupnost za francoska podjetja odpirajo pomembne priložnosti. Kot je dodal, je trgovina zelo pomembna, omogoča rast.
Podobno je že takoj po sklepu maratonskih jedrskih pogajanj novinarjem povedal nemški zunanji minister. Kot je zatrdil, bo vsekakor odšel v Iran, a konkretnega datuma še nima. Tja pa že jutri odhaja nemški vicekancler in minister za gospodarstvo ter vodja koalicijski socialdemokratov. Spremljala ga bo manjša gospodarska delegacija. Njegov tiskovni predstavnik je povedal, da se nemška industrija zelo zanima za normalizacijo in krepitev gospodarskih vezi z Iranom.
Iran je velika in pomembna država, s skoraj 80 milijoni prebivalcev ter četrtimi največjimi zalogami nafte in drugimi največjimi zalogami plina na svetu. Trgovina Francije z Iranom je pred uvedbo kazenskih ukrepov Združenih narodov leta 2006 znašala približno štiri milijarde evrov, leta 2013 le še 500 milijonov. Trgovina Nemčije z islamsko republiko je nekdaj občutno presegala štiri milijarde evrov na leto in nato padla na približno dve milijardi. Nemčija je po ugotovitvah Mednarodnega denarnega sklada poleg Indije in Kitajske tudi v času kazenskih ukrepov sicer ostala glavna trgovinska partnerica Irana. Po ocenah nemških gospodarstvenikov bi lahko trgovina med državama v prihodnjih letih narasla na kar deset milijard evrov na leto. Posebej velike priložnosti naj bi se odpirale v avtomobilski, kemični in zdravstveni industriji ter pri obnovljivih virih energije.
Sporazuma o iranskem jedrskem programu so se razveselil tudi slovenski gospodarstveniki. Priložnosti na iranskem trgu med drugim vidijo v industriji, logistiki, turizmu in energetiki. Blagovna menjava med Iranom in Slovenijo ni po letu 2002 nikoli presegla 100 milijonov evrov. Lani je nekaj manj kot 22, leta 2011 pa na primer 96,6 milijona evrov.