Pazimo na čebele
20. maj - Svetovni dan čebel
Kmetijstvo | 20.05.2015, 07:30
Slovenski čebelarji danes praznujejo svoj praznik, s katerim obeležujejo spomin na rojstni dan Antona Janše, začetnika modernega čebelarstva, in opozorijo na pomen čebel. Letos praznik prinaša še posebno veselje, saj je država zagnala kampanjo za razglasitev tega dne za svetovni dan čebel.
Slovenija je na zadnjem zasedanju kmetijskih ministrov EU v Bruslju predstavila pobudo za razglasitev 20. maja za svetovni dan čebel. Kot je po zasedanju poudaril kmetijski minister Dejan Židan, celotna Evropa pobudo podpira, čebelarji pa se ne slepijo, da jih čaka še veliko naporov da bo tudi Organizacija združenih narodov prisluhnila njihovi pobudi. Predsednik čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč pravi, da slovenski čebelarji današnji rojstni dan Antona Janše, pionirja modernega čebelarstva, že trinajst let obeležujejo s čebelarskim praznikom ter dodaja: "Prepričan sem, glede na široko podporo v Evropski uniji, da bodo čebele dobile svoj svetovni dan in bomo Slovenci v roku dveh let lahko rekli, da smo pobudo o čebelarskem praznovanju uspešno ponesli v svet!"
Z razglasitvijo svetovnega dne čebel želi naša država izpostaviti pomen teh najpomembnejših opraševalk za kmetijstvo, okolje in zdravje. Organizacija združenih narodov za prehrano in kmetijstvo namreč ocenjuje, da 71 od 100 najpomembnejših kmetijskih rastlin oprašijo čebele, ki tako pomembno prispevajo k svetovni preskrbi s hrano. Včerajšnje praznovanje v Žirovnici in današnji rojstni dan Antona Janše sta torej zaznamovana prav z prizadevanji, da bi 20. maj postal Svetovni dan čebel.
Slovenski čebelarji že od leta 2003 praznujejo svoj čebelarski praznik, vsako leto pa ga obeležijo v drugem kraju. Letošnje praznovanje bo v soboto v Cerknici in ima še poseben čar, saj si slovenski čebelarju skupaj z vlado prizadevajo, da bi Združeni narodi 20. maj razglasili za svetovni dan čebel.
Slovenski čebelarji, ki jim v zadnjih letih velike težave povzroča slabo vreme, pa tudi zajedalec varoja, so po podatkih Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo leta 2010 pridelali 1910 ton medu, leta 2011 je ta količina upadla na 1673 ton, leta 2012 se je okrepila na 2472 ton, leta 2013 pa je zdrsnila na 1031 ton.
Lani so po podatkih ČZS proizvedli le še okoli 470 ton medu. Letošnja letina bi lahko bila glede na boljše vremenske razmere ugodnejša.