Rok za končanje starih visokošolskih študijskih programov 30. september 2016
Slovenija | 02.05.2015, 00:45
Delež mladih, ki so v starosti od 19 do 24 let vključeni v višješolsko in visokošolsko izobraževanje, je že nekaj let podoben in znaša približno polovico. A kljub visoki dostopnosti visokega šolstva v Sloveniji in vključevanju prebivalstva v visoko šolstvo, smo manj uspešni pri učinkovitosti študija in uspešnosti. Kar 35 odstotkov oseb, ki se vpiše na fakulteto, študija ne konča, mnogi se od fakultete poslovijo že po prvem letniku. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je zdaj sporočilo, da je zadnji rok za dokončanje starih visokošolskih študijskih programov 30. september prihodnje leto.
Kakšen je povprečen čas trajanja študija? Pri primerjanju podatkov na dodiplomskih študijskih programih lahko ugotovimo, da je trajalo izobraževanje 6,3 leta, na prejšnjih visokošolskih študijskih programih 5,9 leta in na prejšnjih univerzitetnih študijskih programih 6,8 leta. Javne univerze so si že pred časom zastavile cilj povečati učinkovitost dokončanja študija, tako da so začele študente, ki so študij prekinili, spodbujati, naj ga vendarle končajo. Nekateri so se odločili za ta korak in tako se povečuje število študentov, ki so diplomirali po več kot 9 letih študija. Pričakuje se, da se bo ta trend nadaljeval tudi prihodnje leto, ko se izteče rok za popravilo teh starih grehov. Postopke urejajo visokošolski zavodi, kjer lahko študenti dobijo dodatne informacije.
Z izvajanjem bolonjskih študijskih programov se namreč nekdanji predbolonjski študijski programi ne izvajajo več. Sicer je že novela zakona o visokem šolstvu iz leta 2004, ki je uvedla novo bolonjsko strukturo za pridobitev visokošolske izobrazbe s tremi stopnjami, v 48. členu določila rok, da študenti prejšnjih študijskih programov, uvedenih z zakonom o visokem šolstvu leta 1994, lahko končajo izobraževanje najdlje do izteka študijskega leta 2015/16 - to je do 30. septembra 2016. Po tem datumu dokončanje teh študijskih programov ne bo več mogoče in zakon ne predvideva nobenih izjem. Posamezniki, ki nameravajo končati stare dodiplomske ali podiplomske študijske programe, naj se o tem pravočasno pozanimajo na visokošolskem zavodu, kjer so študirali. Res pa je tudi, da so mnogi visokošolski zavodi še vedno nekoliko togi pri izvajanju predavanj in vaj in tako teh ni mogoče obiskovati v sklopu študija ob delu, saj ga ne razpišejo, ampak le ob dopoldnevih, ko pa so mnogi nekdanji študenti v službi. Tako da poziv k dokončanju študija vendarle ne bo tako uspešen kot bi si želeli.