NSKS, tabla
NSKS o odprtih vprašanjih narodnostne politike
| 08.07.2015, 09:18 Matjaž Merljak
Narodni svet koroških Slovencev NSKS je poslal izjavo ob 39. obletnici zakona o narodnih skupnostnih. Meni, da ga je potrebno temeljito reformirati, predvsem na področju šolstva, medijev in uporabe slovenščine v javnosti. Izjavo objavljamo v celoti.
7. julija leta 1976 je bil sprejet Zakon o narodnih skupnostih. Po kompromisni rešitvi vprašanja dvojezičnih napisov in posameznih ustavnopravnih ureditvah na področju dvojezične topografije in uradnega jezika je nujno potrebna temeljita reforma Zakona o narodnih skupnostih. Predvsem na področjih šolstva in izobraževanja, medijske oskrbe v jezikih narodnostnih skupnostih, uporabe jezika narodnih skupnostih na sodiščih in drugih javnih ustanovah, povišanju podpor s strani Republike Avstrije vsaj za inflacijsko stopnjo itd., je treba Zakon o narodnih skupnostih nujno prilagoditi dejanjskim potrebam narodnih skupnosti.
Odprta vprašanja na deželni ravni je treba rešiti v smislu novih perspektiv za prihodnost. Po delni rešitvi za Slovensko glasbeno šolo na Koroškem, se zatika pri pogajanjih za umestitev slovenske narodne skupnosti v novi deželni ustavi in zapirajo se male šole na veljavnostnem območju manjšinskega šolstva brez pristanka oz. soglasja slovenske narodne skupnosti. Zato Narodni svet koroških Slovencev smatra kot nujno potreben sklic seje Foruma za dialog.
V jubilejnem letu Republike Avstrije (70. obletnica konca druge svetovne vojne, 60. obletnica podpisa Avstrijske državne pogodbe – avstrijske narodne skupnosti so k nastanku ADP doprinesle bistven delež) se slovenska narodna skupnost boji ponovnega poslabšanja situacije. Finančne podpore s strani Republike Avstrije so od leta 1995 naprej na nespremenjeno nizkem nivoju. Slovenskemu tedniku Novice brez trajnostne sistemske finančne podpore grozi zaprtje.
Jubilejno leto naj bi za Republiko Avstrijo bilo dobra prilika, da z obširnim paketom reform za narodne skupnosti izpolni obveznosti iz 7. člena ADP in zagotovi perspektivni razvoj narodnih skupnosti.