Jure SešekJure Sešek
Andrej JermanAndrej Jerman
Tone GorjupTone Gorjup

Zaščita pred soncem mora biti najprej naravna

Slovenija | 12.06.2015, 12:30

Če nam to dopušča vreme, poletne dneve, kakršni so v tem tednu, radi izkoristimo na prostem. Pred nami je čas dopustov, ki ga bomo preživljali tudi ob morju in v hribih. A pri tem moramo paziti na nevarnost prekomernega nastavljanja sončnim žarkom. Na pomen zaščite pred njimi z različnimi akcijami opozarjajo strokovnjaki, temu je namenjen tudi dan zaščite pred soncem, ki ga bomo zaznamovali v ponedeljek. Nekaj pomembnih dejstev in nasvetov je za naš radio predstavila zdravnica Simona Uršič z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Sonce je najmočnejše in tudi najbolj nevarno, ko je najvišje na nebu. "Čas, ko naj bi se mu izogibali, se potegne v čas malo pred poldnevom in za tem, tako da priporočamo, da se mu izognemo med 10. in 16. uro," pojasnjuje Uršičeva. Zaščita pred sončnimi žarki mora biti tako najprej naravna. "Prva zaščita je, da se soncu v času, ko je najmočnejše, poskušamo umakniti v senco. Če to zaradi različnih opravkov ne gre, poskrbimo za individualno zaščito v smislu nošenja pokrival, uporabe zaščitnih očal in primernih oblačil, ki pokrijejo kožo, šele potem sledi dodatna zaščita na izpostavljenih delih telesa z uporabo zaščitnih krem," poudarja Uršičeva.

Pri izbiri preparatov moramo biti pozorni na zaščitni faktor in rok uporabe. Preparati, ki so dolgo stali v omari, po možnosti v odprti embalaži, nikakor niso primerni. "Pravzaprav krema, če jo pravilno uporabljamo, ne more ostati. Da bi dosegel zaščito, ki je navedena na oznaki, povprečno velik človek za en nanos po vsem telesu porabi 35 mililitrov kreme. Nanos naj bi izvršil vsaki dve uri, če gremo v vodo in se obrišemo z brisačo, pa to storimo še večkrat." Kot še dodaja Uršičeva, varnega sončenja ni. "Zagorelost pomeni, da se je koža branila, gre za obrambno reakcijo kože, gre za poškodbo kože. Pridobivanje zagorele barve tako nikakor ne more biti zdravo."

A sonce ne povzroča le opeklin, torej poškodb, ki so vidne takoj, nekatere posledice lahko zaznamo šele čez leta, na primer fotostaranje in katerakoli oblika kožnega raka. Ne le na koži, pretirano nastavljanje sončim žarkom lahko povzroči tudi težave z očmi in motnje v našem imunskem odgovoru, zato upoštevanje nasvetov zdravnikov ni odveč.

Slovenija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...