Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej JermanAndrej Jerman
Alen SalihovićAlen Salihović

Gänswein o papežu Frančišku in Benediktu XVI.

Papež in Sveti sedež | 08.04.2015, 14:51 Marta Jerebič

Nadškof Georg Gänswein je v pogovoru, ki so ga na veliko noč predvajali na avstrijski televiziji ORF dejal, da noben papež ne more biti priljubljen pri vseh. S tem se je odzval na razna poročila, po katerih naj bi imel papež Frančišek v Vatikanu celo vrsto nasprotnikov. Po njegovih besedah bodo vedno obstajali nezadovoljneži, ki se ne bodo strinjali z določenim načinom papeškega vladanja. V Vatikanu je sicer slišati 'takšen ali drugačen glas', ki se jezi nad marsičem, vendar nima občutka, da bi bili proti Frančišku osebe ali tokovi. Pomembna ključna beseda v Frančiškovem pontifikatu je pristnost, je dejal prefekt Papeške hiše in osebni tajnik zaslužnega papeža Benedikta XVI.

Papež je tudi med zasebnimi srečanji takšen, kot ga zaznavajo mediji, je dejal msgr. Gänswein. »Z ljudmi se srečuje na pristen način. Pri tem ne gre za strategijo, da bi povzdignil določene vrednote ali da bi bil deležen bučnejšega aplavza, ali da bi imel kakršno koli drugo korist od tega. To ljudje začutijo, pa če so katoličani ali ne,« je dejal.

O slogu Frančiškovega govora in morebitnih posledicah nekaterih njegovih izjav, kot je bila tista o zajcih, je nadškof Gänswein povedal, kako tisti, ki jim je takšen način govora všeč, papeža tudi pravilno razumejo. Včasih pa njegove izjave vendarle vsebujejo tudi »drobne bombice«. »In če jim ne odvzamemo malce ostrine, lahko eksplodirajo.« Če papeževih izjav ne jemljemo iz konteksta, pa hitro opazimo, da je Frančišek z nogama trdno na tleh in da mu njegove argentinske izkušnje služijo kot podlaga za njegov način govora. Kot je prepričan nadškof Gänswein, »je to njegova pravica. To je tudi njegova svoboda – z vsemi izzivi, ki so z njo povezani.«

Z vso jasnostjo je nadškof v sklopu 45-minutnega pogovora zavrnil tudi obnovljene trdovratne govorice, da naj bi Frančišek neposredno po svoji izvolitvi za papeža v zakristiji sikstinske kapele dejal, da je 'karnevala končno konec. »To je izmišljeno, čista raca,« je dejal Gänswein. »Res pa je, da ni hotel nositi mocete ne štole ne koretlja, ampak je hotel oditi v ložo za blagoslov v belem talarju.«

Nadškof Gänswein je spregovoril tudi o zaslužnem papežu Benediktu XVI., ki bo 16. aprila star 88 let. Po njegovem mnenju je v dobri kondiciji. »Glava je bistra. Noge pa tu in tam nekoliko nagajajo. Pri hoji uporablja hojico, ki mu daje trdnost, in z njo gre prav dobro, je dejal in potrdil, da Benedikt XVI. ne bo napisal nič več znanstvenega, 'ker za to nima več moči in ni več v tistem notranjem zagonu, ki bi ga potreboval. Zaslužni papež pa si zelo veliko dopisuje osebno. Posluša glasbo. Tudi klavir igra. Ne dolgočasi se. Prepričan sem, da zna čas dobro izkoristiti, je še dejal njegov osebni tajnik.

Papež in Sveti sedež
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...