Vučić: Čas je, da pokažemo, da smo pripravljeni na spravo
Svet | 08.07.2015, 14:58 Petra Stopar
Srbski premier Aleksandar Vučić se bo udeležil sobotne spominske slovesnosti ob 20. obletnici genocida v Srebrenici. To je sporočil po tem, ko je Varnostni svet Združenih narodov preložil glasovanje o britanskem predlogu resolucije, s katero bi poboje v Srebrenici opredelili za genocid.
Predlog resolucije je v Varnostni svet vložila Velika Britanija, a Srbija ne pristaja na besedilo, da se pokol več kot osem tisoč Bošnjakov opredeli kot genocid, marveč zgolj kot težak ali najtežji zločin. Ker je stalna članica sveta in srbska zaveznica Rusija zagrozila z vetom na resolucijo, so glasovanje preložili na danes.
Zaradi dogodkov se je srbska vlada včeraj sestala na izredni seji, po kateri je njen predsednik Aleksandar Vučić sporočil, da se bo v soboto udeležil slovesnosti v spominskem centru Potočari blizu Srebrenice, na kateri pričakujejo približno 50.000 ljudi iz 40 držav ter 30 tujih delegacij.
„Čas je, da se še enkrat vrnemo tja, da smo samokritični, pokažemo na razliko med nami in drugimi, čas je, da pokažemo, da smo pripravljeni na spravo in da sklonimo glave pred tujimi žrtvami,“ je dejal Vučić. Hkrati pa je ocenil, da sprava ni cilj resolucije, ki jo predlaga Velika Britanija. Dodal je, da Srbija dogodkov v Srebrenici „nikakor ne dojema kot zmago,“ saj tako kot v ostalih predelih nekdanje Jugoslavije v vojni „ni bilo zmagovalcev, ampak samo žrtve, do katerih smo dolžni izkazati pieteto in spoštovanje“. Srebrenica pa je najprej „naš velik greh“, je priznal Vučić in izrazil željo iskreno seči v roko sosedom ter z njimi začeti dialog, ki ne bo pomenil „ponižanja“ za Srbijo.
Medtem pa je danes zjutraj iz Nezuka pri Tuzli na sto kilometrov dolgo pot krenil mirovni marš za Srebrenico, v katerem po poročanju avstrijske tiskovne agencije sodeluje približno 5000 ljudi.
Spomnimo še, da je lani nizozemsko sodišče razsodilo, da je za smrt tristo bošnjaških moških in dečkov, ki so jih 13. julija 1995 umorili pripadniki vojske bosanskih Srbov soodgovorna nizozemska država, ne pa tudi, da je kriva za vsa ostala dejanja njenih vojakov v Srebrenici. Zdaj so sorodniki žrtev vložili pritožbo, s katero želijo doseči razsodbo, da je nizozemska država odgovorna tudi za smrt vseh ostalih.