Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Teorija spola tudi v Svetu Evrope

Slovenija | 22.04.2015, 00:10 Marjana Debevec

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope bo popoldne razpravljala o predlogu resolucije malteške socialistke Deborah Schembri na temo: Diskriminacija transspolnih oseb v Evropi. Besedilo države članice poziva, da naj zakonsko priznajo teorijo spola.

Posebej zaskrbljujoč je del resolucije, ki poziva k spodbujanju pravice do odločitve o svojem lastnem spolu. Države članice naj bi izdelale hitre, transparentne in dostopne postopke, da bi lahko transseksualne osebe, ne glede na njihov biološki spol, na preprost način spremenile ime in spol v osebnih dokumentih. Na ta način želijo tudi z zakoni podkrepiti ideologijo spola, ki trdi, da spol ni odvisen od našega biološkega spola.

Drug sporen vidik omenjene resolucije pa gre v smeri popačenosti pojma zakonske zveze: resolucija namreč države članice poziva k odstranitvi vsake prepreke na področju pravice transseksualnih oseb, da ostanejo v zakonski zvezi, ki so ga sklenile pred spremenitvijo spola. Tako naj bi zakoncem in otrokom omogočili, da ne bi utrpeli izgube pravic.

Na teorijo spola je med zadnjo splošno avdienco opozoril tudi papež Frančišek, ki je dejal: »Sprašujem se, ali ni teorija spola izraz frustracije in vdanosti v usodo, ki želi odpraviti razlike med spoloma, ker se z njimi preprosto ne zna več soočiti. S tem tvegamo korak nazaj. Odstranitev razlik je problem, ne rešitev,« je bil jasen papež, ki je dodal, da se morata moški in ženska za rešitev njunih odnosov več pogovarjati, poslušati, spoznavati in bolj imeti rada. Na teh človeških temeljih je ob pomoči Božje milosti mogoče načrtovati zakonsko in družinsko zvezo za vse življenje, je poudaril sveti oče.

Upamo lahko le, da bodo člani Sveta Evrope pokazali dovolj poguma za takšno razmišljanje.

Poznavalci pa trdijo, da je ta primer odličen dokaz za logično nevzdržnost (protislovje) teorije spola, ki po eni strani želi izbrisati zavest o spolu kot objektivni kategoriji, po drugi pa spodbuja klasificiranje ljudi prav na podlagi spolnih kategorij oziroma njihove (subjektivne) spolne istovetnosti in erotičnih preferenc. Gre tudi za pričakovano posledico redefinicije zakonske zveze, ki nadalje na različnih področjih sporoča in določa, da spolna danost (moški-ženska) ni pomembna. S tem se močno posega tudi v znanost, ki ji je (v kolikor se tovrstne resolucije sprejmejo in izvedejo) naravnost ukazano, naj težave s spolno istovetnostjo odstrani iz seznama možnih duševnih motenj. Mnenje določenih aktivistov tako postane zavezujoča "resnica", kar je vsekakor znana lastnost vsakega nedemokratičnega sistema. Iz tega izhaja, da se deklarativna enakost pred zakonom spremeni v uniformiranost, še menijo poznavalci.

Slovenija, Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Evropska Unija
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«