Dogovor o iranskem jedrskem programu v luči interesov posameznih držav
Svet | 15.07.2015, 13:12 Andrej Šinko
Zgodovinski sporazum o iranskem jedrskem programu je bil deležen številnih odzivov. Med tem, ko je večji del mednarodne skupnosti izrazil zadovoljstvo s sklenjenim dogovorom, pa sta do njega kritična tako Izrael kot Savdska Arabija. Politični analitik Primož Šterbec pa poudarja, da je dogovor tudi korak naprej v boju proti skrajnim skupinam.
Šterbenc poudarja, da je Iran že z začasnim dogovorom, ki je bil sklenjen pred letom in pol, pristal na enega najbolj agresivnih jedrskih nadzorov v zgodovini. »Torej Iran bo dopustil zelo ostre in agresivne inšpekcije na večini krajev, zato bi moral biti zares ekstremno ali nadnaravno zvit, da bi lahko razvijal jedrsko orožje,« pojasnjuje sogovornik. Izrael in Savdska Arabija sicer trdita, da odpravljene sankcije Iranu omogočajo, da pridobi jedrsko oborožitev. Vendar pa Šterbenc meni, da se Izrael »boji Irana kot največjega tekmeca za vpliv na Bližnjem vzhodu. In še več, tisto česar se je Izrael bal je to, da bi po koncu Sovjetske nevarnosti na Bližnjem vzhodu Izrael v očeh ZDA izgubil svojo najpomembnejšo vlogo, in da bi to vlogo prevzel Iran«. Sogovornik poudarja, da tudi opozorila Savdske Arabije niso povsem na mestu, saj se pozablja, »da ima Savdska Arabija petkrat večji obrambni proračun kot Iran, da ima Iran popolnoma zastarelo konvencionalno orožje, ki se bo sedaj še podaljšalo, glede na to, da se bodo sankcije na dobave orožja podaljšale za pet let.«
Splošni gospodarski položaj Irana se bo ukinitvi sankcij verjetno nekoliko izboljšal, imel pa bo dostop tudi do približno 100 milijard dolarjev zamrznjenih sredstev v tujini. Odprave sankcij se je zelo razveselila Rusija, ki je v Iranu, podobno kot nekatere druge države, videla svojo priložnost. Vendar pa ni uspela s svojimi predlogi po takojšnji odpravi embarga na orožje. Ta naj bi veljal še vsaj pet let. »Rusija je govorila o tem, da je Iranu pripravljena prodati tam okoli 10 milijard dolarjev vredno orožje, sedaj tega očitno ne bo mogla storiti. Je pa lahko zadovoljna na nekaterih drugih področjih. Ne pozabimo, da je Rusija z Iranom sklenila dogovor o gradnji štirih jedrskih reaktorjev in o dobavi jedrskega goriva,« je še povedal Šterebenc, ki meni, da bi dogovor o jedrskem programu lahko pripomogel tudi v boju zoper Islamsko državo.