Predsednica NSi Ljudmila Novak
NSi že 15 let na političnem parketu
Slovenija | 05.08.2015, 08:32
Nova Slovenija Krščanski demokrati praznuje 15 let delovanja. Predsednica NSi Ljudmila Novak je ob tej obletnici izrazila veselje, da se stranka po turbulentnih časih krepi. V zvezi z rezultatom na prihodnjih parlamentarnih volitvah je optimistična. Sicer osrednje praznovanje pripravljajo 4. septembra.
V stranki, ki v državnem zboru zaseda pet opozicijskih poslanskih mest, podpora med volivci še raste, je dejala predsednica Ljudmila Novak. Verjamejo, da razlog tiči v njihovem delu oziroma konstruktivnem pristopu. Po njenih besedah jim ankete v zadnjem času napovedujejo od sedem do deset poslancev, v stranki pa verjamejo, da je to dosegljivo.
Stranka bo, kot je napovedala Ljudmila Novak, še naprej delovala kot zmerna desnosredinska konservativna stranka, „ampak z modernim pogledom na potrebe sedanjega človeka in na gospodarstvo ter s tradicionalnimi vrednotami, kot so odgovornost, delavnost, poštenost in delo za skupno dobro.
NSi je po njenih besedah stabilna stranka in sprejemljiva za marsikoga. "Lahko delujemo s katero koli stranko, če se programsko ujamemo.“ Si pa po njenih besedah vsi na desni sredini želijo, da bi se na naslednjih volitvah tako povezali in okrepili, da bi bila mogoča desnosredinska vlada.
V središče svojega programa že nekaj časa postavljajo gospodarstvo. Samo močno gospodarstvo lahko namreč ohranja socialno državo, kajti močnejše, kot je gospodarstvo, manj socialne pomoči je potrebne, je pojasnila Novakova. Ob tem je naštela tudi nekaj ukrepov, ki so jih predlagali za razbremenitev gospodarstva, denimo ukinitev najvišjega dohodninskega razreda, razbremenitev srednjega razreda in nižja stopnja davkov za majhna podjetja. Po njenih besedah bi tako ljudje dobili več in bi se potrošnja lahko povečala. Hkrati je Novakova napovedala predstavitev reformnega programa za področje zdravstva. S spremembami želijo po besedah predsednika sveta NSI Matjaža Trontlja spodbuditi konkurenčnost ter vzpostaviti bolj stabilen, bolj prijazen in bolj dostopen zdravstveni sistem. Med drugim bi bilo smiselno vzpostaviti večjo konkurenčnost pri zdravstvenih zavarovanjih in tudi pri izvajalcih storitev, je pojasnil. Podrobnosti še niso znane.
Začetki NSi
Pot NSi, ki danes šteje več kot 10 tisoč članov, samo v zadnjem obdobju se jih je pridružilo 500, tudi nekaj znanih osebnosti, sta leta 2000 ustanovila tedanja premier in zunanji minister, Andrej Bajuk in Lojze Peterle, ki sta izstopila iz združene stranke SLS+SKD. Vztrajala sta namreč, da bi Slovenija v skladu z referendumsko voljo državljanov morala dobiti večinski volilni sistem, takšen je bil tudi dogovor ob združitvi strank SLS+SKD. A so poslanci te združene stranke v državnem zboru podprli ustavni zakon, ki je uveljavil proporcionalni volilni sistem. Edini možni korak je bil torej izstop in ustanovitev nove stranke, čeprav v ne preveč prijaznem poletnem času in tik pred volitvami. Nekaj mesecev pozneje je Andrej Bajuk v pogovoru za naš radio takole orisal razmere na političnem prizorišču. „Dejansko smo imeli zelo različne pristope do ključnega vprašanja v tistem trenutku. Dejansko nisem mogel drugače kot delati po svoji vesti, tako bom vedno ravnal. Enkrat za vselej: besedo je treba držati in ponuditi državljankam in državljanom neko jasno opcijo. Mi smo resnično prelom s kontinuiteto in hočemo drugačne pristope, hočemo izpeljati prehod iz tistega, kar smo imeli.“ In še eno misel je delim z nami. „Prepričan sem, da je v Sloveniji največji izziv prepričati ljudi, da je drugačnost mogoča. Seveda je mogoča.“
Nova stranka NSi se je jeseni 2000 prvič pomerila na volitvah in prišla v parlament z osmimi poslanci. Leta 2004 se je vključila v prvo vlado Janeza Janše, še pred volitvami, ko smo gostili v studiu vse tri njene člene- prvaka SLS Janeza Podobnika, prvaka NSi Andreja Bajuka in prvaka SDS Janeza Janšo, je slednji o bodočem koalicijskem partnerju povedal. „Pri gospodu Bajuku najbolj cenim to, da drži dano besedo, da je to partner, na katerega se lahko zaneseš in da je pustil silno lepo, ugledno, dobro plačano službo v tujini, da je prišel pomagat Sloveniji. Taki primeri so redki. To dokazuje, da gre za politika, ki mu dejansko gre za stvar.“
A volivci Nove Slovenije po končanem mandatu leta 2008 niso nagradili, izpadla je iz parlamenta, zaradi česar je Bajuk strankino žezlo zapustil, prevzela ga je Ljudmila Novak. Čeprav je bilo to obdobje zelo težko, si je ugled in zaupanje le priborila in stranko vodi še danes.
V pogovoru za naš radio je predsednica NSi spregovorila o viziji, ki jo ima stranka za prihodnost, komentirala je aktualni politični prostor in sodelovanje z vlado. Pogovoru lahko tudi sami prisluhnete.