Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Gozd (foto: Tomaž Ovsenik)
Gozd | (foto: Tomaž Ovsenik)

Dosedanji papeži o okoljskih temah

Cerkev po svetu | 17.06.2015, 11:03 Marta Jerebič

Jutri bo objavljena papeževa okrožnica o varovanju Stvarstva. Ta naš skupni dom se uničuje, kar škoduje vsem, najbolj pa revnim, je pri današnji splošni avdienci dejal sveti oče. Pozval je k odgovornosti v skladu z nalogo, ki jo je Bog dal človeku, naj namreč vrt obdeluje in varuje. V naslednjem prispevku pa prisluhnimo, kaj so doslej papeži zapisali o okolju.

Frančišek je prvi papež, ki vprašanje varovanja Stvarstva postavlja v središče cele okrožnice. Vsekakor pa ni prvi papež, ki se izreka o vprašanjih okolja. Od Pavla VI. so se Petrovi nasledniki in Vatikan pogosto oglašali na to temo.

Benedikt XVI. je to počel nazadnje tako pogosto, da so mu italijanska občila celo nadela vzdevek 'zeleni papež'. Papež Pavel VI. je v okrožnici Populorum progressio (o razvoju in napredku narodov) leta 1967, tri leta pred prvo konferenco Organizacije združenih narodov o varovanju podnebja, zapisal, da je treba razvoj meriti tudi po tem, kako je socialen, pravičen in trajnosten. Varovanje okolja sicer še ni bilo izrecno omenjeno.

Leta 1970 je Vatikan na prvo konferenco o okolju Združenih narodov v Stockholm odposlal lastno delegacijo. Leta 1971 je Pavel VI. posvaril pred tem, da je človek v nevarnosti, da bi zaradi nepremišljenega izkoriščanja narave sam postal žrtev skrunitve, ki udari nazaj'. Njegov naslednik papež Janez Pavel II. je že v svoji prvi okrožnici Človekov odrešenik leta 1979 opozoril na onesnaževanje okolja ter tratenje energije. V socialni okrožnici Ob stoletnici je leta 1991 uvedel pojem človeške ekologije ter tako varovanje narave združil z varovanjem življenja. Še večjo težo kot uničevanje naravnega okolja ima uničevanje človeškega okolja, je zapisal. Uničevanje okolja je prav tako kakor splav tolmačil kot izraz 'kulture smrti'. Izrecno je opozarjal tudi na podnebne spremembe in njihove posledice. Varovanja podnebja se je lotil tudi v Kompendiju družbenega nauka Cerkve, ki ga je papeški svet za pravičnost in mir izdal leta 2004. »Podnebje je dobrina, ki jo je treba varovati,« je zapisano v njem.

Benedikt XVI., papež, ki je med drugim v Vatikanu uvedel ločevanje odpadkov, se je posebej pogosto izrekal o varovanju okolja. V svoji tretji in zadnji okrožnici Ljubezen v resnici iz leta 2009 je tej temi namenil več odstavkov. Zlasti je bil konkreten v zvezi z ravnanjem z energijo. Sicer pa Benedikt XVI. v okrožnici podnebnih sprememb ni omenil. Tudi on pa je opozoril, da je varovanje okolja varovanje življenja v širšem smislu.

Kaj bo o vsem tem pravi papež Frančišek, bo znano jutri, sam pa je že napovedal, da želi z okrožnico prispevati h konferenci Združenih narodov o podnebju, ki se bo konec novembra začela v Parizu. Okrožnica je sicer namenjena vsem in je poziv k odgovornosti za Stvarstvo.

Vir: Nemški program Radia Vatikan

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...