Grški premier Cipras in predsednik Evropske komisije Juncker
Grčija uradno zaprosila za novo posojilo
Svet | 08.07.2015, 13:45 Petra Stopar
Voditelji držav v območju evra so Grčiji postavili ultimat, naj do petka predstavi resen in tehten predlog reform v zameno za novo finančno pomoč. Čas za dogovor se bo po njihovem mnenju iztekel v nedeljo. Država je na stalni mehanizem za stabilnost evra tudi uradno vložila prošnjo za novo posojilo. Pred tem je pred evropskimi poslanci v Strasbourgu nastopil grški premier Aleksis Cipras.
Čeprav je grška vlada obljubljala, da bo predloge varčevalnih ukrepov predstavila že včeraj, jih na sestanek evroskupine ni prinesla, voditelji držav evro območja pa so ji dali res zadnjo priložnost. „Realnost je, da imamo samo še pet dni časa do dogovora. Do zdaj sem se govorjenju o rokih izogibal, a nocoj moram jasno in glasno povedati, da se dokončni rok izteče ta teden,“ je včeraj dejal predsednik Evropskega sveta Donald Tusk.
Po besedah premierja Mira Cerarja si vsi želijo, da bi Grčija ostala v območju evra, nihče si ne želi grexita, „zato upamo, da bo Grčija tokrat končno prišla s konstruktivnimi, pravimi predlogi, ki jih bodo tako institucije kot mi voditelji ovrednotili kot prave“. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker pa je dejal, da je komisija pripravljena na vse. „Imamo podroben scenarij za morebiten izstop Grčije iz območja evra, imamo tudi scenarij za humanitarno pomoč in kar je meni najljubše, scenarij trenutnega prizadevanja, da Grčija ostane v območju evra. Sem odločno proti grexitu, ampak ga ne bom mogel preprečiti, če grška vlada ne počne tega, kar se od nje pričakuje, hkrati pa spoštuje dostojanstvo grškega naroda,“ je pojasnil Juncker.
Cipras je v Evropskem parlamentu spomnil, da so se Grki v zadnjih letih veliko prilagajali in se odrekali, kar je načelo njihovo potrpežljivost. Kot je pojasnil, sta se povečala revščina in javni dolg in danes je večina Grkov prepričana, da nimajo druge možnosti, kot da zahtevajo konec tega položaja, zaradi katerega so v slepi ulici. „Ljudje so izrazili svojo voljo, to je bil glas za demokracijo. Prisluhniti mu moramo,“ je dejal o nedeljskem referendumu. Ob tem je prevzel polno odgovornost za dogajanje v Grčiji v zadnjih petih mesecih, a opozoril, da so se težave začele prej, pred petimi leti in pol z začetkom programov pomoči. Obljubil je, da bo predlog ukrepov posredoval kmalu in zagotovil, da vključujejo reforme in niso oblikovani tako, da bi predstavljali dodatno breme za evropske davkoplačevalce. Spomnil je, da doslej pomoč ni prišla do Grkov, temveč je bil denar porabljen predvsem za reševanje bank.
Ciprasovemu govoru je sledila burna razprava evropskih poslancev, v kateri so nekateri branili grško vlado, drugi so jo ostro napadali, večina pa je grškemu premierju delila nasvete, kaj naj stori. Razpravo so večkrat prekinili zaradi protesta poslancev, ki se niso strinjali z govorniki.