Revija Ognjišče
Korenine Slovenske Karitas tudi v reviji Ognjišče
Slovenija | 01.05.2015, 18:52
Ob nedavnem petdesetem rojstnem dnevu Ognjišča smo spoznavali, da je imela revija že kmalu po svojem nastanku veliko in nenadomestljiva vlogo pri oživljanju karitativne dejavnosti v enopartijskem sistemu. S številnimi pobudami je postavljala temelje Slovenske Karitas še pred njeno uradno ustanovitvijo pred četrt stoletja.
Ustanovitelj Ognjišča Franc Bole je od vsega začetka čutil, da je karitativna dejavnost, dobrodelnost, ena od nalog dejavnega krščanstva, ki je ne smemo zanemarjati. Že septembra leta 1967 je zaživela redna rubrika Predal dobrote, na katerega je postala pozorna tudi oblast. "Po zakonu o pravnem položaju verskih skupnosti je bilo prepovedano, da bi Cerkev imela Karitas, da bi delovala na tem področju ali karkoli zbirala. Bali so se, da bi Cerkev s tem pridobila na ugledu, prav tako so rajši videli, da so ljudje v stiski, kot pa da jim Cerkev pomaga," se spominja.
Revija Ognjišče je spodbudila skrb za bolnike in invalide, zbirala in vzgajala prostovoljce. Predal dobrote je razkril, da mnogi živijo v pomanjkanju, da nimajo osnovnih sredstev. Po drugi strani so mnogi začutili stisko bližnjega in začeli nanjo odgovarjati. Uredništvo revije se je razvijalo tudi v dobrodelno ustanovo, ki je s pomočjo župnijskih uradov pletla mrežo dobrodelnosti po vsej Sloveniji. Iskali so tiste, ki so potrebovali obleko ali ostale stvari, in tiste, ki so bili to pripravljeni podariti. Tako je karitativna dejavnost, čeprav še protizakonita, postala del poslanstva Cerkve v Sloveniji.
Zanimivo je tudi, da je Predal dobrote že leta 1982 postal član Caritas Internationalis. Konec leta 1989 pa je dobil novo ime - Slovenska Karitas. Ta je v prihodnjih mesecih oziroma ob svoji ustanovitvi 1. maja 1900 začela povezovati tudi ostale oblike dobrodelnosti v Sloveniji, ki so v času slovenske pomladi dobile svoje mesto v krajevni Cerkvi.