Maja MorelaMaja Morela
Miha MočnikMiha Močnik
Petra StoparPetra Stopar
Obseg slovenskega morja, arbitražni sporazum. (foto: Zavod 25. junij)
Obseg slovenskega morja, arbitražni sporazum.

Pregled domačih dogodkov, 31. 7. - 7. 8. 2015

Slovenija | 08.08.2015, 10:10

36. teden v letu 2015 je bil v znamenju arbitraže, odstopil je naš arbiter, iskanje novega se je že začelo. Prav tako je odmevala ne-prodaja Telekoma in 15. obletnica Nove Slovenije - krščanskih demokratov. Med novicami iz življenja Cerkve pa, da se upokojena nadškofa Anton Stres in Marjan Turnšek lahko brez omejitev vključita v pastoralno in drugo življenje krajevne Cerkve in srebrna maša murskosoboškega škofa Petra Šumpfa.

Nadškof Stres postal rektor Katoliškega inštituta

Le nekaj dni po novici iz Vatikana, da se upokojena nadškofa Anton Stres in Marjan Turnšek lahko brez omejitev vključita v pastoralno in drugo življenje krajevne Cerkve, je prvi dobil novo službo. Ljubljanski nadškof Stanislav Zore je nadškofa Antona Stresa, sicer zaslužnega profesorja Univerze v Ljubljani, imenoval za rektorja Katoliškega inštituta. Novoimenovani rektor bo inštitut vodil skupaj s člani sveta ter direktorjem mag. Andrejem Nagličem. Prizadevanje za ustanovitev katoliške univerze v Sloveniji še naprej ostaja glavno poslanstvo Katoliškega inštituta. Za Nadškofijo Ljubljana to pomeni širitev pastoralne dejavnosti krajevne Cerkve in njen dolgoročni prispevek k skupnemu dobremu.

Škof Peter Štumpf obhajal srebrno mašo

Med letošnjimi duhovniki jubilanti je tudi murskosoboški škof Peter Štumpf, ki obhaja 25 let dela v Gospodovem vinogradu. Srebrno mašo je na 22. nedeljo med letom obhajal pri kapeli v kraju Bunčani v župniji Veržej. Vernikom in sorodnikom se je v pridigi zahvalil za vso podporo in molitve. Poudaril je, da nihče ni brez napak, tako tudi sam, a vse se reši, če te ima nekdo rad. Škof Štumpf, ki je srebrno mašo obhajal v rojstnem kraju svojega očeta, je spregovoril tudi o duhovniškem poklicu, preko katerega smo deležni kruha večnega življenja. Škof Štumpf je še dejal, da življenje brez Jezusa izgubi smisel in cilj.

Tako verniki kot njegovi sodelavci so ob obletnici posvetitve poudarili, da je bilo duhovniško služenje škofa Štumpfa bogato, prepleteno z delom in študijem, z oznanjevanjem in molitvijo. Na spletni strani škofije so med drugim zapisali, da mu želijo ob srebrnem duhovniškem jubileju, da bi dosegel tudi zlato.

Pri jezuitih praznovali god. sv. Ignacija Lojolskega

Na nedavni praznik sv. Ignacija Lojolskega sta v Dravljah med mašo zadnje in slovesne zaobljube izrekla p. Peter Rožič in p. Primož Jakop. Somaševanje je v cerkvi Kristusovega učlovečenja v Dravljah vodil in nova člana jezuitov nagovoril p. Ivan Bresciani, provincial slovenske province Družbe Jezusove. V pridigi je poudaril, da si je Ignaciji od vsega začetka želel imeti Družbo, ki je razpoložljiva, ki odgovori na potrebe. „To je bila karizma za sv. Ignacija. General v Rimu ti da dovoljenje za zadnje, slovesne zaobljube, če si popolnoma razpoložljiv, če si želiš biti popolnoma del Družbi,“ je povedal p. Ivan. Provincial jezuitov je v pridigi spregovoril o svetem krstu. V moči Svetega duha smo lahko drug v drugem in ne drug poleg drugega in to je Cerkev, je poudaril p. Bresciani, ki je na kratko opisal dosedanjo pot p. Petra in p. Primoža.

Arbiter, arbitraža, sodišče

Tudi v tem tednu se nismo izneverili arbitražnemu postopku. Ostali smo brez arbitra Roonya Abrahama, ki ga je vlada imenovala slabih 14 dni nazaj. Kot razlog za odstop je navedel, da je na imenovanje pristal v upanju, da bo to pomagalo pri vzpostavitvi zaupanja med strankama in v arbitražno sodišče, a da zdaj po odločitvi Hrvaške za enostranski odstop od arbitražnega procesa zanj ni več primerno, da bi bil arbiter. Slovenska stran se je na odstop Abrahama odzvala z obžalovanjem in se zavzela za nadaljevanje dela arbitražnega sodišča. Politika bo o imenovanju novega arbitra na arbitražnem sodišču med Slovenijo in Hrvaško odločala v četrtek. Najprej se bo sestal vrh parlamentarnih strank, zatem odbor državnega zbora za zunanjo politiko, vlada pa naj bi sprejela končno odločitev. Zunanji minister Karl Erjavec je dejal, da ga bomo pravočasno imenovali.

Nekateri se zavzemajo za to, da Slovenija vnovič poišče znanega in uglednega tujega mednarodnega pravnika, drugi so za domačega strokovnjaka. Ima to kakšno vlogo, ali prihaja iz Slovenije ali tujine? Strokovnjak za mejno vprašanje in nekdanji predavatelj na Fakulteti za varnostne vede in Pravni fakulteti Branko Celar, ki je tudi član Društva za mednarodne odnose: je poudaril, da bi bilo dobro, če bi tokrat arbiter prišel iz Slovenije. Predsednik odbora za zunanjo politiko Jožef Horvat, ki se je prav tako udeležil petkovega sestanka na zunanjem ministrstvu, je za prihodnji četrtek napovedal zaprto nujno sejo odbora. Enostranska dejanja Hrvaške poteka reševanja spora ne morejo preprečiti, saj v mednarodnem pravu velja, da enostranske odpovedi pogodb brez soglasja sopogodbenice niso mogoče, je zatrdil Milan Brglez. Enakega mnenja je tudi sodnik na Evropskem sodišču za človekove pravic Boštjan M. Zupančič. Tak odstop, ali pa celo samo enostranski odstop Hrvaške, bi bil v ostrem nasprotju z načelom mednarodnega prava (in prava sploh), da je treba sprejete sporazume pošteno in z dobro voljo (bona fide) izvrševati. Normalno in logično pri tem pa je, da o tem vprašanju spet odloča arbitražno sodišče samo, pojasnjuje Zupančič. O nadaljnjem obstoju sporazuma in torej tudi procesa arbitraže ne more biti dvoma, ne glede na to kaj govorijo hrvaški politiki, je prepričan Zupančič.

Vladi zaupa vse manj ljudi

Le 18 odstotkov vprašanih po raziskavi Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj zaupa vladi, je v pogovoru za Radio Ognjišče opozoril nekdanji poslanec in predsednik državnega zbora ter aktualni predsednik sveta SDS France Cukjati. Spomnil je, da so ob 40 odstotni podpori državnemu zboru v času Janševe vlade pozivali k predčasnim volitvam, danes pa teh pozivov ni slišati. „Od leta 2007 do 2015 smo padli za 30 odstotnih točk, iz 48 na 18. To pa nekaj pomeni in pove. Bojim se, da bo to povzročilo še večjo volilno abstinenco, še večji odmik in še več ljudi, ki razmišljajo s svojo glavo se ne bo udeleževalo volitev,“ je povedal Cukjati. Po njegovih besedah bomo tako lahek plen vsem zakulisnim akcijam, tudi takim, ko „s svojo disciplino pripeljejo ljudi na volitve in tako bomo zopet dobili Jankoviče in njemu podobne“.

Kritičen je bil tudi do evro skeptičnih strank, med katerimi je tudi Združena levica. „Od Sirize do Združene levice zastopajo ideje, ki jih je čas desetkrat povozil, ki so se izkazale kot usodne in zelo slabe za celotno populacijo, ki sploh ne vodijo v blagostanje vseh ljudi, prav nasprotno. A vendarle pridobivajo na popularnosti. Kako ta trend obrniti, je res vprašanje, s katerim bi se morali danes ukvarjati resni politiki.“

O vladni ekipi je dejal, da ta ni dobra. Najprej se je ustavil pri zdravstvu. „Tukaj je medlost na višku,“ je povedal. „Tudi če gledam druge ministre, ne vidim odločnosti, ne vidim niti, da bi ministri poznali in se zavedali problema svojega resorja. Kajti odločnost mora biti odločnost na odločitvi, ki pa temelji na spoznanju problemov, v pravilnem uvidu v problematiki. Od premiera pa bi pričakoval, da je to premier vseh Slovencev, ne samo svoje stranke. Tega občutka nimam.“

Nova Slovenija na političnem prizorišču že 15 let

Predsednica opozicijske NSi Ljudmila Novak je ob 15-letnici stranke izrazila zadovoljstvo, da se NSi po "turbulentnih časih krepi" kot zmerna desnosredinska konzervativna stranka, a z modernim pogledom na potrebe sedanjega človeka in na gospodarstvo. Po njenem mnenju lahko stranka na naslednjih volitvah dobi sedem do deset poslancev.

NSi je po njenih besedah stabilna stranka. Glede na dosedanja vabila različnih strank v vladno koalicijo pa je, kot pravi Novakova, NSi sprejemljiva za zmerne stranke oziroma politike. "Lahko delujemo s katero koli stranke, če se programsko ujamemo," je pojasnila predsednica NSi. Si pa po njenih besedah vsi na desni sredini želijo, da bi se na naslednjih volitvah tako povezali in okrepili, da bi bila mogoča desnosredinska vlada. V NSi po njenih besedah iščejo odgovore za prihodnost, stranka je blizu ljudem, saj se z njimi pogovarjajo o njihovih težavah in na terenu zbirajo predloge. V središče svojega programa postavljajo gospodarstvo. Samo močno gospodarstvo lahko namreč ohranja socialno državo, kajti močnejše, kot je gospodarstvo, manj socialne pomoči je potrebne, je pojasnila Novakova. Ob tem je naštela tudi nekaj ukrepov, ki so jih v NSi predlagali za razbremenitev gospodarstva, med katerimi so ukinitev najvišjega dohodninskega razreda, razbremenitev srednjega razreda in nižja stopnja davkov za majhna podjetja. Po njenih besedah bi tako ljudje dobili več in bi se potrošnja lahko povečala.

Za SDS podoba Tita v prostorih policije nesprejemljiva

Publicist Roman Leljak je v petek na zaslišanju na ljubljanski policijski postaji odklonil, da bi podal izjavo, saj je v prostorih zaslišanja visela slika Josipa Broza Tita. Na zaslišanje je bil povabljen, ker je marca v državni zbor prinesel svinčnik s posebno ampulo. Z njim je, kot mu je pojasnil kriminalist, zlorabil znake za nevarnost. Na dogodek so se odzvali v SDS in poudarili, da so simboli totalitarizma v policijskih prostorih nesprejemljivi. Policija se strinja, da morajo biti uradni prostori nevtralni. Plakat - šlo je za staro vabilo na prireditev ob 25. maju - so že odstranili. S presenečenjem in ogorčenostjo so to informacijo sprejeli tudi v Združenju za vrednote Slovenske osamosvojitve. "Smatramo, da je nesprejemljivo za demokratično evropsko državo, da na stenah pisarn uradnih organov Republike Slovenije še vedno visijo slike komunističnih diktatorjev iz nekdanjega totalitarnega režima. Evropska unija je vse totalitarizme izrecno obsodila kot zločinske v Resoluciji Evropskega parlamenta o evropski zavesti in totalitarizmih," so zapisali v združenju.

Telekoma (še) ne bomo prodali!

Zgodba o prodaji Telekoma Slovenije je vsaj za zdaj končana. Britanski Cinven je v torek odstopil od pogovorov, zdaj je na potezi spet Slovenski državni holding. V skladu s strategijo upravljanja kapitalskih naložb, ki jo je sprejel državni zbor, je naložba v družbi Telekom Slovenije opredeljena kot portfeljska naložba, "zato bo holding, kot je zapisal, poskrbel za izvajanje najboljše prakse korporativnega upravljanja v omenjeni družbi. V osnutku strategije se je kot alternativen scenarij omenjalo postopno uvrstitev delnic na mednarodni kapitalski trg. Dodaten vidik prinaša informacija, da naj bi bil Telekom Slovenije med interesenti za nakup Telekoma Srbije. O usodi prodaje in o nadaljnji poti tega slovenskega operaterja je ekonomist dr. Matej Lahovnik za Radio Ognjišče poudaril, da je ta zgodba slaba popotnica tudi za druge zgodbe o privatizaciji slovenskega državnega premoženj. Strinja se, da je vpliv politike premočan in da je vloga Slovenskega državnega holdinga zgolj navidezna.

Komu bodo odpisani stari dolgovi?

Ljudje v socialni stiski lahko od začetka avgusta pa vse do 31. oktobra oddajo vloge za odpis starih dolgov, ki so nastali zaradi neplačanih računov elektrike, ogrevanja, komunalnih storitev zdravstvenega zavarovanja, davčnih bremen, stroškov za vrtec, šolsko prehrano ali vračanja preveč nakazanih socialnih prejemkov. Del dolgov bo odpisala tudi Finančna uprava, vendar na posameznika največ do petdeset evrov. Vloge je mogoče oddati pri posameznemu upniku, nekatere občine, na primer mariborska, pa so pripravile skupne točke za oddajo.

Najvišji znesek, ki ga za odpis dolgov lahko porabi država, je milijon evrov. Zaradi te omejitve pa bo eden od kriterijev za odpis dolga tudi vrstni red vloženih prošenj. Ustrezni obrazci so sicer dostopni na spletni strani www.paketpomoci.si, informacije in vloge pa je mogoče dobiti tudi na Slovenski Karitas, Rdečem Križu, Zvezi prijateljev mladine, občinah in Centrih za socialno delo. V času uradnih ur pa lahko vsi zainteresirani za pojasnila pokličejo tudi na telefonsko številko 080 2002. Generalni tajnik Slovenske Karitas Imre Jerebic omenjeni ukrep pozdravlja, ob tem pa pojasnjuje, da so se stiske najbolj revnih v zadnjih letih še povečale. Zato tudi oni po svojih močeh pomagajo pri plačevanju položnic.

Teš bo minus pokril z višjimi položnicami za enektrično energijo

Za vse tri občine Šaleške doline je napovedani, več kot 30-odstotni dvig cene za dobavo toplotne energije s strani Termoelektrarne Šoštanj povsem nerazumljiv. Teš naj bi s prodajo toplotne energije ustvaril nekaj čez štiri milijone evrov prihodkov in skoraj 230 tisoč evrov dobička. Velenjski župan Bojan Kontič pa pojasnjuje, da je predlog Teša o dvigu cene toplotne energije še vedno predmet pogajanj, vse tri šaleške občine Velenje, Šoštanj in Šmartno ob Paki pa si želijo, da bi dosegli stroškovno ceno, kar pomeni pod 11 evrov za gigavatno uro. Lokalne skupnosti so podprle izgradnjo šestega bloka Teša, saj bo za enako količino proizvedene energije porabljenega približno 30 odstotkov manj premoga. Posledično pa naj bi to pomenilo nižjo ceno, poudarja Kontič. Zato po njegovem ni osnov. Kontič še pravi, da je pogodbena razmerja med Tešem in Komunalnim podjetjem Velenje, ki skrbi za daljinsko ogrevanje Šaleške doline, treba urediti, toda meni, da je bila julijska enostranska odpoved pogodbe o dobavi toplotne energije s strani Teša podana ob zelo neprimernem času in z bistveno prekratkim trimesečnim odpovednim rokom. Po njegovih besedah bi velenjska komunala potrebovala večletni odpovedni rok, da bi lahko zagotovila alternativen vir ogrevanja.

Brezposelnost v Sloveniji padla pod 110.000

Število registriranih brezposelnih v Sloveniji se je tudi julija znižalo, bilo jih je 109.557, kar je 0,6 odstotka manj kot junija in 5,7 odstotka manj kot pred enim letom. Od 7800 odjavljenih iz evidence se jih je zaposlilo približno 5200. V prvih sedmih mesecih se je na novo prijavilo 53.600 brezposelnih oziroma skoraj sedem odstotkov manj kot lani v tem času. Od 63.500 odjavljenih pa se jih je 46.000 zaposlilo, kar je skoraj štiri odstotke manj. Manjši obseg zaposlovanja naj bi bil posledica znižanja sredstev za subvencionirano zaposlovanje.

Se nam obeta nova stavka v zdravstvu?

Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije je v pismu ministrici za zdravje Milojki Kolar Celarc napovedal stopnjevanje sindikalnih pritiskov s 1. 9.. Na podlagi nedavnega dopisa ministrice namreč ugotavljajo, da se aktivnosti glede sprejemanja kadrovskih normativov v zdravstveni in babiški negi znova zamikajo.

Turizem gre na svoje

Po več kot treh letih je znova začela delovati samostojna Javna agencija RS za trženje in promocijo turizma, bolj znana kot Slovenska turistična organizacija. V prvi vrsti bo zadolžena za promocijo države kot turistične destinacije na tujih trgih. Kot v. d. direktorice jo bo vodila Maja Pak. Zadala si je tri glavne naloge: reorganizacijo, pripravo programa trženja slovenskega turizma za prihodnji dve leti ter učinkovito izvedbo tekočih promocijskih aktivnosti.

Aljažev stolp povezuje že 120 let

7. avgusta je minilo 120 let od kar so na našem najvišjem vrhu Triglavu postavili stolp, ki ga je na željo dovškega župnika Jakoba Aljaža izdelal kiparski mojster Anton Belc iz Šentvida nad Ljubljano. Krajša slovesnost je bila pri stolpu, zbrane je nagovoril predsednik Planinske zveze Slovenije Bojan Rotovnik, ki je dejal, da je bil Jakob Aljaž človek širokih nazorov, ki je tudi tako želel spodbujati domoljubnost in ljubezen do gora med Slovenci. Tako kot ob uradnem odprtju stolpa 22. avgusta 1895, je tudi tokrat z očaka Slovenije odmevala slovenska planinska himna Oj, Triglav, moj dom. Ob spremljavi citrarja Tomaža Plahutnika jo je doživeto zapel baritonist Marko Kobal. Aljažev stolp, ki je od leta 1999 kulturni spomenik državnega pomena, je izjemen krajinski motiv in nenadomestljiv simbol Slovenije. Tega se zavedajo predvsem planinci, ljubitelji gora, pa tudi mnogi drugi, ki so se na dan obletnice udeležili polaganja venca na grob Jakoba Aljaža, nato pa se v župnijski cerkvi na Dovjem udeležili tudi svete maše v spomin na triglavskega župnika Aljaža, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore. Zvečer je sledila še svečana akademija Oj, Triglav, moj dom pred Slovenskim planinskim muzejem v Mojstrani. Odprli so tudi razstavo Aljažev stolp - Ta pleh ima dušo! in razstavo slikarske kolonije Vrata 2015.

Višarje v znamenju treh Slovenij

Ob višarski Mariji so se minulo nedeljo srečale matična, zamejska in izseljenska Slovenija. Romarji so najprej prisluhnili predavanju tržaškega časnikarja in publicista Iva Jevnikarja z naslovom 70 let po dogajanju, ki je spremenilo vse "tri Slovenije". Nato je slovesno sveto mašo skupaj z izseljenskimi duhovniki daroval upokojeni ljubljanski nadškof Alojz Uran. Med homilijo je spomnil, da se letos spominjamo stoletnice prve svetovne vojne, ki ni prizanesla niti svetovišarski božjepotni cerkvi, saj je bila porušena, a da je Mati Božja takrat, med vojnama in tudi po drugi svetovni vojni, vedno našla prostor za vse, kot ga tudi danes. Odločno se je tudi uprl logiki tako imenovane etike koristi, ki prisega samo na človeški egoizem, ampak se je zavzel za polno krščansko življenje, življenje za drugega. Zbrane je nagovoril odgovorni urednik informativnega programa slovenskega oddelka italijanske radiotelevizije RAI Ivo Jevnikar. Spregovoril je o dogajanju pred 70 leti, ki je spremenilo vse "tri Slovenije" in "nas močno zaposluje tudi danes". Kot je spomnil, se je večina Slovencev po letu 1918 znašla v povsem novih političnih okvirih. Orisal je položaj Slovencev med vojnama in med drugim ocenil, da je bil spor med "liberalci" in "klerikalci", ki se je začel že pred prvo svetovno vojno, eden od razlogov za tragedijo med drugo svetovno vojno. "Ob pomanjkanju vodstva, ki bi bilo kos neverjetnim izzivom časa, in ob brezobzirni nasilnosti komunističnih revolucionarjev je tudi nezaupanje med tradicionalnima idejnima taboroma preprečilo njun učinkovitejši odpor proti okupatorju in daljnovidnejše odločitve."

Karitasovi biseri za bisere

V poletnih mesecih številni dopustujejo na morju. A marsikdo si tega ne more privoščiti. Da bi tudi tisti, ki jih tarejo ali finančne ali kakšne druge težave, lahko preživeli nekaj mirnih dni na plaži in v vodi, stran od različnih stisk, med drugim srbi Slovenska Karitas. Že 20 let v starem in novem župnišču v Portorožu pripravlja programe letovanj - maja, junija in septembra za starejše, v času šolskih počitnic pa za družine in otroke. V Sončni hiši, kot imenujejo staro portoroško župnišče, letujejo družine, v devetih terapevtskih tednih se tam zvrsti devet skupin. Sončno hišo smo obiskali, ko je gostila družine iz škofije Celje. Voditelj Miha Lenarčič iz celjske škofijske Karitas nam je povedal, da družine prihajajo iz težkih socialnih razmer. Namen letovanja je tako predvsem, da se družine, ki si drugače težko utrgajo minute zase, lahko posvetijo sebi. Štiri poletne tedne so polni vrveža tudi prostori novega župnišča v Portorožu. Slovenska Karitas je Počitnice Biserov tokrat pripravila desetič. Letos sta rdeča nit dostojanstvo in vzorniki. Prek dramske igre, pogovornih delavnic in velike igre otroci in mladostniki v tednu dni spoznavajo vrednote, kot so solidarnost, prijateljstvo, vztrajnost, ubogljivost in sprejetost.

Umrl je član SAZU Andrej Inkret

V 73. letu starosti je umrl gledališki in literarni kritik, esejist, raziskovalec in urednik ter član Slovenske akademije znanosti in umetnosti Andrej Inkret. Inkret je bil med drugim eden od pobudnikov in soustanoviteljev Nove revije, v 90. letih prejšnjega stoletja pa dekan Akademije za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani.

Šport

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je v svoji sedmi tekmi evropske lige še sedmič zmagala. Prejšnji teden je v Craiovi s 3:0 premagala Romunijo. Slovenska moška reprezentanca je v evropski ligi izpolnila osnovni cilj, z dvema prepričljivima zmagama v Romuniji se je še pred odločilnima dvobojema za prvo mesto v skupini B proti Grkom naslednji teden v Mariboru uvrstila na zaključni turnir na Poljsko.

Slovenska ženska košarkarska reprezentanca do 18 let je na evropskem prvenstvu v Celju ostala brez uvrstitve v polfinale. Na četrtfinalni tekmi je bila Rusija boljša z 89:80. Slovenke zdaj čakajo obračuni za razvrstitev od 5. do 8. mesta.

Slovenska košarkarska reprezentanca je v okviru priprav na septembrsko evropsko prvenstvo odigrala drugo prijateljsko tekmo. V Laškem je premagala močno zasedbo Avstralije z 79:70. Najboljša strelca pri Sloveniji sta bila Zoran Dragić z dvaindvajsetimi točkami in Jaka Klobučar, ki jih je dosegel štirinajst.

Slovenska ekipa kajakašev do 23 let je na svetovnem prvenstvu v spustu na divjih vodah na reki Nantahala v Severni Karolini priveslala do naslova ekipnih svetovnih prvakov v klasičnem spustu. Drugi tekmovalni dan so zlato osvojili Maks Frančeškin, Vid Debeljak in Tim Novak.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...