Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Dan Afrike

Slovenija | 19.05.2015, 12:45 Nataša Ličen

V sklopu Agende Združenih narodov po letu 2015 in obeležitvi letošnjega evropskega leta za razvoj na zunanjem ministrstvu, skupaj s še nekaterimi organizatorji, danes v Ljubljani pripravljajo dvodnevno konferenco z mednarodno udeležbo. Moto srečanja je V partnerstvu novim razvojnim izzivom naproti. Prvi dogodek se odvija na Mednarodnem centru za promocijo podjetij, ki je prav tako soorganizator prireditve, in se osredotoča na razvojno sodelovanje z afriško celino. Udeleženci skušajo odgovoriti na vprašanje, kako se učinkovito spopasti z razvojnimi izzivi Afrike. Na konferenci bodo tudi ocenili prispevek afriške skupnosti v Sloveniji ob sodelovanju Afričanov, živečih v Sloveniji, ki delujejo na vseh družbenih področjih. Drugi, poslovni dan konference, ki bo jutri na Gospodarski zbornici Slovenije, pa bo posvečen gospodarskemu sodelovanju ter iskanju priložnosti za krepitev poslovnega sodelovanja med Slovenijo in afriškimi državami. Med soorganizatorji sta še Klub nekdanjih slovenskih veleposlanikov in Mednarodni afriški forum. Konference se je udeležila tudi predsednica parlamenta Ugande Rebecca Alitwala Kadaga.

Afrika pusti pečat – dragocena je njihova ne-naglica

Afriško državo Kenijo sta spoznavala in v njej širila dobro ter prostovoljno pomagala tamkajšnjim ljudem tudi laična misijonarja Tomaž in Mari Porenta, ki bosta svoja odkritja in izkušnje predstavila danes pri Svetem Jožefu v Ljubljani. Tomaž: »Kljub dve letnim pripravam na misijon, me je Afrika presenetila, kot običajno preseneti vsakogar, ki jo obišče. Ko začneš živeti in delati s tamkajšnjimi ljudmi in spoznavati bistvene kulturne razlike, opažaš, kar pri nas ni in je živo pri njih, začneš prevzemati njihove navade, obenem pa se zavzameš za dobro, kar ljudem lahko daš sam, preko svojih izkustev. Zakaj ni miru v Afriki?, ker je to še vedno posledica vmešavanja belega človeka. Seveda so bile že prej med njimi plemenske vojne, kot marsikje drugod po svetu. Toda najhujše gorje je naredil prav beli človek s poseganjem v njihova življenja. Beli človek s svojo požrešnostjo po kapitalu dela gorje, to moti ter kvari tamkajšnje ljudi, ki v nekaterih stvareh želijo posnemati prišleke in nastane zmešnjava. V Afriko bi morali vnašati samo dobre prakse, pohlep in slo po denarju tre bogastvu pa pustiti v zahodnem svetu.«

Rebecca Alitwala Kadaga predsednica parlamenta Ugande
Rebecca Alitwala Kadaga predsednica parlamenta Ugande © ARO

Ne delamo za Afriko, ampak z Afriko – Afrika bo sama našla pot iz svojih stisk, mi ji lahko pomagamo, ne da brez nje rešujemo njene težave, oziroma posamezniki brez srca

Direktor Misijonskega središča Slovenije Stane Kerin: »Afrike ne pozabimo in kar je zelo pomembno, ne smemo delati za Afriko, ampak z Afriko, oziroma z ljudmi v Afriki. To ponavadi zamenjamo. Radi bi delali za nekoga, a pri tem uničimo njegovo iniciativo, kar ni prav. V Afriko prihaja marsikaj, z vseh strani, ljudje iz Indije, Amerike, Evrope, Kitajske, počasi bodo gotovo začeli prihajati tudi iz Indije, vsak, ki se želi okoristiti in plemeniti le svoje blagostanje. Afrika je dežela ogromnega naravnega bogastva, in to je marsikdaj na žalost prekletstvo za ljudi, ker od tega nimajo nič, le gorje, okoriščajo pa se tisti, ki to delajo povsod po svetu, ki vedno in na vseh koncih in krajih iščejo le svoje koristi. To je največja škoda, ki se dela Afriki. Za Afriko se preveč zanimajo politiki in premalo ljudje s srcem. Izropali jo bodo in od tega ne bo ostalo nič. Tudi problem pribežnikov se rešuje na mejah z Evropo, kar je neumno. Res pa je tudi, da Afričani hrepenijo po tem, da bi prišli v naše kraje. Begunstvo se rešuje tam, kjer je težava, kjer problemi nastajajo. Kaj se namreč godi z množico tistih, ki ostajajo doma, to je vprašanje, ki ga nihče ne rešuje. Trenutno lahko pomagamo v tako imenovanih Skladih za lačne, ki so prazni, ker se vedno znova pojavljajo potrebe za te ljudi, ki so lačni in neizobraženi. Hvala za pomoč.«

Slovenija, Radijski utrip
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...