Pogled na gore (foto: Izidor Šček)
Pogled na gore

Priporočila pohodnikom ob začetku planinske sezone

Slovenija | 09.05.2015, 05:30

S toplejšimi dnevi se začenja planinska sezona. Da bi izlet v gorski svet minil varno, na Planinski zvezi Slovenije pohodnikom svetujejo, naj izbor cilja prilagodijo svojim sposobnostim. Na pot naj se dobro pripravijo in poskrbijo za primerno opremo. Z vrhov naj v dolino nesejo prijetne vtise in dobro voljo ter tudi - odpadke.

Na planinski zvezi opozarjajo pred precenjevanjem. Predvsem za začetek sezone velja, da je cilje dobro izbirati postopno - od lažjih k težjim. Svojo pripravljenost za pot v gore je mogoče preveriti z nezahtevnimi teki v prostem času ali krajšimi izleti na bližnje vrhove.

Pot je treba izbrati premišljeno. O razmerah in o cilju je treba zbrati čim več podatkov - o višinski razliki, zahtevnosti, trajanju poti in o morebitnih kočah ali bivakih. Na planinski zvezi priporočajo pohodnikom, naj posebno pozornost namenijo otrokom, če jih nameravajo popeljati v gore. Hoja v gore z otroki in s starejšimi zahteva veliko pozornosti in prilagodljivosti. Kadar se na planinsko pot odpravi več prijateljev, naj bodo počasnejši na čelu kolone, da bodo uravnavali hitrost hoje.

Na poti v gore je obvezna ustrezna osebna in tehnična oprema - od obutve do obleke, ki naj bo živo pisane barve. V nahrbtnik sodijo topla oblačila, rezervno perilo, planinski zemljevid, svetilka in prva pomoč. Za gorski svet je priporočljiva alpinistična čelada, zaradi snežišč na območjih nad 2 tisoč metri pa tudi dereze in cepin.

V vročih poletnih dneh je med turo treba zaužiti dovolj osvežilne tekočine, alkoholne pijače niso priporočljive. V nahrbtnik sodi tudi energijska hrana po osebnem okusu. Počitek si velja privoščiti vsako uro ali uro in pol, in to na varnem mestu.

Če gornik potrebuje pomoč zase ali za koga drugega in je v bližini planinske koče, naj se o nadaljnjih korakih posvetuje z oskrbnikom. Kadar to ni mogoče, naj pokliče interventno številko 112, od koder ga bodo povezali z gorskimi reševalci. Ker slovenski gorski svet ni v celoti pokrit s signalom mobilne telefonije, se na možnost klica na pomoč ne gre preveč zanašati, a kljub temu je ob odhodu na goro treba poskrbeti za polne baterije aparata. O poti naj pohodniki obvestijo domače, ki bodo lahko obvestili reševalce, če se ob dogovorjeni uri ne bi vrnili domov. Če jih bo treba iskati, bodo gorskim reševalcem delo olajšali tudi zapisi iz vpisne knjige na planinskih kočah in vrhovih.

Slovenija
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Janez Kozinc v družbi škofa Maksilmilijana Matjaža in bogoslovcev (photo: fb Radio Ognjišče) Janez Kozinc v družbi škofa Maksilmilijana Matjaža in bogoslovcev (photo: fb Radio Ognjišče)

Znan je datum posvečenja novega soboškega škofa

Iz tiskovnega urada Katoliške Cerkve so sporočili, da bo škofovsko posvečenje novega soboškega škofa dr. Janeza Kozinca v nedeljo, 14. septembra ob 16. uri, v župnijski cerkvi Povišanja sv. Križa ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...