Umik čez Ljubelj
Poklon slovenski emigraciji
| 11.06.2015, 13:59 Matjaž Merljak
Potem ko so lani pri založbi Družina v knjigi Cvetoči klas pelina izšle fotografije slovenskih taboriščnikov v Avstriji, je zdaj založba Mohorjeva Celovec izdala in razstavila fotografije Marjana Kocmurja. Fotograf je na njih dokumentiral odhod Slovencev iz domovine pred 70-imi leti in njihovo bivanje v Avstriji.
V knjigi Umik čez Ljubelj, maj 1945 je objavljen izbor fotografij. Marjan Kocmur, ki se je rodil leta 1915, je bil tudi sam med 17.000 Slovenci, ki so se prek Gorenjske in Ljubelja umaknili v Avstrijo, kot je menil, do prihoda zaveznikov na slovenski teritorij, kar se ni uresničilo, in s seboj vzel tudi fotografsko opremo.
Svoje delo je nadaljeval tudi v Argentini, kjer je odprl svoj atelje. Od tam so fotografije prišle v Slovenijo z njegovim nečakom Boštjanom, ki je tudi sodeloval pri monografiji. Poleg dokumentarnih in portretnih fotografij je kot eden redkih v tistem času ujel v svoj objektiv tudi takratno pokrajino.
Po 70 letih se je za njim ohranilo okoli 10.000 posnetkov na negativih, med njimi je tretjin iz časa po drugi svetovni vojni. V knjigi je objavljenih 87 črno-belih fotografij. Izbor je opravil fotograf Tamino Petelinšek. Zgodovinar Jurij Pavel Emeršič je prispeval zgodovinski oris tistega časa od 4. maja 1945, ko se je začel eksodus, do 24. maja 1945, ko so Angleži pod pretvezo, da pošiljajo begunce v boljša taborišča v Palmanovi, začeli begunce vračati v roke Titovim partizanom. Dr. Primož Lampič pa je orisal Kocmurjev fotografski opus in pomen fotografij.
Knjiga je na prodaj tudi v knjigarni založbe Družina, v galeriji Družina pa si lahko ogledate nekaj Kocmurjevih fotografij. Hkrati pa si lahko v kletnih prostorih ogledate razstavo Iz globočine (Črna maša).