Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup
Zastava Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske (foto: Wikipedia)
Zastava Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske

V Veliki Britaniji vroče razprave o referendumski kampanji o članstvu v EU

Evropska Unija | 09.06.2015, 15:24 Petra Stopar

V Veliki Britaniji so se razvnele prve notranjepolitične razprave o referendumu o članstvu v Evropski uniji, ki ga je premier David Cameron napovedal do leta 2017. O predlogu zakona o tem prvič razpravlja parlament.

Britanski premier David Cameron želi pred izvedbo referenduma pri evropskih voditeljih izpogajati nove pogoje britanskega članstva. Če mu bo to uspelo, bo njegova vlada volivce pozivala, naj glasujejo za obstoj v EU. Zato je nekatere svoje ministre tudi strogo opozoril, naj ne vodijo referendumske kampanje proti članstvu. Če bodo to počeli, lahko izgubijo svoj položaj. Svarilo je podal, potem ko je v nedeljo 50 poslancev iz vrst njegove konservativne stranke sporočilo, da bo pozivalo k izstopu Velike Britanije iz povezave, če Cameron od Bruslja ne bo pridobil dovolj ugodnosti. Da bi moral Cameron ministrom pustiti svobodno odločitev o tem, je poudaril londonski župan Boris Johnson.

Svoje nezadovoljstvo s premierjevo zahtevo pa so evroskeptični poslanci izrazili tudi na razpravi v spodnjem domu parlamenta. Na njihove očitke je zunanji minister Phillip Hammond odgovoril: „Premier je bil jasen, vsi ministri v vladi so zavezani k temu, da se znova pogajamo o našem predlogu za položaj v Evropski uniji. Vsi se pri tem nadejamo, da bomo pri doseganju naših novih pogojev uspeli, a kljub temu še ne vemo, ali bomo res. In do takrat vlada ne more vedeti, kakšno stališče do članstva v uniji naj zavzame.“

Na vprašanje, kakšne posledice na delovna mesta in gospodarstvo lahko ima možen izstop Velike Britanije iz povezave, pa je odgovoril, da bo za državo bolje, če ostane v „reformirani Evropski uniji“. „Naše gospodarstvo ima očitne koristi od enotnega evropskega trga. Ampak smo v demokraciji in zavedamo se, da so nekatera področja delovanja unije za naše državljane nesprejemljiva, zato jih moramo reformirati, da se bodo naši ljudje še vedno strinjali s članstvom v povezavi,“ je pojasnil zunanji minister.

Evropska Unija
Papež Leon XIV. prvič med verniki (photo: posnetek zaslona) Papež Leon XIV. prvič med verniki (photo: posnetek zaslona)

Papež Leon XIV. že na prvi "izlet" #video

Novi papež Leon XIV. je danes v Sikstinski kapeli že daroval mašo za kardinale. V nedeljo bo ob 12. uri z verniki na Trgu svetega Petra molil opoldansko molitev Raduj se Kraljica, v ponedeljek ...

Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...