Mestna občina Ljubljana
V združenju občin kritični do osnutka predloga zakona o funkcionarjih
Slovenija | 21.07.2015, 17:46
V Združenju občin Slovenije so precej kritični do osnutka predloga zakona o funkcionarjih, ki ga je pripravilo ministrstvo za javno upravo. Zmotila jih je predvsem omejitev plačila za nepoklicno opravljanje županske funkcije, a tudi drugače je besedilo po njihovem tako nedodelano, da pripombe na posamezne člene niso smotrne.
V Združenju občin Slovenije soglašajo, da je treba zakon o funkcionarjih celovito prenoviti. A v osnutku predloga ministrstva za javno upravo gre po njihovem za prikrito razvrednotenje dela županov. Za vse funkcionarje namreč predvideva, da bi za nepoklicno opravljanje funkcije lahko mesečno dobili največ tretjino tiste plače, ki bi jo prejemali, če bi to delali poklicno. "Plače oziroma nagrade za nepoklicne župane so zdaj določene pri 50 odstotkih plače poklicnega župana. Mislimo, da utemeljenih razlogov, da se tako, prek spremembe zakona o funkcionarjih niža dohodke nepoklicnim županom in podžupanom," je pojasnil predsednik združenja Robert Smrdelj. Kot je dodal za naš radio, to specifično ureja že zakon o lokalni samoupravi. "Tam so zadeve uravnotežene in dogovorjene. Nenazadnje je treba jasno povedati, da so župani predstojniki, odgovarjajo za vse, kar gre narobe v občini.“ Predlagano po njegovem pomeni samo negativno kadrovsko selekcijo. „Kdo bo pa kandidiral za takšno funkcijo," se je vprašal.
Kot je dodal Smrdelj, je odprtih še nekaj ostalih vprašanj. "To zadevo s funkcionarji je treba domisliti, oblikovati enovito. Z vidika odgovornosti se na primer pojavlja resna težava. Treba bi bilo najti način, da ne prihaja do prenosa odgovornosti na župana. Treba je vzpostaviti transparenten sistem, da bo vsem jasno kako in kaj."
V Združenju občin Slovenije predlagajo, naj se v novem zakonu o funkcionarjih uredijo le področja, ki niso urejena v posebnih zakonih, in poenotijo le tiste določbe, ki so skupne vsem funkcionarjem, na primer določbe o prenehanju funkcije. Smrdelj je poudaril, da je lokalna samouprava del sistema funkcioniranja države, zato sta pomembna stabilna ureditev in avtonomija. "Močna lokalna samouprava in močna avtonomija na lokalni ravni pomenita stabilno demokratično osnovo."