Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Hrvaška gluha za vsa opozorila Evropske komisije

Slovenija | 30.07.2015, 16:42

Hrvaška vlada je kljub pozivom arbitražnega sodišča in Evropske komisije, da naj se vzdrži enostranskih dejanj danes potrdila sklep sabora. Z njim so jo poslanci obvezali, da začne postopek za njegovo prekinitev. Podpredsednica vlade in zunanja ministrica Vesna Pusić je pojasnila, da bo hrvaško zunanje ministrstvo sedaj poslalo diplomatsko noto Sloveniji, v kateri jo bo obvestilo o odločitvi in pojasnilo stališča Hrvaške. Z datumom, s katerim bo ta diplomatska nota poslana, bo Hrvaška tudi uradno izstopila iz sporazuma, trdijo naši južni sosedje. A predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jožef Horvat poudarja, da sporazum ne predvideva končanja postopka brez dokončne odločitve.

Hrvati, ki ne slišijo prav nobenega opozorila so torej dokončno odstopili od arbitražnega sporazuma, enostransko seveda. Preslišali so tudi poziv arbitražnega sodišča, ki je v torek zvečer sporočilo, da arbitraža poteka naprej in da bo o zahtevi Hrvaške po izstopu in o tem vprašanju čim prej zaslišalo obe strani. V prihodnjih dneh naj bi določili datum za to obravnavo, v vmesnem času pa je sodišče v skladu z 10. členom arbitražnega sporazuma tako hrvaško kot slovensko stran pozvalo, naj se vzdržita potez, ki bi zaostrile razmere, Slovenija se tega drži, imenovala je že novega arbitra, to je Roony Abraham, Hrvaška pa s potezami nadaljuje. Predsednik odbora državnega zbora za zunanjo politiko in poslanec NSi Jožef Horvat je sicer izrazil pričakovanje, da se bo arbitraža nadaljevala in da bomo prišli do končnega rezultata.

Da bo arbitražno sodišče ne glede na nesodelovanje Hrvaške v njem nadaljevalo z delom, pa je danes dejal tudi predsednik državnega zbora Milan Brglez. Opozoril je, da bo hkrati potekal postopek za prekinitev arbitražnega sporazuma, ki ga je sprožila Hrvaška, a dejstvo je, da ta postopek sporazuma ne razveljavlja.

Znova se je oglasila Evropska komisija. Ta obžaluje, da sta hrvaški parlament in vlada začela postopek za enostransko prekinitev arbitražne pogodbe s Slovenijo. Tiskovna predstavnica Evropske komisije Mina Andreeva je poudarila, da mora pravne posledice oceniti arbitražno sodišče, komisija pa je pripravljena posredovati v podporo arbitraži. !Evropska komisija je pripravljen poslušati obe strani in, če bosta Slovenija in Hrvaška želeli, v okviru svojih pristojnosti ukrepati, da olajšamo nadaljevanje arbitražnega procesa," je povedala.

 

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...