Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Lojze Peterle (foto: ARO)
Lojze Peterle

VIDEO: Peterle: Lipe več ni, spomenik revoluciji pa še stoji

Slovenija | 16.05.2015, 00:16

Pred 25 leti je bila ob osamosvojitvi na Trgu republike posajena lipa. Te danes ni več, spomenik revoluciji, ki simbolizira nasilen prevzem oblasti, pa še stoji, je na prereditvi VSO v Ljubljani dejal premier prve slovenske demokratične vlade Lojze Peterle. Kot je dejal, omenjeni spomenik mnoge boli in zato tudi deli.

Po besedah Peterleta bo nekdanji Trg revolucije, kjer je potekala prireditev, dokončno postal Trg republike, ko ga več ne bo krasil spomenik revoluciji, "ampak spomenik, ki nas bo povezoval v demokratičnem duhu".

Dotaknil se je zgodovinskih praznovanj. Po njegovih besedah lahko kot osvobodilna dejanja skupaj praznujemo leto 1943, ko so poraz doživeli italijanski fašisti; leto 1945, ko so poraz doživeli nemški nacisti; in leto 1990, "ko smo zmagali vojno za Slovenijo". Ni pa po njegovem mogoče kot osvoboditev praznovati "krvave revolucije, ki je razdelila Slovenke in Slovence". "Tega ni mogoče praznovati ne v slovenskem ne v evropskem okviru, je dejal.

Revolucije se lahko po oceni Peterleta kvečjemu spominjamo kot dogajanja brez primere, ki je vse zaznamovalo - naročnike, izvajalce in žrtve, premnoge pa ustvarjalno in politično ali ustvarjalno onemogočilo, je dejal.

Ocenil je, da je pri nas svoboda leta 1945 zasijala samo za ene, "zato jo tudi praznujejo samo nekateri". "Pri tem se skuša legitimirati rdečo zvezdo, ki je ni mogoče ločiti od njene revolucionarne razsežnosti, in legitimirati tiste, ki so revolucijo izvedli in od nje živeli," je dejal.

Glede osamosvojitve pa je dejal, da nam je ne bi nihče poklonil in da si jo je bilo treba izboriti.

Tudi obrambni minister v Peterletovi vladi Janez Janša je ocenil, da bo prostor, ki Slovence ne deli, ampak združuje, nastal šele, ko se bodo "spomeniki bratomorne vojne in revolucije" umaknili s slovenskih trgov.

Pri tem bo sam, kot je dejal, vztrajal na obljubi, da bo nekoč osrednji trg v Ljubljani nosil ime po Jožetu Pučniku, ki je bil po njegovem ključna oseba osamosvojitve.

Na Slovenijo smo lahko po Janševih besedah upravičeno ponosni, saj je na svetu veliko večjih narodov, ki še nimajo svoje države. "In to kar se je zgodilo pred 25 leti, je za nekatere majhen, za nas Slovence pa velik čudež," je dejal.

Sam sicer ocenjuje, da govorjenje, da smo bili ob osamosvojitvi enotni, drži le deloma. "Drži, ko gre za narod, zato smo s projektom osamosvojitve tudi uspeli, vendar slovenska politika ni bila enotna in je bila razklana." Če tega dejstva ne bi bilo, potem bi na nocojšnji prireditvi po besedah Janše spregovoril predsednik vlade Miro Cerar.

Predsednik VSO Aleš Hojs pa je dejal, da po nocojšnji prireditvi zagotovo ne bo razprav, kdo je bil zmagovalec pred 25 leti, ker je to nesporno. "Zmagovalec je bil samo eden, to je slovenski narod," je dejal.

Osamosvojitev je bila po njegovih besedah zmaga optimizma, vztrajnosti in poguma "tistih vizionarjev, ki so spremembe načrtovali in jih vodili" ter vseh tistih, ki so jim na volitvah namenili glas.

Po tej zmagi se po njegovih besedah ni nikogar pobijalo, iskalo razrednih sovražnikov, ampak "smo skupaj verjeli, da zmoremo".

Prireditev z naslovom Ponosni na Slovenijo je Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) pripravilo ob 25. obletnici demokratičnih sprememb v Sloveniji in 25. obletnici začetka nastajanja Manevrske strukture narodne zaščite.

Udeležili so se je nekateri vidni politiki iz vrst opozicije, civilnih gibanj in predstavniki hrvaških domoljubnih organizacij.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...