Pri zdravniku
Družinski zdravniki opozarjajo na preobremenjenost in izgorelost
Slovenija | 23.05.2015, 14:45
Družinskih zdravnikov pri nas močno primanjkuje, zato na delovnem mestu izgorevajo. Študenti medicine se posledično raje odločajo za ostale specializacije, številni že izobraženi odhajajo v tujino. Ob svojem svetovnem dnevu, ki so ga zaznamovali v preteklem tednu, so naši družinski zdravniki pozvali politiko, naj sprejme strategijo, da bo ta poklic privlačnejši.
Zdravnik v Zdravstvenem domu Ljubljana Rok Ravnikar opozarja, da se Slovenija med evropskimi državami uvršča na rep po številu družinskih zdravnikov na prebivalca. Če je cilj, kar je ponekod v tujini tudi standard, da družinski zdravnik v enem dnevu obravnava med 15 in 20 bolnikov, jih v Sloveniji povprečno med 40 in 45. Največja težava družinskih zdravnikov pri nas sta tako prevelika obremenjenost in premalo prostega časa.
"Če bi v nekaj letih uspelih zagotoviti vstop še nekaj sto zdravnikov družinske medicine v sistem in jih za 30 odstotkov razbremenili, bi se tudi približali standardom in normativom, ki smo si jih kot stroka zadali v sodelovanju s politiko. Verjamemo tudi, da bi se s tem rešila velika večina problemov." Ravnikar pojasnjuje, da je stroka storila, kar je lahko, velik dolg po njegovih besedah ostaja na strani države.