Študentje med predavanjem
Kako urediti financiranje visokega šolstva?
Slovenija | 05.05.2015, 13:25
Eno od problematičnih področij, s katerim se bo morala soočiti nova ministrica za izobraževanje, znanost in šport, je financiranje visokega šolstva. Da je treba sistem urediti drugače, so se strinjali udeleženci včerajšnje okrogle mize v Kopru, ki je bila namenjena prihodnosti primorske univerze. A različna so bila njihova stališča o tem, ali moramo za to spremeniti zakon. Slišati je bilo tudi precej kritik na račun odnosov znotraj univerze.
Da je ureditev financiranja visokega šolstva mogoča že znotraj obstoječega zakona o visokem šolstvu, je ocenil zdajšnji rektor primorske univerze Dragan Marušič. Ob tem je med prednostnimi nalogami na visokošolskem področju posebej omenil tudi bolonjsko reformo, predvsem vprašanje ustreznega nadomestila za znanstveni magisterij.
Da je v zvezi z znanstvenim magisterijem treba nekaj narediti, se je strinjal Peter Raspor. Meni tudi, da smo priča slabši kakovosti doktorskega študija. Po drugi strani bi bilo treba urediti financiranje na način, da bodo slovenske univerze postale dejansko enakopravne in za enake dejavnosti dobile enako vsoto denarja.
Po mnenju Roberta Biloslava je ključna težava, da bolonjska reforma v Sloveniji ni šla z roko v roki z ustreznimi spremembami načina financiranja. S temi bi po njegovem rešili marsikatero težavo. Opozoril je še, da bo morala vlada z ustreznim zakonom spraviti v življenje tudi nacionalno orodje kvalifikacij.
Anita Trnavčevič je spomnila na nedokončanost bolonjske reforme, Rado Pišot je poudaril, da je treba financiranje univerz urediti tako, da bo upoštevana podhranjenost primorske univerze, nov visokošolski zakon je po njegovem v tem smislu nujen.