Jure SešekJure Sešek
Andrej JermanAndrej Jerman
Tone GorjupTone Gorjup

Kdo je pripravljen odpisati dolg najšibkejšim?

Slovenija | 21.07.2015, 08:51

47 podpornikov projekta o odpisu dolga najšibkejšim je včeraj podpisalo sporazum, v sklopu katerega bodo upniki, med njimi elektro, energetska, komunalna podjetja, zavarovalnice, banke, upravniki, občine in tudi država dolžnikom odpisali dolgove, in sicer v obdobju od podpisa sporazuma do 31. januarja 2015. Humanitarne organizacije Rdeči križ, Karitas in Zveza prijateljev mladine pa so z ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anjo Kopač Mrak podpisale namero o zagotavljanju materialne podpore in pomoči prisilno izseljenim družinam, so sporočili iz ministrstva za delo.

Predsednik vlade Miro Cerar in ministrica Anja Kopač Mrak sta s predstavniki občin, podjetij, bank, zavarovalnic in humanitarnih organizacij podpisala sporazum o sodelovanju pri pomoči najšibkejšim oziroma pismo o nameri za pomoč prisilno izseljenim družinam. Sporazum o pomoči najšibkejšim je podpisan na podlagi Zakona o pogojih za izvedbo ukrepa odpusta dolgov, ki omogoča upnikom in dolžnikom, da bodo sporazumno odpisali dolg brez davčnih posledic med 1. avgusta 2015 in 31. januarja 2016.

Ministrica je uvodoma dejala, da smo "to dobro delo z različnimi organizacijami dosegli skupaj." Tako država kot številna podjetja že zdaj odpisujejo dolgove, a bo zdaj ta proces hitrejši in poenostavljen. "Ponosna sem, da je še veliko družbeno odgovorih organizacij, ki jim je mar za najšibkejše," je dejala ministrica. "Želim si, da bi projekt odpisa dolgov dal čim boljše rezultate, obenem pa v paketu pomoči uvajam o tudi predplačniške kartice in zagotavljamo stanovanja za deložirane družine." 

Predsednik vlade Cerar je dejal, da se vlada dobro zaveda vseh hudih stisk in bolečin najšibkejših. "Nadaljevali bomo z delom, da se te krivice in težave uredijo. Današnji podpis sporazuma je dokaz, da je solidarnost korak v pravo smer in zato je pomembno, da številni akterji z različnih področij stopimo skupaj." Cerar se je zahvalil vsem podpisnikom sporazuma in pozval še ostale, da se pridružijo projektu odpisa dolgov.

Seznam podpisnikov

Mestne občine: Celje, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Nova Gorica, Novo mesto, Ptuj, Slovenj Gradec, Velenje

Občine: Ajdovščina, Braslovče, Črnomelj, Dobrovnik, Hrastnik, Hrpelje Kozina, Idrija, Ilirska Bistrica, Jesenice, Mislinja, Moravče, Radeče, Škofljica, Tišina, Trbovlje

Podjetja: Elektro Celje, Elektro Gorenjska, Elektro Ljubljana, Elektro Maribor, Elektro Primorska, Energija plus, Javno podjetje Energetika Ljubljana Petrol, E 3 SPL d.d., Staninvest JP Vodovod – Kanalizacija, Javno podjetje Črnomelj, Komunala Slovenj Gradec, Komunala Trbovlje, Komunala Kranj, Komunalno podjetje Velenje, Snaga Zavarovalnica Triglav, Vzajemna zdravstvena zavarovalnica, Adriatic Slovenica Zavarovalna družba Gorenjska banka, NLB

Humanitarne organizacije: Rdeči križ, Karitas, Zveza prijateljev mladine

Več o odpisu dolga

Odpis dolga je sicer eden izmed ukrepov znotraj širšega paketa pomoči, ki ga je pripravilo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, in vsebuje tudi; reševanje problematike deložacij, ki se ga je Ministrstvo lotilo skupaj s humanitarnimi organizacijami; Rdečim Križem Slovenije, Slovensko Karitas in Zvezo prijateljev mladine Slovenije ter Stanovanjskim skladom Republike Slovenije. Družine, ki so že bile deložirane bodo lahko začasno nastanjene v nezasedenih stanovanjih Stanovanjskega sklada. Že danes je na voljo 11 stanovanj, dolgoročni cilj je vzpostavitev širokega nabora stanovanj, ki bodo na voljo tistim, ki se znajdejo pod težo grožnje z deložacijo.

Da so stanovanja že pripravljena na vselitev so pripomogla tudi podjetja, ki se ukvarjajo s prodajo pohištva. Humanitarne organizacije so družinam ponudile vso strokovno pomoč in zbiranje donacij za družine. Ministrstvo je med drugim pripravilo tudi kampanjo osveščanja državljank in državljanov o pravicah, ki jih imajo v primeru deložacije oziroma kaj vse lahko storijo prej, da do deložacije sploh ne pride.

Pomemben del paketa pomoči je tudi uvedba sistema predplačniških kartic za socialno najbolj ogrožene, ki zaradi finančnih težav ne morejo odpreti bančnega računa ali s sredstvi iz socialnih transferjev ne morejo v celoti razpolagati. Kartice bodo omogočale način poslovanja brez bančnega računa, za katerega se bodo upravičenci odločili prostovoljno. Na kartice bodo posamezniki prejemali izključno socialne transferje (npr. denarna socialna pomoč, varstveni dodatek, veteranski dodatek, itd.).

Vse informacije, obrazci za državljanke in državljane, dodatna pojasnila o celotnem paketu pomoči bodo od jutri dalje na voljo na posebni spletni strani: www.paketpomoci.si, do katere lahko dostopajo tudi preko spletne strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ali na telefonski številki 080 2002.

Vir: MDDSZ

Slovenija, Sociala
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...