FOTO/AUDIO: Aljažev stolp na vrhu Triglava praznuje 120 let
Slovenija | 07.08.2015, 19:58
Na današnji dan pred 120-imi leti so na našem najvišjem vrhu Triglavu postavili stolp, ki ga je na željo dovškega župnika Jakoba Aljaža izdelal kleparski mojster Anton Belc iz Šentvida nad Ljubljano. Krajša slovesnost je bila dopoldne pri stolpu, zbrane je nagovoril predsednik Planinske zveze Slovenije Bojan Rotovnik, ki je dejal, da je bil Jakob Aljaž človek širokih nazorov, ki je tudi tako želel spodbujati domoljubnost in ljubezen do gora med Slovenci. Tako kot ob uradnem odprtju stolpa 22. avgusta 1895, je tudi danes z očaka Slovenije odmevala slovenska planinska himna Oj, Triglav, moj dom. Ob spremljavi citrarja Tomaža Plahutnika jo je doživeto zapel baritonist Marko Kobal.
Planinska zveza: Oj, Triglav, moj dom ob 120-letnici Aljaževega stolpa
Sedmega avgusta 1895 je Triglav ovijala gosta megla, ki jo je rezal le ropot peščice mojstrov, na slovenskem očaku postavljajočih Aljažev stolp, dragoceni spomenik slovenske zgodovine in živo stičišče vseh dobromislečih. Natanko 120 let pozneje je sonce spremljalo praznovanje častitljivega jubileja simbola slovenstva, na spominski slovesnosti ob katerem se je danes zjutraj zbrala razveseljiva množica planincev. Tako kot leta 1895 je tudi danes z očaka Slovenije odmevala slovenska planinska himna Oj, Triglav, moj dom, so zapisali v sporočilu za javnost na Planinski zvezi Slovenije.
Sto dvajset let mineva danes, odkar je narodnozavedni župnik in skladatelj z Dovjega Jakob Aljaž uresničil svoj dolgoletni sen o postavitvi stolpa na vrhu Triglava, ki je pomenil neprecenljiv korak pri oblikovanju narodne identitete Slovencev ob vse močnejših nemških vplivih. "Vsem Slovencem naznanjamo preveselo vest, da smo si v staro last zopet priborili velikana slovenskih gor, veličastni Triglav. Postavili smo letos na njega vrhuncu po vsej Evropi že prosluli Aljažev stolp," je davnega leta 1895 prešerno oznanjal Planinski vestnik, prav tako letošnji 120-letnik. Aljažev stolp je že ob postavitvi veljal za simbol slovenstva in to žlahtno vlogo je kulturni in zgodovinski spomenik državnega pomena ohranil vse do danes.
Tako kot ob uradnem odprtju stolpa 22. avgusta 1895, je tudi danes z očaka Slovenije odmevala slovenska planinska himna Oj, Triglav, moj dom. Ob spremljavi citrarja Tomaža Plahutnika jo je doživeto zapel baritonist Marko Kobal. Uglasbil jo je oče našega 120-letnika, Jakob Aljaž, ki jo je pel s solzami v očeh, ko je ob blagoslovu pred 120 leti kleče objemal stolp. Prvak Slovenskega narodnega gledališča Opera in balet Ljubljana in priznani citrar sta praznovanje pospremila še s pesmima Veseli pastir in Slovenec sem.
Po skromni jutranji slovesnosti na vrhu Triglava se je popoldne dogajanje preselilo v Mojstrano in na Dovje, kjer je služboval Jakob Aljaž. Župan Občine Kranjska Gora Jani Hrovat, predsednik Planinske zveze Slovenije Bojan Rotovnik, predsednik Planinskega društva Dovje-Mojstrana Gregor Berce in ljubljanski nadškof Stanislav Zore so položili venca na grob Jakoba Aljaža na dovškem pokopališču, v farni cerkvi na Dovjem pa je nadškof tudi daroval mašo v Aljažev spomin. "Vsekakor gre za izjemno delo Jakoba Aljaža, duhovnika in Slovenca, ki je ne le z Aljaževim stolpom, ampak z vsemi deli pokazal daljnovidnost, pogum, nesebičnost in delavnost. S tem je zaznamoval svoj čas in spremenil smer – naše gore je ob vse močnejšem nemškem vplivu ohranjal slovenske. Želel je, da Triglav in druge slovenske gore ostanejo kraj, kjer se ljudje srečujejo in povezujejo, ne pa ločujejo. To je sporočilo tudi za današnji čas," je povedal nadškof Zore.
Predsednik Planinske zveze Slovenije Rotovnik je v govoru ob stolpu osvetlil narodnozavedno delovanje Jakoba Aljaža, "človeka širokih nazorov, ki je tudi tako želel spodbujati domoljubnost in ljubezen do gora med Slovenci". Dovški župnik je s postavitvijo stolpa, svojevrstnega objekta na vrhovih Alp, ki je z okroglo obliko tudi simbol večnosti, želel poudariti slovenski značaj Triglava in hkrati planincem ponuditi zavetišče. "Zagotovo je s tem prispeval velik kamenček v mozaik stoletnih prizadevanj Slovencev za samostojno državo ter k veliki priljubljenosti planinstva med Slovenci," je poudaril prvi mož PZS, ki ni pozabil na potrebna skupna prizadevanja za ohranitev stolpa – tako države, ki mora skladno z zakonom čim prej določiti stalnega skrbnika, kot tudi vseh obiskovalcev Triglava, ki lahko prispevamo s spoštljivim odnosom do stolpa. "Kot predsednik slovenske planinske organizacije lahko zatrdim, da si bomo v prihodnje skupaj z ostalimi deležniki prizadevali za sistemsko in strokovno skrb za Aljažev stolp na Triglavu, da nam bo še naprej v ponos in veselje," je še dodal.
Slovesnega dogodka na Triglavu so se udeležili potomci Jakoba Aljaža, Kovačevi iz Vikrč, prav tako ljubitelji gora in glasbeniki. Ponosni nanj in njegov dragocen prispevek k slovenstvu so se spomnili Aljaževe misli, ki se prenaša iz roda v rod: "Sovraštvo ne rodi sadu, v prijateljstvu se lepo živi." Tako kot je bila leta 1895 skromna svečanost ob odprtju Aljaževega stolpa, je bila skromna tudi današnja prireditev na vrhu Triglava, ki ga je povezoval sodelavec Radia Ognjišče Blaž Lesnik, podpredsedenik PD Ljubljana-Matica.
Jubilej v čast klenemu 120-letniku je dosegel vrhunec s svečano akademijo Oj, Triglav, moj dom, ki je pred Slovenski planinski muzej v Mojstrani privabila približno 400 občudovalcev Aljaževe stvarne in duhovne dediščine, ki je navdihovala veličastno prireditev. "Slovenci ne samo, da kot planinski narod po nenapisani zapovedi radi poromamo na teme Triglava, pač pa se kot narod še posebej v zgodovinsko pomembnih, težkih trenutkih oziramo k Triglavu, k Aljaževemu stolpu kot izvoru navdiha, poguma in moči," je poudaril slavnostni govornik Miro Eržen, podpredsednika Planinske zveze Slovenije, tudi dolgoletni vodja Slovenskega planinskega muzeja in domačin iz Mojstrane.
"120-letnica Aljaževega stolpa mi pomeni največji praznik Občine Kranjska Gora, spomin na dovškega župnika, na zavednost, slovenstvo, razvoj planinstva in koč v Julijskih Alpah, spomin na planinsko poezijo in planinsko pesem, na duhovnost, povezano z gorami, in seveda spomin na vaško življenje na Dovjem, prepleteno z likom močnega, klenega Slovenca, duhovnika Jakoba Aljaža," pa je povedal župan občine Kranjska Gora Jani Hrovat.
Praznovanje ob 120. obletnici postavitve Aljaževega stolpa na Triglavu je pripravila Planinska zveza Slovenije v sodelovanju z Občino Kranjska Gora, Triglavskim narodnim parkom, Slovenskim planinskim muzejem, PD Dovje-Mojstrana, PD Ljubljana-Matica, Župnijo Dovje in Nadškofijo Ljubljana ter pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja.