Štefan IskraŠtefan Iskra
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Nepal in lažno sočutje nadomestnega materinstva

| 04.05.2015, 11:04 Marjana Debevec

Več dogodkov je v zadnjih dneh opozorilo na pereč problem sodobne družbe, ki ga predstavlja sužnjelastniško nadomestno materinstvo. V Bruslju je stojnico pripravila organizacija z imenom Moški imajo otroke, ki išče načine, kako bi lahko otroke pridobili moški homoseksualci. Potres v Nepalu pa je razkril vso bedo nadomestnega materinstva. Gejevski pari iz Izraela namreč prav v tej državi v velikem številu najemajo matere, da jim rodijo otroke.

Izrael prepoveduje nadomestno materinstvo za homoseksualce in samske na domačih tleh, zato večinoma gejevski pari in samski moški hodijo v Nepal, kjer jim domačinke s t. i. nadomestnim materinstvom donosijo in rodijo otroke. Zaradi nedavnega potresa v Nepalu so izraelske oblasti v torek tja poslale posebno letalo, ki je na domača tla preneslo 15 izraelskih novorojenčkov, ki so se v zadnjih šestih tednih rodili nadomestnim materam v Nepalu. Nobeni izmed nadomestnih mater niso dovolili potovanja.

Reševalna akcija je po tem, ko so objavili fotografije novorojenčkov z nadomestnimi starši, pritegnila pozornost mednarodne javnosti zaradi malo znanih povezav med Nepalom in Izraelom na področju mednarodnega nadomestnega materinstva, piše na spletni strani iskreni.net.

Izrael na domačih tleh omogoča nadomestno materinstvo heteroseksualnim partnerjem, ne pa tudi homoseksualnim ter samskim ljudem. Zato so pari iskali pomoč zunaj meja svoje države, večinoma v Indiji, kjer so bili stroški nizki, raven medicinske oskrbe pa na splošno visoka. V ZDA in Kanadi postopek namreč stane vse do 150.000 dolarjev, v Nepalu pa »le« dobrih 30.000.

To je trajalo vse do leta 2013, ko je Indija nadomestno materinstvo prepovedala za homoseksualne pare in pare, ki so poročeni manj kot dve leti. Tako se je dejavnost agencij za nadomestno materinstvo januarja 2014 preselila v sosednji Nepal.

Poleg najpomembnejšega vprašanja – etičnosti mednarodnega nadomestnega materinstva - v oči bode tudi vprašanje dvoumnosti prizadevanja izraelskih oblasti, ki zagotavljajo, da bodo poskrbele, da bodo v Izrael prepeljali tudi tiste nosečnice, katerih otroci v maternici so v nevarnosti zaradi bližajočega se poroda.

»Odločili smo se, da bomo vztrajali pri vseh postopkih, četudi bi to povzročilo težave z nepalskimi ali indijskimi oblastmi, da bomo lahko, kakor hitro je možno, prepeljali dojenčke,« je pretekli ponedeljek zagotovil predstavnik izraelske oblasti. Za otroke vse. Toda kje so v tej skrbi tisti »deli« dojenčkov – matere, brez katerih jih sploh ne bi bilo in ki so bile prav tako žrtev katastrofalnega potresa? Kdo bo poskrbel zanje? Vedno glasnejši so tisti, ki opozarjajo tako na popredmetenje nadomestnih mater kot na selektivno empatijo izraelskih oblasti, ki se usmerja le na en del nadomestnega materinstva.

Nepalske ženske, ki po agencijah v najem ponudijo svojo maternico, so zreducirane na stroj. Stroj, ki bo poskrbel, da bo otrok v njem zrel za rojstvo, ga potisnil na svet, pripravil izdelek, in odšel nazaj, od koder je prišel. V anonimnost revnega sveta.

Nesreča v Nepalu in razvoj dogodkov z reševanjem izraelskih novorojenčkov kot meč zarezuje v drobovje sodobne etike, ki izvira iz pojmovanja človeškega življenja kot nečesa, v kar lahko posegamo po mili volji in za to uporabimo tako vse izume sodobne tehnologije kot človeških virov. Posledice takega gledanja na življenje ne bodo mirno ždele v kotu, še piše na spletni strani iskreni.net.

Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...