Vse manj mladostnikov redno telesnih dejavnih
Slovenija | 22.07.2015, 09:30
V zadnjih 20 letih je vse manj mladostnikov redno telesnih dejavnih. Raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje kaže, da je v Sloveniji le še približno 18 odstotkov mladostnikov telesno dejavnih vse dni v tednu, medtem ko vsak peti v prostem času več kot štiri ure na dan preživi v sedečem položaju.
Po smernicah svetovne zdravstvene organizacije bi morali biti mladostniki zmerno do intenzivno telesno dejavni vsaj eno uro na dan vse dni v tednu. A raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju ugotavlja, da pri nas ni tako. Po besedah Andreje Drev z Nacionalnega inštituta za javno zdravje s starostjo telesna dejavnost upada. "Tako največ redno telesno dejavnih najdemo med enajstletniki, najmanj med petnajstletniki. Fantje so v vseh starostnih skupinah bolj telesno dejavni kot dekleta."
Po drugi strani s starostjo narašča prekomerno sedenje. Dobra polovica mladostnikov med šolskim tednom gleda televizijo, videoposnetke in ostale zabavne vsebine dve uri ali več na dan. Približno vsak četrti mladostnik med šolskim tednom igra igrice na računalnik ali druge elektronske naprave dve uri ali več na dan. Približno vsak drugi mladostnik med šolskim tednom uporablja elektronske naprave za domače naloge ali elektronsko pošto in podobno dve uri ali več na dan.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje poudarjajo, da je redna telesna dejavnost ključna za razvoj, zdravje in splošno dobro počutje otrok in mladostnikov. "Pomembno je, da mladostniki že zgodaj v življenju razvijejo dejaven življenjski slog in dosegajo priporočljive ravni telesne dejavnosti, ker bodo tako pridobili številne koristi za zdravje, ki jih bodo prenesli tudi v poznejša življenjska obdobja," poudarja Drevova. Redna telesna dejavnost med drugim preprečuje zgodnji začetek večine kroničnih nenalezljivih bolezni v dobi adolescence in varuje pred razvojem različnih odvisnosti.