
Irak
Izobrazba kot orožje v boju proti Islamski državi
| 27.04.2015, 08:00 Petra Stopar
Škof Bashar Matti Warda deluje v iraškem Erbilu, eni izmed škofij, ki so najpogosteje tarča napadov islamskih skrajnežev. V glavno mesto kurdistanske pokrajine se je zateklo največ krščanskih beguncev po pustošenju Islamske države. Škof Warda je prepričan, da bo izobraževanje eden izmed ključnih dejavnikov v boju proti miselnosti, ki jo razširjajo pripadniki Islamske države.
Po poročanju katoliške agencije CNA, ki jo povzema spletni portal Družine, se je erbilski škof Warda sredi tega meseca v Madridu udeležil konference z naslovom »Vsi smo Nazarečani«. Kot je pojasnil, »fanatična miselnost islamskih skrajnežev ni nov pojav; vedno je bila prisotna, toda zdaj se je močno razširila zaradi kaosa, v katerem se je znašla država«. Poudaril je, da Islamska država ni pojav, ki bi vplival zgolj na dogajanje na Bližnjem vzhodu, pač pa gre za svetovni pojav, kajti v bojnih vrstah najdemo tudi evropske in ameriške državljane.
Škof je poudaril pomen izobrazbe, ki bi v Iraku pripomogla k odpravi sedanjega stanja, pomembno vlogo pa mora odigrati tudi pri vnašanju sprememb v državo. Kot je povedal, je bila leta 2004 njegova župnija med prvimi, v katerih je bila nastavljena avtomobilska bomba. Ljudje so ga spraševali, kaj lahko storijo, nekateri so predlagali gradnjo betonskega zidu. Toda to jim je odsvetoval in jim pojasnil, da potrebujejo gradnjo nove šole, kar so tudi storili. V to šolo, ki stoji na cerkvenem zemljišču, zdaj prihajajo otroci iz vse soseščine, in devetdeset odstotkov učencev je muslimanov, je povedal.
Po prelatovih besedah v šoli »privzgajajo vrednote, kot so sprejemanje sočloveka, spoštovanje, ljubezen in strpnost«. Tega jim po njegovih besedah primanjkuje in to lahko prispevamo kristjani, še posebej katoličani. Kot pojasnjuje, je že večkrat opazil, kako kristjani nudijo pomoč muslimanom v stiski: »Te skupnosti udejanjajo ljubezen in solidarnost. Poslanstvo kristjanov je prinašati sporočilo, da zastonj dajejo, kar so prejeli od Boga, kot dar milosti, tudi na tem trpečem koščku sveta,« je še povedal erbilski škof.
Islamska država je v zadnjih mesecih zasedla dele Iraka in Sirije. Vojaška teroristična skupina je ustanovila kalifat in množično pobija vse manjšine, predvsem kristjane in jazide. Nenehni napadi v Iraku so številne kristjane prisilili, da so pobegnili s svojih domov. Od lanskega avgusta je Erbil sprejel več kot petnajst tisoč družin, ki živijo v negotovem položaju.
Vir: druzina.si