Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marcel KrekMarcel Krek

Papež: Jezus v evharistiji nas vabi k solidarnosti

Svet | 07.06.2015, 12:10 Marjana Debevec

Papež Frančišek je pred današnjo opoldansko molitvijo spregovoril o prazniku Svetega rešnjega Telesa in Krvi, katerega zunanjo slovesnost obhajamo danes. Navezal se je na evangeljski odlomek zadnje večerje, kjer Jezus posveti kruh in vino. S tem dejanjem kruh ni več le telesna hrana, ampak je v njem prisoten Jezus sam med svojimi verniki.

Zadnja večerja je po papeževih besedah cilj vsega Kristusovega življenja. Ni le napoved Njegovega trpljenja, ampak tudi povzetek vsega njegovega življenja, ki je bilo darovano za odrešenje človeštva. „Zato ni dovolj reči, da je v evharistiji prisoten Jezus, ampak je treba videti v njej tudi prisotnost darovanega življenja in postati del njega“, je dejal sveti oče. Ko namreč prejmemo ta Kruh, smo združeni z Jezusom, vstopimo v občestvo z Njim, prizadevamo pa si tudi za občestvo med nami in za to, da bi naše življenje preobrazili v dar, še posebej za najbolj uboge, je poudaril papež.

Zato ima po njegovih besedah današnji praznik povabilo k solidarnosti, saj nas vabi k spreobrnjenju, služenju, ljubezni in odpuščanju. „Isti Kristus, ki ga prejmemo v evharistiji, nam prihaja naproti tudi v vsakdanjih dogodkih: najdemo ga v revežu, ki steguje roke, v trpečem, ki prosi pomoči in v bratu, ki si želi naše pozornosti in sprejetosti. Je v vsakem človeku, tudi v najmanjšem in nezaščitenem“, je dejal Frančišek.

Če prejmemo Jezusovo telo, po papeževih besedah ne moremo ostati brezbrižni pred tistim, ki nima vsakdanjega kruha. Prizadevali pa naj bi si tudi najti širše strukturne rešitve zanje.

Po opoldanski molitvi pa se je papež ozrl še na včerajšnji obisk Sarajeva, kamor je odpotoval kot romar miru. Gre za kraj, ki je bil leta in leta simbol mirnega sožitja različnih kultur, v zadnjih desetletjih pa je postal simbol vojne. Povedal je, da se je začel proces sprave in prav zato se je odpravil v Bosno in Hercegovino, da bi jih opogumil na tej poti mirnega sožitja med različnimi narodi. To je po papeževih besedah težak, a mogoč cilj. Sveti oče je izkoristil priložnost, da se je zahvalil vsem, še posebej katoliški skupnosti za vse njihovo delo in za trud na področju medverskega sodelovanja.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija) Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija)

V prometni nesreči je umrl misijonar Danilo Lisjak

K svojemu Stvarniku in Odrešeniku je 74. letu življenja odšel salezijanec duhovnik in misijonar Danilo Lisjak. Skoraj vse svoje duhovniško delo je posvetil misijonski službi v Afriki. 

Danilo Lisjak v Ugandi (photo: Don Bosko Slovenija) Danilo Lisjak v Ugandi (photo: Don Bosko Slovenija)

Misijonar Danilo Lisjak bo pokopan v Sloveniji

Kot pišejo na spletni strani Don Bosko Slovenija, bo misijonar Danilo Lisjak, ki je umrl v prometni nesreči v Ugandi, pokopan v Sloveniji. "Salezijanski inšpektor Peter Končan sporoča, da so se po ...