Evropski poslanci za kvote za razporeditev beguncev med vse države članice
Svet | 30.04.2015, 11:32 Petra Stopar
Evropska unija si pri reševanju problema migracij prek Sredozemlja želi tudi pomoči ZDA. O tem se je z ameriškim državnim sekretarjem Johnom Kerryjem pogovarjala visoka evropska zunanjepolitična predstavnica Federica Mogherini. V Washingtonu je bila včeraj, ko je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu o begunski krizi razpravljal tudi Evropski parlament.
Mogherinijeva je po pogovoru s Kerryjem dejala, da je soočenje s prebežniki dolžnost Evropske unije. „Rešiti moramo življenja obupanih ljudi, ki iščejo boljšo prihodnost, boriti se moramo proti tihotapcem ljudi, predvsem v Sredozemlju, v sodelovanju z Združenimi narodi, Afriško unijo in arabskimi državami. Nasloviti moramo glavne vzroke migracij, ki izvirajo v vojnah v tej regiji,“ je dodala visoka zunanjepolitična predstavnica EU.
Evropski poslanci so z resolucijo pozvali k več solidarnosti držav članic pri soočanju s sprejemanjem prebežnikov in k določitvi zavezujočih kvot za razporeditev beguncev med vse članice. Želijo si močno in stalno humanitarno evropsko reševalno operacijo, ki bi kot nekdanja italijanska operacija Mare Nostrum delovala na odprtem morju, ne le trideset morskih milj od obale kot trenutna operacija Triton.
Da sredstva za okrepitev reševalne operacije unija ima, je dejala evropska poslanka Tanja Fajon. Po njenem gre predvsem za politično voljo, „za pripravljenost evropskih vlad, koliko bodo solidarne in koliko si bodo pripravljene deliti finančna, organizacijska in kadrovska bremena“.
V resoluciji je parlament članice pozval, naj na svojih veleposlaništvih in konzularnih predstavništvih v celoti izkoristijo možnosti izdajanja vizumov iz človekoljubnih razlogov in naj razmislijo o uporabi direktive za ravnanje v primeru množičnega prihoda razseljenih.
„Debata o tem, kako bo to na koncu tehnično izgledalo, bo še trajala. Mi moramo razumeti tiste države, ki so najbolj prizadete, torej Italija, Malta, Grčija, Španija. Maltežani recimo ne zmorejo tega bremena, pravijo, da jih nimajo kam dati,“ pa je za naš radio povedal evropski poslanec Lojze Peterle.