Pristojni parlamentarni odbor: Arbitra naj imenuje vlada
Slovenija | 25.07.2015, 19:09
Za zaprtimi vrati je zasedal odbor državnega zbora za zunanjo politiko. Seznanil se je s predlogom postopka imenovanja novega člana arbitražnega sodišča, potem ko je v četrtek s tega mesta odstopil Jernej Sekolec. Za to se je odločil, potem ko so hrvaški mediji objavili posnetke njegovih telefonskih pogovorov s slovensko agentko Simono Drenik. Pristojni parlamentarni odbor vladi priporoča, naj v najkrajšem mogočem času predlaga arbitra iz Slovenije skladno z določbami arbitražnega sporazuma. Parlamentarne stranke imorajo svoje predloge sporočiti do ponedeljka. Nato bodo njihovi predstavniki skušali doseči dogovor o skupnem kandidatu. V sredo bi nato že lahko sledila seja vlade.
Sklep, naj novega arbitra imenuje vlada, so člani odbora državnega zbora za zunanjo politiko po besedah njegovega predsednika Jožefa Horvata sprejeli soglasno. Poslanci tako o kandidatu ne bodo glasovali, kot to predvidevajo obstoječi zakonski postopki v Sloveniji o imenovanju sodnikov mednarodnih sodišč, saj bi to terjalo več kot 15 dni, kar je rok, določen v arbitražnem sporazumu.
"Za državni zbor je ta postopek končan, državni zbor je svojo funkcijo opravil in mislim, da je na ustrezen način sodeloval pri ustvarjanju tistega dogovora, ki je pomemben za krepitev slovenskega položaja pred arbitražnim sodiščem," pa je pojasnil predsednik parlamenta Milan Brglez. O tem, kdo bi lahko bili kandidati za novega arbitra, danes niso govorili. Po Brglezovih besedah za to tudi ni bil primeren čas, ker je to v pristojnosti vlade in ker morajo politične stranke imeti nekaj časa za to, da poiščejo najustreznejšega kandidata za zaščito slovenskih interesov pred arbitražnim sodiščem. "Upam, da bomo skozi dialog prišli do najprimernejšega kandidata, ki bo optimalen. Ni pomembno, ali je naš, vaš. Pomembno je, da je državljan oziroma državljanka Slovenije in da je slovenska vlada tista, ki ga imenuje," je poudaril Brglez. Po njegovih besedah obstaja možnost, da bo Slovenija svojega arbitra imenovala, preden bo hrvaški parlament razpravljal o vprašanju, ali naj država odstopi od arbitražnega sporazuma. "Do srede bodo te zadeve obravnavane, tudi Hrvaška je dala do srede čas tribunalu, da se samorazpusti."
Tudi Horvat danes o imenih ni želel govoriti. Razprave o tem so v njegovi stranki N.Si stekle. Prav tako ni želel komentirati, ali bi bil pravnik Ernest Petrič, ki ga mediji omenjajo kot mogočega kandidata, zanje primeren.
O iskanju nadomestnega člana arbitražnega sodišča je ob začetku tradicionalnega letnega tabora SDS spregovoril tudi predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša. Dejal je, da ima Slovenija več izkušenih mednarodnih pravnikov, na primer članov mednarodne komisije za pravo. "Če bi te predloge poslušali na začetku, ko se je arbiter s slovenske strani imenoval, te afere verjetno sploh ne bi bilo. Torej je zdaj priložnost za popravni izpit, vprašanje je, kakšna bo cena." Ali bi bil kandidat za novega slovenskega arbitra lahko Petrič? "Doktor Petrič je član različnih mednarodnih teles in ima zagotovo največ tovrstnih izkušenj. Če bi bil že na začetku predlagan, bi ga verjetno podprli. S tem mi nimamo težav," je odgovoril Janša, a vprašal se je tudi, kaj bo lahko novi arbiter še sploh naredil, če naj bi bil rezultat arbitraže objavljen konec tega leta.
Najnovejši zaplet pri arbitražnem reševanju spora o meji med Slovenijo in Hrvaško je prvak SDS označil za nepotrebno epizodo v zelo tvegani zgodbi. Spomnil je, da v njegovi stranki niso podprli arbitražnega sporazuma, menili so, da bi se morala Slovenija z južno sosedo dogovoriti o meji pred njenim vstopom v Evropsko unijo. Opozoril je tudi, da še vedno obstaja dvom, ali se za našo državo dejansko nakazuje tako dobra rešitev, kot kažejo pred dnevi objavljeni prisluhi. "Do zdaj še ni bilo primera pri takšnih arbitražah, kjer bi ena stran dobila vse. Vedno je šlo za nek kompromis. Dvomim, da bomo na koncu, tudi če ta zaplet ne bo Slovenijo stal ničesar, vsi ta rezultat pozdravili. Jaz bi počakal do decembra," je dejal.
Janša je že pred tem pozval k odstopu zunanjega ministra Karla Erjavca. "Zdaj, ko je jasno, da se bo arbitraža nadaljevala in da tukaj ne bo tako drastičnih posledic, kot so nekateri pričakovali, je čas, da se spregovori tudi o odgovornosti. Ne samo za ta konkretni škandal, ampak nasploh za nekredibilnost slovenske zunanje politike. Gospod Erjavec je zagotovo med prvimi, ki je za to odgovoren." Vodja naše diplomacije se je po incidentu pred mediji zavil v molk. Z njim, kot sta povedala, prav tako nista govorila niti Brglez niti Horvat.