Dr. Lovro Šturm
Šturm: Imenovanje Abrahama velik poraz naše diplomacije
Slovenija | 06.08.2015, 17:20
Slovenija je pred novim izzivom. Po odstopu arbitra Ronnyja Abrahama mora najti najoptimalnejšo rešitev za nadaljevanje postopka pred arbitražnim sodiščem v Haagu, ki odloča o meji s Hrvaško. Pogovori naj bi že stekli. Vodja naše diplomacije Karl Erjavec naj bi bil ves čas v stiku s premierjem Mirom Cerarjem, že jutri naj bi se po neuradnih podatkih na ministrstvu za zunanje zadeve srečali nekateri politični akterji. Odbor državnega zbora za zunanjo politiko se bo sešel, ko bo znano, kaj točno namerava vlada. Po besedah predsednika tega parlamentarnega delovnega telesa Jožefa Horvata bodo skušali takrat za zaprtimi vrati izpeljati tudi vrh predsednikov parlamentarnih strank. Umik Abrahama je precej razgrel domačo politiko.
Še pred dobrim tednom dni se je bhvalil z zmago slovenske diplomacije, ko je naša vlada za arbitra imenovala Abrahama. Po njegovem nepričakovanem odstopu se je zavil v molk. Da je Abraham le dokazal, da poteza slovenske diplomacije ni bila genialna, kot so jo ocenjevali nekateri, ampak precej tvegana, je prepričan predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm. "Na koncu se je spremenila v velik poraz," je komentiral za naš radio.
Cerarjeva vlada je presodila, da se mora arbitražni postopek vseeno nadaljevati, odločitev o imenovanju Abrahamovega naslednika bo sprejela v določenem roku. Predlogov, kje ga iskati, je več. Nekateri se še naprej ogrevajo za tujega strokovnjaka, nekateri poudarjajo, da imamo doma dovolj primernih kadrov, nekateri so prepričani, da bi bilo najbolj modro, da Slovenija imenovanje novega arbitra prepusti arbitražnemu sodišču oziroma njegovemu predsedniku. "Najboljši arbiter za Slovenijo bi bil ustavni sodnik Ernest Petrič," meni Šturm.
Kako bo zadnje dogajanje vplivalo na delo arbitražnega sodišča, je težko napovedati. Verjetno bo še nekoliko zamaknilo odločanje, prav tako se skoraj ne bo mogoče izogniti dolgotrajni bitki, ali bo razsodba legitimna in legalna. V hrvaških medijih že lahko zasledimo ocene, da Abrahamov umik pomeni dodaten udarec arbitražnemu sodišču in da je to praktično mrtvo. "Očitno se naša južna soseda ne želi držati takšnih rešitev na področju mednarodnega prava in urejanja meddržavnih odnosov, s katerimi se ne strinja." Šturm zato predlaga temeljit razmislek o nadaljnji ureditvi odnosov s Hrvaško, Slovenija bi temu morala prilagoditi tudi vodenje zunanje politike. Po njegovi oceni ne Erjavec ne Cerar tej nalogi nista kos. "Prav gotovo bi moral zunanji minister odstopiti. Na mestu je tudi razmislek o temeljiti rekonstrukciji slovenske politike," je še dodal Šturm.