Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej JermanAndrej Jerman
Alen SalihovićAlen Salihović
Muslimani med molitvijo v mošeji (foto: Wikipedia)
Muslimani med molitvijo v mošeji

Ali je dialog z muslimani še mogoč?

Svet | 23.04.2015, 16:10 Marjana Debevec

Dejanja islamskih skrajnežev, med zadnjimi je umor 30 etiopskih kristjanov v Libiji, puščajo v ljudeh strah in grozo. Vendar pa papeški svet za medverski dialog poudarja, da se večina muslimanov ne istoveti s temi barbarskimi dejanji, ki vero izkoriščajo za svoje cilje.

Ali je še prostor za dialog z muslimani, se sprašujejo mnogi. Odgovor je: da! Še več, danes je ta dialog nujen bolj kot kdajkoli prej. S tem prepričanjem se začenja izjava papeškega sveta za medverski dialog, ki trdi, da religija ni enaka nasilju. Kljub naraščanju nasilja in terorizma na verskem področju, so člani omenjenega papeškega sveta prepričani, da je dialog še vedno mogoč. Velika večina muslimanov se namreč ne prepoznava v teh strašnih dejanjih, verniki pa bi morali tudi pokazati, da so verstva poklicana biti znanilke miru in ne nasilja.

Ubijati v imenu religije ne pomeni le žaliti Boga, ampak je tudi poraz človeštva“, so zapisali. Papež Benedikt XVI. je leta 2006 odločno poudaril, da nobena okoliščina ne more opravičiti nasilja, ki osramoti tistega, ki ga izvaja, in ki je toliko bolj graje vredno, kadar se skriva za religijo. Tako čisto resnico Boga omeji na svojo lastno slepoto in moralno sprevrženost. Papež Frančišek pa med obiskom v Ankari poudaril, da nasilje, ki išče opravičilo v veri, zasluži največjo obsodbo, saj je Vsemogočni Bog življenja in miru.

Verniki so zato, kot piše v omenjeni izjavi, izjemna moč miru, zato naj bi prispevali k spoštovanju različnosti, svobode misli in religije ter zaščite človeškega dostojanstva in ljubezni v resnici. „Nadaljevati z dialogom tudi v času preganjanja, lahko postane znamenje upanja“, so zapisali.

Izjava papeškega sveta za medverski dialog se sklene s povabilom, da bi imeli pogum na novo razumeti kvaliteto življenja v družini, oblike učenja religije in zgodovine ter vsebine pridig na naših svetih krajih. Še posebej sta družina in šola ključni za prihodnost, ki naj bi temeljila na spoštovanju in bratstvu, so sklenili.

Svet, Cerkev po svetu
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Nasilje (photo: Pixabay) Nasilje (photo: Pixabay)

Romsko nasilje nad ljubljanskim kmetom

V Ljubljani je prišlo do nasilnega obračuna Romov s tamkajšnjim kmetom. Po navedbah naših virov so se v Klečah trije sinoči pripeljali do kmetijskega zemljišča, kjer je 72-letni Anton Čemažar ...

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...