VIDEO in FOTO: 2. dan: Tudi počitnikarji praznovali Dan državnosti
Slovenija | 25.06.2015, 23:01
Na Dan državnosti smo se prebudili s pogledom na morje v Neumskem kanalu in ga začeli z mašo za domovino. Vse je novo: hotel je povsem prenovljen, Neum raste in spreminja podobo iz leta v leto in raste v obmorsko mestece. A danes bomo tudi v domovini, s srcem, mislijo in molitvijo. V središču državnega praznika sta maša in proslava. Morda bi si za zgled lahko vzeli gvardijana frančiškanskega samostana v Sinju in rektorja tamkajšnje bazilike Sinjske Gospe p. Peter, ki nam je s takim ponosom predstavil božjepotno središče in župnijo. A tudi nadškof Uran je z enakim zanosom spregovoril o Mariji in nas spodbujal.
Če vas zanima, kako je bilo, poglejte na zadnjo stran včerajšnje razglednice!
Radijska razglednica za 25. junij, Neum in Gradn hotel Neum
Na poti iz Ploč proti Dubrovniku marsikoga preseneti strnjeno in precej novo naselje Neum, naslonjeno na skalnati breg, ki se dviga nad morjem. Presenečenje je še večje, ker te na potovanju kar dvakrat ustavi državna meja. Gre za ozek klin ozemlja, po katerem je Bosna in Hercegovina pomorska država, hrvaška pa v južnem delu Dalmacije razdeljena na dva dela. Razmejitev je že stara in je pravne temelje dobila leta 1718, ko sta Avstrija in Turčija podpisali mir v Požarevcu. Sedanji Neum, ki je nekakšno turistično naselje s hoteli in počitniškimi hišami, je zrasel v prejšnjih desetletjih. V njem živi nekaj tisoč domačinov, ki se jim v sezoni pridruži dvakrat ali trikrat toliko turistov. Tudi župnijska cerkev, ki ima v glavnem oltarju Marijo, zdravje bolnikov, je nova. Maše so dobro obiskane, še zlasti nedeljske. Domačinom se v poletnih mesecih pridružijo tudi turisti. Množica ministrantov in drugih sodelavcev pri bogoslužju te prepriča, da je pastoralno življenje precej razgibano. V prostorih pod cerkvijo so uredili muzej in galerijo. Cerkev stoji nad naseljem, ki se spušča proti glavni cesti. V verigi hotelov na bregu pod tako imenovano „jadransko magistralo“ stoji tudi lani prenovljen Grand hotel Neum s štirimi zvezdicami in skoraj štiristo sobami. Lahko se pohvali z lepim razgledom na neumski kanal in polotok Klek, ki delno zapira pogled na Pelješac. Tudi dostop do plaže je enkraten, z dvigalom se spustiš do kletnih prostorov hotela in potem po hodniku do morja ...
Kaj vse se je zgodilo v dnevu državnosti?
Hotel, naslonjen na skalnati breg, ki se dviga nad morjem, nam je postal domač. Obilen zajtrk v prostrani obednici dobro dene. Le kofetkarji so se morali zvrstiti tako kot pri velikonočni spovedi, ko imaš med čakanjem v vrsti čas, da premisliš vse svoje grehe in še sosedove zraven... Seveda se je dan za mnoge začel že veliko prej. Nekatere so zbudili sončni žarki, druge igrive lastovke, ki preletavajo posamezna nadstropja hotela, tretje je na balkon privabil čudovit pogled na morje. Nekaj pogumnih se je že zjutraj pognalo v valove, bolj previdni so počakali, da je sonce ogrelo kamenje, beton in pesek.
Sejna dvorana v spodnjem nadstropju, do katerega se spustiš z dvigalom ali po stopnicah iz recepcije, ki je v petem nadstropju, je postala naša začasna kapela. Že med molitvijo rožnega venca se je pokazalo, da bo premajhna, čeprav je precej prostorna. Ko smo hodnik spremenili v stransko ladjo in stopnišče v malo zakristijo, je nekako šlo. Začeli smo s slovensko himno, ki ji je sledila Marijina pesem. Mašo za domovino je imel nadškof Alojz Uran, ki je že v uvodu spomnil, da osamosvojitev Slovenije ni bila samo po sebi umevna. Pri oltarni mizi so se mu pridružili gospod Drago Cvetko, p. Robert Bahčič z Brezij in urednik Franci Trstenjak, ki je imel tokrat pridigo. Govoril je državi Sloveniji in pri tem uporabil prispodobo iz evangelija o hiši na skali in na pesku. Po maši smo odkrivali bližnjo okolico hotela. Hitro odkriješ, kje je mogoče dobiti pivo, pa burek, kje zamenjati denar …
Drugi vrh dneva je bila domovinska proslava v notranjem in zunanjem barskem prostoru pri recepcij. Že pred napovedano uro smo do zadnjega kotička zapolnili osrednji prostor hotela in potem se je začelo. Urednik Franci Trstenjak si je proslavo zamislil kot sveženj sporočil, ki sta jih slovenskim vernikom in slovenskemu narodu namenila blaženi Slomšek in sveti Janez Pavel II. Oba sta s preroško besedo povedala, kaj je potrebno, da bo narod obstal, da bo složen in spravljen med seboj. Vmes so se vrstile narodnozabavne viže, ki govorijo o lepoti dežele pod Triglavom. Radijski ansambel, ki ga sestavljajo harmonikar Miha Močnik, bas kitarist Jan Gerl, kitarist Andrej Jerman ter pevca Jure in Urša Sešek, je s pesmijo in melodijo napolnil ves prostor in tudi mimoidoči so zaslutili praznično vzdušje, ki je polnilo notranjost hotela.
Pred začetkom plesnega večera, ki je sledil proslavi, smo se spomnili še jubilanta nadškofa Alojza Urana, ki je v januarju dopolnil sedemdeset let, pred dnevi pa praznoval še s svojim krstnim zavetnikom sv. Alojzijem. Postal je nekako naš, nepogrešljiv med počitnikarji, pa tudi med radijci. Zatem so se zavrteli ob zvokih hišnega ansambla, ki si ga bodo zapomnili tudi uslužbenci hotela ...