Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Hrvaška gluha za vsa opozorila Evropske komisije

Slovenija | 30.07.2015, 16:42

Hrvaška vlada je kljub pozivom arbitražnega sodišča in Evropske komisije, da naj se vzdrži enostranskih dejanj danes potrdila sklep sabora. Z njim so jo poslanci obvezali, da začne postopek za njegovo prekinitev. Podpredsednica vlade in zunanja ministrica Vesna Pusić je pojasnila, da bo hrvaško zunanje ministrstvo sedaj poslalo diplomatsko noto Sloveniji, v kateri jo bo obvestilo o odločitvi in pojasnilo stališča Hrvaške. Z datumom, s katerim bo ta diplomatska nota poslana, bo Hrvaška tudi uradno izstopila iz sporazuma, trdijo naši južni sosedje. A predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jožef Horvat poudarja, da sporazum ne predvideva končanja postopka brez dokončne odločitve.

Hrvati, ki ne slišijo prav nobenega opozorila so torej dokončno odstopili od arbitražnega sporazuma, enostransko seveda. Preslišali so tudi poziv arbitražnega sodišča, ki je v torek zvečer sporočilo, da arbitraža poteka naprej in da bo o zahtevi Hrvaške po izstopu in o tem vprašanju čim prej zaslišalo obe strani. V prihodnjih dneh naj bi določili datum za to obravnavo, v vmesnem času pa je sodišče v skladu z 10. členom arbitražnega sporazuma tako hrvaško kot slovensko stran pozvalo, naj se vzdržita potez, ki bi zaostrile razmere, Slovenija se tega drži, imenovala je že novega arbitra, to je Roony Abraham, Hrvaška pa s potezami nadaljuje. Predsednik odbora državnega zbora za zunanjo politiko in poslanec NSi Jožef Horvat je sicer izrazil pričakovanje, da se bo arbitraža nadaljevala in da bomo prišli do končnega rezultata.

Da bo arbitražno sodišče ne glede na nesodelovanje Hrvaške v njem nadaljevalo z delom, pa je danes dejal tudi predsednik državnega zbora Milan Brglez. Opozoril je, da bo hkrati potekal postopek za prekinitev arbitražnega sporazuma, ki ga je sprožila Hrvaška, a dejstvo je, da ta postopek sporazuma ne razveljavlja.

Znova se je oglasila Evropska komisija. Ta obžaluje, da sta hrvaški parlament in vlada začela postopek za enostransko prekinitev arbitražne pogodbe s Slovenijo. Tiskovna predstavnica Evropske komisije Mina Andreeva je poudarila, da mora pravne posledice oceniti arbitražno sodišče, komisija pa je pripravljena posredovati v podporo arbitraži. !Evropska komisija je pripravljen poslušati obe strani in, če bosta Slovenija in Hrvaška želeli, v okviru svojih pristojnosti ukrepati, da olajšamo nadaljevanje arbitražnega procesa," je povedala.

 

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...