Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Srp in kladivo za papeža?

Cerkev po svetu | 10.07.2015, 13:00 Marta Jerebič

Bolivijski predsednik Evo Morales, predstavnik politične levice, je za papeža Frančiška med njegovim obiskom v Boliviji izbral nenavadno darilo. Ob uradnem sprejemu v prestolnici La Paz je svetemu očetu izročil leseno razpelo, pritrjeno na kipec srpa in kladiva. Neobičajni marksistično-krščanski simbol je krasilo tudi odlikovanje, ki ga je Morales osuplemu papežu obesil okoli vratu.

Kot piše spletni portal tednika Družina, se je Frančišek na darilo sprva odzval s precejšnjim dvomom. Ob pogledu na »komunistično razpelo« naj bi zmajal z glavo in komentiral: »Tole pa ni v redu.« Kasneje so mu pojasnili, da je bilo takšno razpelo zelo ljubo španskemu jezuitskemu patru Luisu Espinalu, ki je bil leta 1980 mučen in ustreljen v bolivijski prestolnici. Papež je Espinala, ki se je med drugim udeleževal tudi delavskih bojev in gladovnih stavk bolivijskih rudarjev, ob prihodu v Bolivijo počastil kot »nadležnega« oznanjevalca evangelija in zanj tudi javno molil na kraju, kjer so našli njegove posmrtne ostanke.

Simbol izhaja iz obdobja, v katerem se je tudi številnim jezuitskim teologom zdela mogoča sinteza marksističnega revolucionarnega nauka in Jezusovega oznanila. Jesuit Jose Mario Bergoglio, danes papež Frančišek, v tistem času, v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja, ni pripadal temu krilu reda. Papež Janez Pavel II. (1978-2005), ki je dobro poznal komunistične diktature v vzhodni Evropi, je skupaj s takratnim kardinalom Josefom Ratzingerjem te poskuse zavrnil in jih označil kot nezdružljive s krščansko podobo človeka.

Papež Frančišek je svojemu gostitelju v dar izročil Marijino ikono »Salus Populi Romani«, zavetnico italijanske prestolnice.

Vatikanski tiskovni predstavnik p. Federico Lombardi je na tiskovni konferenci pojasnil, da papež ni poznal zgodovine razpela s srpom in kladivom, povedal pa je tudi, da p. Espinal simbola ni enačil z ideologijo, temveč z upanjem za dialog med komunizmom in Cerkvijo.

Moralesovo darilo je po vsem svetu povzročilo precejšnje razburjenje, bolivijskega predsednika pa so v svetovnih medijih hitro obtožili, da želi papežev obisk izkoristiti v politične namene. Latinskoameriški katoličani so izbor darila bolivijskega predsednika označili kot neprimeren, saj naj bi bil marksistični simbol žaljiv do vseh žrtev zgodovinskih totalitarnih komunističnih režimov in terorističnih skupin na celini.

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...