Jure SešekJure Sešek
Andrej JermanAndrej Jerman
Tone GorjupTone Gorjup

Kaloh z novim knjižnim delom o vzporednicah med procesoma zoper Nagodeta in Janšo

Slovenija | 20.06.2015, 09:30

Publicist Dejan Kaloh je predstavil svojo novo knjigo Od Nagodeta do Janše. Gre za nadaljevanje knjige Od partije do Patrie, izpostavlja pa nekatere vzporednice med Nagodetovim procesom in procesom Patria. Po mnenju Boštjana M. Turka knjiga odlično razkriva, da "živimo v totalitarnem sistemu in da je pravosodje refleks tega sistema".

T. i. Nagodetov proces konec julija in avgusta 1947 je bil prvi med povojnimi političnimi procesi v Sloveniji, ki so ga komunistične oblasti uprizorile proti svojim predvojnim in medvojnim simpatizerjem in zaveznikom. Jedro obtoženih so predstavljali pripadniki januarja 1942 zaradi nestrinjanja s politiko vodstva OF iz nje izključene skupine Črtomirja Nagodeta. Sodišče je tri obtožene obsodilo na smrt - Nagodeta so tudi usmrtili -, drugim pa je izreklo dolgoletne zaporne kazni.

Zadeva Patria pa se je začela z nakupom finskih oklepnikov Patria leta 2006. Zaradi suma podkupovanja pri poslu so v treh državah, tudi v Sloveniji, stekli kazenski postopki in sodni procesi. V slovenskem delu je bil med obtoženimi in kasneje obsojenimi tudi predsednik SDS Janez Janša, vendar je ustavno sodišče sodbo razveljavilo in sojenje vrnilo na prvo stopnjo.

Kaloh je na predstavitvi knjige pojasnil, da vzporednice med procesom zoper Črtomirja Nagodeta in med procesom Patria vidi v "montiranosti, ki temelji na lažnivih obtožbah, v žaljivem, poniževalnem odnosu do obtoženih in v medijskem stampedu".

Prvostopenjsko sodišče, kamor je bila zadeva dodeljena po razveljavitvi sodbe na ustavnem sodišču, bi moralo po Kalohovih besedah slediti napotkom ustavnega sodišča in ta "skonstruiran obtožni predlog zabrisati na odpad pravne zgodovine". A tako on kot publicist Boštjan M. Turk menita, da zgodbe še ne bo konec, sklicujeta se tudi na nedavni zapis pravnika Ljuba Bavcona, ki da poudarja, da se proces še ne sme končati.

Vsak sodnik, ki "bi dal karkoli nase", bi po besedah Turka nemudoma sklical obravnavo in razglasil proces za ničen. Vendar pa se to ne zgodi, saj gre za permanentno revolucijo, ki se nikdar ne bo končala, še meni Turk. Prav tako je zgodba po njegovih besedah produkt večinskih medijev.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...